01 Mart 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Bu meseleyi annelerle çözeceğimize inanıyoruz
Bu meseleyi annelerle çözeceğimize inanıyoruz
Hırsızlık Şüphelisinin Hapis Cezası Ve 72 Suç Kaydı Çıktı
Hırsızlık Şüphelisinin Hapis Cezası Ve 72 Suç Kaydı Çıktı
MHP Esnafın Sorunlarını Tespit Etti
MHP Esnafın Sorunlarını Tespit Etti
Tükenmişliğin Bir İfadesidir
Tükenmişliğin Bir İfadesidir
  YAZARLARIMIZ
İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün, Kırıkkale yerini alsın
11 Mayıs 2015 Pazartesi Bu yazı 20381 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı ve Kırıkkale Milletvekili adayı Oğuz Kağan Köksal seçim çalışmaları sürecini köşe yazarımız Hakan Gökkaya’ya değerlendirdi. Yaptıkları çalışmalar ile halkın karşısına çıktıklarını ve seçimin galibinin Ak Parti olacağını söyleyen Köksal, “İstikrar sürsün, Türkiye Büyüsün, Kırıkkale’de bu büyümede yerini alsın” dedi.

 

Kırıkkale’nin ekonomisinden, yaşamına, eğitimden kültürüne, sağlığından sporuna değinen Ak Parti Milletvekili adayı Oğuz Kağan Köksal, Kırıkkale için elinden gelen çalışmayı yaptığını ve bu doğrultuda yapacağı çalışmalarını olduğunu söyledi. Makine Kimya konusunda çalışmalara değinen Köksal, “Makine Kimya için özel kanun çıkardık. Kırıkkale’nin bir geleceği de burasıdır. Yaptığımız en önemli işlerden birisidir” dedi.

  

Hakan GÖKKAYA; Devletin hafıza beyinlerinden birisisiniz. Bunca yıllık bilgi birikiminizden dolayı partinizde bunu dikkate aldı ve size birinci sırayı verdi. Dolayısıyla kaptanlığını da size vermiş olarak görüyorum. Bu kaptanlığı ele aldıktan sonra bilgi birikiminizle hedefiniz 3 – 0 seçimin galibi olacağınızı söylüyorsunuz. 3 – 0 nasıl yapmayı planlıyorsunuz?

 

Oğuz Kağan KÖKSAL; Tabi şöyle kaptanlık dersek belki biraz haksızlık yapmış oluruz. Kaptanlık demeyelim de belki ağabeylik noktasından bakalım. Partimiz, listeleri yaparken önce kamuoyu yoklaması, teşkilat yoklaması yapıldı. Bu yıl ilk defa ve hiçbir partide olmayan bir şey sivil toplum kuruluşları geldiler sandığa oy attılar. Üstelik o sivil toplum kuruluşunun oy atan kişilerin AK Partili olup olmadığına bakılmadan. Bu kişiler tamamen muhalefet partiden dahi olabilir. O yörede yaşayan, o yörede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına aslında demokrasi adına verilmiş bir önemdir. Yani sivil toplum kuruluşlarının tercihleri de dikkate alındı. Yani genel merkez birkaç defa kamuoyu yoklaması yaptı. Bunların hepsini aldıktan sonra, grup başkanlarını meclise grup başkanlarını toplantıya çağırdılar. Oradaki meclis faaliyetlerini aslına bakarsanız Türkiye de görülmeyen çok önemli bir şey ve dikkat ederseniz, Milletvekilinin 1. faaliyetidir. Yani bizim vatandaşımız meclis faaliyetini, faaliyetten saymaz ama bütün gelişmiş ülkelere gittiğiniz zaman meclis faaliyeti önemlidir. İşte grup başkanları da meclis faaliyetinize bakar. İş nedir? Devam etme verilen konuşmalardı. İşte ben komisyon başkanıydım komisyondaki yönetim tarzınız, yani bütün bunlar oturulup değerlendirilir ve hepsi bir partide eski yeni milletvekilleri bir alt komisyonda adaylar değerlendirildi. Eskilerle birlikte bir üst komisyona havale edildi. Başbakanımızın başkanlığındaki üst komisyonda şeyi belirledi şimdi burada geniş kriteri göz önüne alarak partimizin teveccühü ile ben Kırıkkale de ben liste başı olarak görevlendirildim.

