28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
KOALİSYON DAYATANLAR
18 Haziran 2015 Perşembe Bu yazı 34966 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Seçimin sonuçlarını değerlendirirken yerel sonuçlara daha sonra geleceğimizi söyledik. Ancak araya Bosna seyahati girince nara soğudu.bu nedenle tekrar genel sonuçlardan yani seçimin ülke genelindeki etkisinden söz etmeye devam etmekte fayda görüyorum.

            Millet koalisyon dedi.

            Hepimizin dilinde bu var. Yani bir koalisyondur tutturduk gidiyoruz. Aslında bunu isteyen yani şiddetle koalisyon bayramı yapan özellikle bir kısım medya Akparti iktidarına karşı çıkanlardan oluşuyor.

            Yani şunu dersek hiçte abartmış olmayız. Hatta kimilerinin dile getirdiği ama kimilerinin de dile getirmekten çekindiği bir gerçeği vurgulamış oluruz. Akparti gelmesin de kim gelirse gelsin. Bu anlayış koalisyon olmuş, bölücü örgüt ülkeyi sarmış, devletin bekası tehlikeye girmiş, ekonomi yıpranmış, ülke dışta içte itibar kaybetmiş umurunda değil. Yeter ki Akparti gitsin. Gerisi ne olursa olsun çokta umurda değil anlayışıdır.

            Bu çarpık anlayışa göre Akparti’nin gitmesi ile ülke birden şahlanacak, çağ atlayacak. Akparti bunun yani birden şahlanmanın karşısında duran dağ gibi bir set ki bunu kaldırmak gerekiyor.

            Bakın asla bir yönden almıyorum konuyu. Yani kimi sever kimi sevmez. Zaten herkes sevecek diye de bir şey yok. O zaman zoraki sevgi olur ki bunun adı da demokrasi olmaz diktatörlük olur.

            Ancak kim nereye verirse versin oyunu milletin bekası konu olunca, devletin geleceği söz konusu olunca yanlışa düşmemek gerekiyor.

            Koalisyon ülkeye ne katar ki başarılı olsun. Bunu gençler bilmez. Bu ülke koalisyondan çok çekti. Sığ konularda anlaşmış gibi görünen partiler derin konularda asla kendinden taviz vermedi. Hal böyle olunca da ülke yönetiminde bir arpa boyu yol alınmadı alınamadı. Şimdi nasıl bu yapıdan medet umuluyor anlamıyorum. Ama burada ki anlayış ülke geleceği değil dediğim gibi bir siyasi partiyi sıfırlama. O gitsin de gerisine bakarız anlayışı. Ama gitmesi durumunda da çok şeyin kilitleneceğini görmek için kahin olmaya gerek yok.

            Bu ülke koalisyon hükümetleri sözde ortak olmalarına rağmen Cumhurbaşkanı seçemedi. Kim hangi bakanlığı aldıysa orayı ganimet bildi. Kendi adamalarını oraya öyle doldurdu ki oradan başkasının söküp atması imkansız oldu. Odacısından tutun müsteşarına kadar kendi ideolojisi ile doldurulan bakanlığın nasıl koordineli çalışacağını varın siz düşünün.

            Başbakan ne kadar baskın olursa olsun bir bakan atacağı her adımı kendi liderine soracak değil mi? Normal olan da budur. Peki, nasıl hızla karar verilip uygulanacak ki başarı osun.

            Mesela açılım yada çözüm süreci. Şehitlerimizin kanı yerde kalmasın diye yüce bir düşünceye sahip Milliyetçi hareket ile kimi bir araya getireceksiniz ki çözüm kabul edilip yol alınsın.

            Başka örnek emekliye iki maaş ikramiye vadi ile gelen Cumhuriyet halk partisi  hangi koalisyonda bu popülist  söylemini eyleme dönüştürecek.

            Hülasa koalisyon ülkeye fayda getirmez. Siz bakmayın üç çıkarcının yaygara yaptığına. Hangi parti olursa olsun tek gelsin ki güçlü kararlar ile ülkenin geleceğini tayin etsin.

            O zaman şimdiki durumda ne yapalım denirse uzlaşılacak asgaride uzlaşılacak ve hükümet kurulacak. Başka çaresi yok ama en kısa zamanda ülke güçlü bir hükümet için seçime girmeli bunun  kaçarı da olmayacak göreceksiniz.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ali Dursun  -  21-06-2015 - 22:25
Ne yazarsanız yazın Milli İrade tercihini yapmış tek partiye iktidar yetkisi vermemiştir.Siz erken seçim olursa Akp tek başına gelir diye düşünüyorsanız yanılırsınız.Erken seçimde tek karlı çıkacak parti bu dönemde Hdp dir.Diğer partilerin oy oranı düşer en fazla oy kaybedeceklerden ilk ikisi Akp ve Mhp olur.Bence her zaman olduğu gibi her sıkıştıgında yardımına koşan Mhp olacaktır Akp nin.Yani ya koalisyon olacak ya erken seçim sonucu istesekte istemesekte ikinci ortak kim olacak dersiniz?Ona da siz karar9a6a verin?
Fazlı  -  20-06-2015 - 14:23
Sayın Yalçınkaya cevabını burada yer sıkıntısı olduğundan bir sonraki yazıyı sana cevaben yazacağım. Oku oku da belki düzelme olur azıcık düşüncende.
AHMET EMİN YALÇINKAYA  -  19-06-2015 - 09:43
sevgili yazar yazınızda her ne kadar tarafsız görünmeye çalıştıgınızı yazsanızda gizli gizli akp olmadan olmaz söylemini tekrarlıyorsunuz,siyasi görüşünüzü ve tarfınızı bildiğimden dolayı iljk 4 senesi olumlu diger 8 senesi memleketimize olumsuz ve geri dönüşü zor olan dayatmalar neticesi akp nin önü tek başına iktidar olmaya kapandı bazı şeyleri fütürsuzca ve açık açık yaptılar ki kör göze parmak sokar gibi vatandaş ta yeter dur artık dedi.(oglunun vakfı,ayakkabı kutuları,pkk ile açık açık pazarlıklar,ananıda al git demeler)sizde bazı şeyleri görün vatan bölünmek üzere hala kumda oynamaya devam ediyorsunuz 1999 yılında abd dışişleri bakanının söylediği ortadoguya çok az kaldı ayrıca koalisyonlardan zarar gelmez yerki kanun ve nizamları dogru okuyup dogru uygulayalım ,örnek istersen almanya 27 yıldır koalisyonla idare ediliyor bırakın artık akp yandaşlığını TÜRK MİLLETİNİN yanında olun
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net