19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
GÖRDÜNÜZ MÜ?
27 Mayıs 2015 Çarşamba Bu yazı 28872 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Seçim desek yine ve bir değerlendirmede bulunsak hemen aklımıza son anketler yapıldı durum nedir diye sormak gelir herhalde.

            Mutlaka genelde ve yerelde siyasiler anket yarıyorlardır. Aslında anket de rüya gibi. Yani rüya ile amel edilmez. Yani rüya gördüm diye mutat faaliyetlerimizden geri adım atamayız. Ama aklımızın da köşesinde bir yerlerinde o rüya unutulana kadar o günkü faaliyetimiz kısıtlanır farkında olmadan.

            Dediğim gibi anketlerle de amel etmek pek doğru değil. Yani anket sonucu şu çıktı bu çıktı demekte çok güvenilir olmuyor.

            Basına yansıyan en son anketi aynen yayınlıyorum tabii ki genel olarak yani ülke genelinde.

            Konsensüs anketine 'Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?' şeklindeki soruya kararsızlar dağıtılmadan AK Parti 32,2, CHP 19,7, MHP 11,6, HDP 7,1, Diğer 2,9.

            Kararsızların oranı ise 11.8, oy kullanmaya gitmeyeceğim ya da boş oy kullanacağım şeklinde cevap verenlerin oranı ise yüzde 9, ankete cevap vermeyenlerin oranı ise 5.7 şeklinde.

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise oranlar; AK Parti 43.9, CHP 26.7, MHP 15.8, HDP 9.7, Diğer 3.9 şeklinde ortaya çıktı.

            GENAR anketine göre; AK Parti 44.5, CHP 25.4, MHP 15.9, HDP 9.5, Diğer 3.9 şeklinde ortaya çıktı.

            GENAR Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Aktaş, "son günlerde CHP ve MHP'nin oylarının seçim beyannamelerini açıkladıkları dönemdeki gibi bir hareketlilik yok. Mesela CHP beyannamesini açıkladığı dönemde 27 bandına çıkmıştı ancak son günlerde yaptığımız araştırmalara göre CHP tekrar 25'e düştü" dedi.

            Şimdi aslında anketler yaklaşık sonuçlarda verebiliyor. Bu güne kadar tarafsız olarak yapılan anketler bu şekilde oldu. Yani yaklaşık sonuçlara bazı zamanlarda imza attı.

            Ancak kişiye veya partiye özel yapılan anketler başta dediğim gibi amel edilmeyecek sonuçlar olarak karşımıza çıktı.

            Genel manada malumu ilan edecek olursak Akparti yine birinci olacak ve hükümeti de kuracak. Bu kesin. Belki kesin olmayan kısmı HDP’ye bağlı. Yani bunların seçimi baraja takılmadan halletmesi durumunda veya baraj altında kalması durumunda çıkarılacak vekillik sayısıdır.

            Ana muhalefet ise yine muhalefet olarak kalacak gibi görünüyor. Yani seçimden liderlikle çıkması zor. Onu da etkileyecek tek konu özellikle emeklilere vermiş olduğu iki maaş ikramiye gibi vaatlerin tutup tutmayacağıdır. Seçmenin pek çoğu vaatlere inanmıyor. Buda onların eksikleri.

            Milliyetçi hareketin atılım yapacağı kesindir. Ama ana muhalefete yetecek kadar mıdır? O zor görünüyor.  Ancak vekil sayılarını artırarak mecliste gücünü koruyacağı hatta artıracağı da kesindir.

            Bölücü terörün siyasi uzantısı olduğu artık sağır sultan tarafından da bilinen parti ise aslında genel basının da desteği ile barajı zorluyor. Bana kalırsa zordan da zor. Yani barajı geçemezler ama siyasi hayatta ilerisi için söz sahibi olacağı da tartışılmaz bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

            Genelde durum böyleyken bunun Kırıkkale’de de aşağı yukarı böyle olacağı ama sadece milliyetçi hareket ile Cumhuriyet halk partinsin yer değiştireceğidir. Bu konuda yani yerelde fikrimizi bir sonraki yazıya bırakıyoruz.

            Selam ve dua ile…

 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Fazlı  -  31-05-2015 - 11:26
Görelim mevlam neyler neylerse güzel eyler diyelim sayın Ali Dursun. Amaç devletin bekası milletin birliği bayrağın nazlı dalgalanması olunca gidiş yolu farklı olsa da hedefte biriz inşallah. Bize anket veya Mısırın seçim neticesi sadece yön verir neticeye götürmez. Ama bu tespitleri de yapmak gerekiyor. Mısır\'da idam cezası verilince burada ellerini ovuşturanlara hiç mi sesimizi çıkarmayalım. Yada manipülasyonla milleti yönlendirenlere sesimiz çıkmasın mı? Selamlar
Ali Dursun  -  29-05-2015 - 20:26
Bütün anketleri toplayın ortalamasını alın ne çıkıyor.Ben söyleyim Hdp barajı aşıyor bu kadar anket bunu söylüyor.Bu ortalama da Akp birinci parti olsa d a tek başına hükümet kuracak vekil sayısına ulaşamıyor.Şunu da hiç unutmayın Selahattin Demirtaş Hdp değilde başka bir partinin başında olmuş olsaydı.Oy dağılımı farklı değil çok farklıolurdu.Bekleyeceğiz ve göreceğiz 7 Haziran akşamı herşey belli olur kim ne kadar oy alacak.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net