 

Baktığınız zaman kaptan demek belki şey olarda ağabey diyeceğim. Bir ağabey milletvekili olarak görevlendirildim. Tabi siyasette amaç başarıdır veya başarmaktır. Hedefimiz odur. Olur olmaz ortada kıyıda diye bazı partiler gibi acaba koalisyon yapsak gibi acaba şeye girmiyoruz biz. Ak Parti olarak hedefimiz nedir 1. İktidara gelmek. Kırıkkale olarak da 3 milletvekili var 3’ünü de almak. Niye 3’ünüde almak dersek, çok abes bir şey de söylememiş oluyorum niye? E geçen dönemde 3’ünü aldık zaten hani aynısının devamını istiyoruz. Bunu almak için ne yapmalıyız.

 

Söylediğim gibi Ak Partinin yaptıkları var anlatmakla bitmez. Ak Partinin yaptıklarını anlatacağız. Diğer partilerden başka bir özelliğimiz var. Biz vizyon partisiyiz 2023 hedefimiz, 2071 ikinci hedefimiz biz vatandaşımıza hedefimizi anlatacağız. Vizyonumuzu anlatacağız Türkiye’yi nereye görüyoruz onu anlatacağız. Birde Kırıkkale ile ilgili bir şeyler söyleyeceğiz. Gücümüzün yettiği kadar Kırıkkale de bu dört yılda Sayın Başbakan yardımcımız Beşir Atalay bakanlığın da güzel şeyler yapıldı.

 

Hakan GÖKKAYA; Bu dört yıldır Kırıkkale’ye ne gibi güzellikler yapıldı?

 

Oğuz Kağan KÖKSAL; Kırıkkale de şunu daha geçtiğimiz seçimin, seçim çalışmaları sırasında hatta ben çıkıp anlatmıştım. Sivil Toplum Kuruluşlarına kamuoyuna bir defa Kırıkkale de bir şeylik birlikte düşünme ve müşterek akıl yönetme önemi oydu ve Kırıkkale bir güç birliği kurdu. Kırıkkale güç birliği mutlak bir şekilde toplandı, Kırıkkale’nin ihtiyaçları nelerdir, nelerin yapılması gerekir. Bunları tartıştık raporladık. Biz milletvekilleri bunu takip ettik. Birincisi bu. Ama olaya biraz daha açarak gitmek istiyorum belki, 2. si orada herkes temsil edildi. Orada parti yoktu. Sivil toplum Kuruluşları vardı. Belediye başkanları vardı. Milletvekilleri vardı. Kırıkkale’nin dinamikleri neydi Makine Kimya Genel Müdürü, Türk Metal Sendikası başkanı falan böyle çok geniş katılımlı bir sistem bu sistemde sınırlama yok herkes istediğini söyleyebiliyor ve istediğini söyledi. Yani ne oldu birlikte düşünmeye alıştırdık. Bu güzel bir olaydı. Neticede sonuçları ne oldu, 1.’si bu gündeme yansımadı ama bana göre çok önemli bir olay oldu.

 

Kırıkkale teşvik noktasında 4. bölgeye aldı. Kırıkkale hep üst bölgelerdeydi. Üst bölgelerde olduğu için insanlar fırsattan az istifade edip yatırım yolu kapalıydı. Kırıkkale 4. bölge Organize Sanayi de yatırım yaparsanız, bir daha aldı 5. bölge yani zaten 6. bölge yani en düşük bölge alındı. Yani buradaki yatırım yapmak isteyen yatırımcıların önünü açan onlara imkân tanıyan bir şey, bu gerçekten önemli bir çalışma ile meydana getirildi.

