12 Nisan 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
  YAZARLARIMIZ
Kısaca seçim
12 Haziran 2015 Cuma Bu yazı 19313 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

07 Haziran 2015 Tarihinde yapılan Genel Seçimler sonrasında Kırıkkale de AK Parti (2) ve MHP (1) milletvekili çıkardı. 2011 Genel seçimlerinde 105 bin oy alarak 3-0 yapan Meclise giden AK Partide oylarında 24 bin düşüş yaşandı.  2011 seçimlerinde 31 bin oy alan MHP 2015 seçimlerinde oy sayısını 15 bin artırarak 44 bine yükseltip 1 milletvekili çıkardı. CHP ise 2011 genel seçimlerin de 24 bin oy alırken 2015 seçimlerinde 25 bin oy alarak oyunu korudu.

 

AK Parti de düşüşün nedenleri

İlk iki sıradaki adayın, milletvekili olması, yıpranmasından dolayı oy gerilemesi yaşandı. Ek olarak Kırıkkale de yapılan Cumhurbaşkanı ve Başbakanın mitinglerinde teşkilatların yeterince organize olamaması,

 

Hizmet anlamında Kırıkkale de yatırımlar gözle görülür çoğunluk da olsa da yapılan seçim de organize bir çalışma yapılmaması seçimdeki düşüşü getirdi.

 

Hükümetin izlemiş olduğu açılım Kırıkkale de çok yankı bulmadı. Muhafazakâr ve Milliyetçi görüşe sahip Kırıkkale seçmeni AK Partiye oy vermemesinin nedenlerinden birisi,

 

2015 seçimlerinde AK Partiden 28 aday adayı olmasına rağmen seçim sürecinde aday adaylarını alanlarda olmaması da oy kaybının nedenlerinden bir tanesi olarak gösterilebilir.

 

 

MHP Yükselişte

2011 seçimlerine nazaran oyunu artırarak bir milletvekili çıkaran MHP de adayların yeni yıpranmamış isimler olması başarının etkilerinden biriydi. Geçtiğimiz seçimlere nazaran bu seçim de aday adayları dahil teşkilat ile seçime kazanmaya yönelik yaptığı çalışmalar MHP bir milletvekili getirdi. Yerel Yönetimler de bir ilçe belediyesi olmasına rağmen tüm ilçelerde yarı yarıya oy çıkartarak bölgede iyi çalıştıklarının ödülünü de almış oldular.

 

CHP Oylarını korudu

2011 seçimlerinde 24 bin oy alan CHP si bu seçimlerde 25 bin oy alarak oyunu korudu. Adayların ön seçim ile belirlenmesine rağmen beklenen yükselişi gösteremedi.

Kırıkkale Merkez başta olmak üzere kadın kolları, şehir de en aktif çalışmayı gösteren parti konumunda olmasına karşılık CHP seçmeni ikna edemedi. Kırıkkale nin emekli şehri olması ve partinin emekliye vaat ettiğini anlatamadı.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Erol Serkan Kılıç
Nesrin Bulat
Prof. Dr. Hande ŞAHİN
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  12 Nisan 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net