09 Temmuz 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de 2 Evde Karantina Kaldırıldı
Kırıkkale'de 2 Evde Karantina Kaldırıldı
Bilecik SMMMO başkanlarını ağırladı
Bilecik SMMMO başkanlarını ağırladı
Mesleki Yeterlilik Sınavları Yeniden Başlıyor
Mesleki Yeterlilik Sınavları Yeniden Başlıyor
Gübreye Saplanan Tosunu Yahşihan İtfaiyesi Kurtardı
Gübreye Saplanan Tosunu Yahşihan İtfaiyesi Kurtardı
  YAZARLARIMIZ
Üç Fidanı Anıyoruz
06 Mayıs 2015 Çarşamba Bu yazı 19237 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

      68 Gençlik hareketinin Devrimci  önderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, ve Yusuf Aslan 6 Mayıs 1972 de idam edildiler. Onların idamının uyanışta olan gençlik ve halka gözdağı olacağını düşünen, 12 Martın Faşist askeri cunta yönetimi, Deniz, Yusuf ve Hüseyin’i idam etti.  onlarca yol arkadaşlarını ,dostlarını acımasızca katletti. Aradan geçen 43 yıla rağmen Denizler unutulmuyor. 68 ‘in Devrimci ve Yurtsever gençliğinin Emperyalizme, faşizme karşı duruşları, ABD üslerinin kapatılması, savaş örgütü NATO’ ya karşı olmaları, 6. Filonun İstanbul’a sokulmaması için Onların “ Yaşasın Tam Bağımsız  Türkiye, Yaşasın Türk ve Kürt Halklarının kardeşliği! Yaşasın işçiler,Köylüler! Kahrolsun Emperyalizm,  Talebi halkın gönlünü ve sevgisini kazandı.

   Haksız ,hukuksuz işleyen bir sıkıyönetim mahkemesinin ve meclisin “üçe üç çığlıklarıyla intikamcı bir duyguyla hareket edilerek idam kararları onaylanmıştır. İdam fermanını imzalayan Ali Elverdi’nin dediği gibi olmadı hiçbir şey. “Ölümleri ibret-i alem” olmadı. Ne işçiler geri durdu mücadelelerinden, ne öğrenciler korktu cellâtlardan. 43 yıl boyunca ne adları unutuldu, ne emekleri, ne mücadeleleri. Tam tersine, adı bile hatırlanmayan Ali Elverdi, sessiz sedasız boğularak öldü.

  
   Onlar
 Daha güzel bir dünya için çıkmışlardı yola. ‘Üniversitelerin gerçek sahipleri’ öğrencilerin yönetimde söz sahibi olduğu, işçilerin insanca yaşadığı, köylülerin ürünlerinin, emeklerinin boşa gitmediği Savaşların ve sömürünün olmadığı  güzel bir ülke ve Dünya kurmaktı. İşçiyle, köylüyle kol kola girerek yürüdüler. Adalet ve eşitlik için ölüme  giden yolu, birlikte omuzladılar saldırıları, zorlukları. İşçi ve köylülerin mücadelesiyle ortaklaşan öğrenci hareketinin önderlerinden sadece üçüydüler, 6 Mayıs 1972’de Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde darağacına çıkarıldıklarında. Deniz, Yusuf ve Hüseyin, idam sehpasındaki son sözlerinde de haykırdılar emeğin kutsallığını, Bağımsızlığı, Özgürlüğü , Barış ve Demokrasiyi, Adaleti ve Eşitliği, Kardeşliğin sürekli ve kalıcı olması için.Bu tarihİ inançları uğruna ölümü göze almış Devrimcilerin yarattıkları bir direniş destanıdır. Bu tarih Haksız yere verilmiş  kin ve katliamdır. Gençlerin yanlışlıkla öldürülmesi olarak ele alınmalı. Deniz, Yusuf ve Hüseyin İnan ile    hayatını kaybeden  Tüm Devrimci gençliğin  ve yol arkadaşlarının anılması  İnanç,erdem ve kararlılığın, Onurlu duruşun   bugüne yansımasıdır. Hepsini saygıyla anıyorum.    

Yaşasın işçiler,Köylüler! 

Sevgiyle kalın .                     

Hüseyin Güney

 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Hasan ŞAHİN  -  16-05-2015 - 23:32
Çok güzel anlatmışsın ağzına sağlık Hüseyin ağbi, Bunların yaşanmamış olmasını dilerdim, o canların yaşamlarının ömürlerince yaşamasını, Malesef bunlar yaşandı, bu aslan yürekleri rahmetle ve saygıyla anıyorum. Dileğim istekleri gerçekleşebilsin de ruhları huzura ersin, Saygılarımla.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Nusret Kılıç
Şuayip Bütün
Kırlangıçoğlu Oktay
Erol Serkan Kılıç
Fazlı GÜVENTÜRK
İdris Aykul
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  08 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net