 

Peşinde bu güç birliğinden şunu gördük dedik ki Kırıkkale her toplantıda Kırıkkale Makine Kimya gündeme taşındı. Makine Kimya’da iki türlü çalışma yapıldı. 1. ‘si Makine Kimya’da içindeki sistemlerin bir kısmı değiştirilerek Makine Kimya yenilendi. Birde barut fabrikasında çok önemli bir barut üretimine geçildi. Orada bir sistem değişti. Çelik fabrikasın da şuanda Türkiye de hatta Avrupa’nın en büyük çelik presleri kuruluyor. Yine duyarlı Mühimmat dediğimiz, uçak mühimmatı biz bunu her yerden satın alıyorduk. Makine Kimya’da kurulan sistemde kendimiz üretmeye başladık. Makine Kimya’nın içini biz parça, parça yeniledik. Ve her şeyinde her yenileniş 150 işçi demek oldu. Yeni, yeni eleman alınma noktasında Makine Kimya yavaş, yavaş eskiden biliyorsunuz, gittikçe küçülmüştü yeni, yeni üniteler kurulmak suretiyle yeni bir saha açılmaya başladı.

 

Esas önemli nokta silah üretimi biliyorsunuz Makine Kimya bu Altay tanklarının namlusunu Kırıkkale de çekiyorlar. Türk silah sanayisinde de önemli noktalara Makine Kimya başladı. Makine Kimya bunu yaparken aşağı yukarı 100’ün üzerinde alt yüklemcisi var. Bu alt yüklenicilerin birçoğu Antep, Bursa gibi değişik yerlerde Makine Kimya’da işini alıp yapmak veriyor.

 

Biz neyi bekliyorduk şuana kadar Makine Kimya’ya 50 kişi alsa da işe sokalım Kırıkkale de bütün çabamız oydu. Baktık olmadı 50 daha soksan ne olacak onun içinde o güç birliği toplantısın da alınan bir karar da biz silah sanayi mademki silah sanayi burada bir organize sanayi kuralım yan sanayi gibi burada geliştirelim. Bunun üzerine yapılan çalışma ki kanun çıkarıldı. Üzerine Makine Kimya ortak olması için, Organize sanayi ye ortak olamıyordu. Biz Makine Kimya için özel kanun çıkardık. Organize sanayi Makine Kimya’ya ortak oldu. Belediye, Valilik, Makine Kimya ve Savunma Sanayi girmek suretiyle biz silah ihtisas sanayi bölgesiyiz. İhtisas organize sanayi ve silah la ilgili ne yapacağız. Burada 4 tane parsel var bu bitiyor. Allah izin verirse Ağustos ve Eylül ayına alt yapısını tamamlıyoruz. Buna bu alt yüklenicilere bunu vereceğiz. Biz silah sanayi, Makine Kimya’nın yanında birde şeyin o silahların parçalarını üreten bir yan sanayidir. O aradığımız iş sayısı işçi sayısı ustaları da düşündüğümüz zaman Kırıkkale’nin bir geleceği orası bakın yaptığımız en önemli işlerden birisidir. Kırıkkale’nin geleceğidir orası bunun geleceği içinde…

 

Hakan GÖKKAYA; Ak Parti’nin yeniden iktidar olduğunu düşündüğümüz vakit halkımıza hizmetlerinizden kısa örneklerler verir misiniz?

  

 

Oğuz Kağan KÖKSAL; Bu çok önemli bir taraftan bakıyorsunuz hızlı tren geliyor. Bir taraftan yapılıyor. Yani ben büyükleri sayıyorum küçükleri zaten saymayacağım. Hızlı tren yapılıyor, Üniversite biliyorsunuz çok önemli bir noktada üniversite yeni bir sistem kuruyor. Sanayi birliği ile işbirliği yaparak üniversitenin içersinde de yeni bir sistem kuruldu. Savunma sanayi ile müştereken devreye girdi. Üniversiteyi geliştirdik. Hastane yani sağlıkta en iyi duruma geldi. Biz sadece bina tesis olarak da değil bak doktorlar olarak da güzel doktorları tayin ettirdik. Baktığınız zaman belediyelere yaptığımızı söylemiyorum, küçük belediyelere hepsini mümkün olduğunca belirli imkânlara kavuşturtarak yapıldı.

 

Emniyet müdürü iken bütün ilçelere emniyet müdürlüğü binaların ödeneklerini ayırdım ve Kırıkkale’nin bütün ilçelerini emniyet müdürlüğü yaptım. 10 tane lojmanını polis okulunu yaptım. Kırıkkale’ye elimize geçen imkanı en ince detayına kadar değerlendirdim. Vatandaşlarımıza en önemli nokta ben valiyken de yaşadım sonrada. Yani biz vatandaş oralarda uğraşmasın geliyor derdini söylüyor her söylediğini yapılır mı yapılmayabiliyor da. Vatandaşımız bunu da makul karşılayacak her isteği de olmuyor. Yani biz böylesine vatandaşla güzel bir gün geçiriyoruz.

 

Hakan GÖKKAYA; Peki, Kırıkkale için şöyle yapsak dediğiniz bir proje var mı?

 

Oğuz Kağan KÖKSAL; Kırıkkale içinde bunu diyor idik onu da son dakikada çözdük. Neydi Makine Kimya’nın arazileri eski evleri harabe şeklindeydi. Makine Kimya ile belediyeyi bir iç içe getirseniz. Başkanımız açıkladı mı bilmiyorum, İşin bitiminde onu da gerçekleştirdik anlaşma imzalandı bir sürü 800 küsür tane lojmanını belediye yapıp verecek. Belediyeye kalacak parklar, bahçeler yeşil alanlar hemen onun yanında parklar bahçeler şehre güzellik gelecek. Hemen onun yanında yeni önümüzdeki günlerde temelini atacağız Adliye binası, önümüzdeki günlerde hükümet konağı binası gibi projelerde sona gelindi. Emniyet Genel Müdürüydüm, Beşir beyde İç İşleri Bakanıydı günlerce o projenin üzerinde beraber çalıştık. Şunu da yapalım bunu da yapalım ve sonradan Allah nasip etti ve milletvekili olarak ta onun devamını yaptırmıştım. Yani Kırıkkale’nin şehirleşmesi daha çok şehirleşmesi en çok arzu ettiğimiz nokta o.

 

Hakan GÖKKAYA; Seçmenlerden eleştiri aldınız mı?

 

Oğuz Kağan KÖKSAL; Eleştiri tabi ki alırsınız. Herkes bir şeyler istiyor. Her şeyi yapmak durumda değilsiniz. Biraz bizim seçmenimizde yani yapılan işten ziyade kendi çocuğu işe girdimi girmedi mi? Yani taleplerin birçoğu bireysel talepler olduğu için bir kısmını yapmış olduğumuz gibi yapamadıklarımız da olmuştur tabi ki. Sadece şunu söyleyebilirim ki; Eleştiri ile teşekkürü karşılaştırdığımızda teşekkür faslının daha fazla olduğunu söyleyebilirim.

 

Hakan GÖKKAYA; Diğer Parti adaylarını düşündüğünüzde bu seçim sizce çok rahat mı bir seçim olacak, zorlanacak mısınız?

 

Oğuz Kağan KÖKSAL; Seçim ne olursa olsun bakın genel seçim de demiyorum. Dernek seçimi dahi olduğunu düşünün ortaya sandık konduğu zaman seçim önemlidir. Artık yani demokrasilerde de önemlidir. Sandık konulduğu zaman önemlidir. Çünkü insanlar oyunu kullanırken yalnız oy atıyorlar. Kimsenin oyu kimsenin cebinde değil. Onun içinde diyemeyiz ki; Her şey kolay. Seçmenin doğası gereği biz bu propagandayı yapacağız biz seçmenimize güveniyoruz gideceğiz Kendimizi anlatacağız. Yapacaklarımızı anlatacağız, yaptıklarımızı anlatacağız ve diyeceğiz ki bu güzelliklerin devamı için bizim önemli bir sloganımız ben onu her yerde kullanıyorum diyoruz ki; İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün. Bizim hedefimiz bu.

 

Hakan GÖKKAYA; 4 yıllık milletvekilliğiniz döneminde spora en yakın olan milletvekili sizdiniz. Kırıkkalepor’un yeni oluşumunda payınız olduğunu spor kamuoyu biliyor. Spor’a yakınlığınız Kırıkkale spor ile mi başladı, gençliğinizde spor yaptınız mı?

 

 

Oğuz Kağan KÖKSAL; Özellikle bizim üniversite talebeliği sırasında işte Kırıkkale spor yeni kuruldu. Kırıkkale spor yeni kuruldu Kırıkkale ile Kırıkkale gücü birleşti Kırıkkalespor oldu. O dönem fırtına gibi esiyordu. Liglerde hiçbir maçı kaçırmazdık. Yani o zamandan beri yani bizde kendi yöremdeki spor takımı ile ebette uğraştık. 25 yıl valilik yaptım. Valilik görevimiz sırasında her gittiğimiz İl’in spor kulübüyle uğraştık. Spor ile iç içe olduk. Tabi gönül ister ki; Kırıkkalespor o şa şalı günlerini yeniden yaşasın. Kırıkkalespor’un dinamikleri para karşılama konusunda zorlanıyor, onu kabul etmek lazım. Onun içinde büyük bir çaba içersinde bizim elimizde en azından maddi olsun manevi olsun desteğimi sürelim diye uğraşıyoruz. Ben bana bir yörede spor kulübü o yörenin çok önemli birleştirici öğelerinden birisidir. Hangi partiden olursanız olun hangi düşünceden olursanız olun spor ortaya geldiği zaman herkes Kırıkkalesporlu. Herkes kendi taraftarı tribüne baktığınız zaman binlerce insan tezaurat yapar. O insanların kimliğine bakarsanız hepsi ayrı partiden, ama o noktada birleşiyorlar. Spor bana göre bir sürü şey var ama en önemli öğelerden birisi birleştiricidir. Onun içinde o ilin spor takımına destek yapabilmek lazım onun içinde bundan sonra hep yanındayız.

 

Hakan GÖKKAYA; Valilik, Emniyet Genel Müdürlüğü yaptınız. Siz reklam yapmıyorsunuz oysa siyasetçiler reklamı çok sever. Bürokrat kimliğini daha atamadınız mı yoksa sizin siyaset anlayışınız çok mu farklı?

 

Oğuz Kağan KÖKSAL; Benim şahsi siyasetim iki şeye dayanır. 1. Vatandaşa yalan söylemek yani her şeyi yapamam. Bazen seviyorlar sevmiyorlar alıştılar bana.  Kardeşim senin işin olmaz, sen kendine başka bir şey ara.  Ben olmazları vatandaşlara daha rahat söylüyorum. Siyaset vatandaşı kandırmak değil vatandaşlara doğruyu söylemek. 2 Bir şeyler yapıyorsanız bunun reklamını ben çok hoş karşılamıyorum. Beni milletvekili seçmişse vatandaş görevdir. Nasılsa valiyken hükümet görev vermiş ben işimi yapıyım ben vali iken asla reklama girmeyen insanım. O gün ki şartlarda devlet kimin ne yaptığını biliyor. Gelmediğim oturmadığım koltukta kalmadı yani. Arkamızda siyasetçi felan da yoktu yani. Tamamen kendi çalışmalarımızda Türkiye’mizin Allah nasip etti en büyük koltuklarında oturduk. Valilik yaptığım şehirlerin hepsi büyükşehir. Yani reklamı felan sevmiyorum. Ben milletvekili olursam ben onun hakkını verebilmeliyim. Akşam eve gittiğimde şunu düşünmeliyim ya bugün kendime düşen görevi yaptım mı, yapmadım mı? Yapmışsam mutlu olursun yapamamışsam eksiğimi hissedesin yeniden yaparsın. Onun içinde ben reklamdan ziyade ama geriden birileri de Allah razı olsun bu adamda iş yapmış der benim içinde en güzeli budur.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Mart 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net