17 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
YKS'de ABC Klasiği
YKS'de ABC Klasiği
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
  YAZARLARIMIZ
Baba
23 Haziran 2015 Salı Bu yazı 37201 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel, 1 Kasım 1924’te Isparta’nın Atabey kazasına bağlı İslamköy’de doğdu. İlköğrenimini doğduğu köyde, ortaokul ve liseyi Isparta ve Afyon’da bitirdi. Şubat 1949’da İTÜ İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı sene Elektrik İşleri Etüd İdaresi’nde göreve başladı. Önce 1949-1950, daha sonra 1954-1955 senelerinde ABD’inde barajlar, sulama ve elektrifikasyon konularında ihtisas yaptı.

1954’de Barajlar Dairesi Başkanı, 1955’de Devlet Su İşleri Genel Müdürü oldu. 1962-1964 seneleri arasında serbest müşavir-mühendis olarak çalıştı. Aynı senelerde ODTÜ’de su mühendisliği ile ilgili dersler verdi.

Siyasete 1962’de, Adalet Partisi Genel İdare Heyeti üyeliği ile başladı. 28 Kasım 1964’de bu partiye genel başkan seçilmesinin hemen peşinden, kurulmasını sağladığı ve Şubat-Ekim 1965 tarihleri arasında görev yapan ortak yönetim hükümetinde Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı.

10 Ekim 1965’de yapılan genel seçimlerde başında bulunduğu AP, yüzde 53 rey alarak tek başına iktidar oldu. Bu seçimlerde Isparta Milletvekili olarak Meclis’e girdi ve Türkiye’nin 12. Başbakanı olarak hükümeti kurdu. 1971 ile 1980 arasında, 1975, 1977 ve 1979’da 3 kez daha hükümet kurdu.

30 yaşında genel müdür, 40 yaşında önce parti genel başkanı, sonra başbakan olmuş; 12 yıla yaklaşan başbakanlık görevinde, Türkiye’nin kalkınması ve gelişmesine büyük hizmetlerde bulunmuştur.

Türkiye’nin en genç genel müdürü, en genç başbakanı ve İsmet İnönü’den sonra en uzun başbakanlık yapmış kişisidir. 6 dönem Isparta Milletvekilliği yapmış, 7 yıl yasaklı kalmış, 6 kez hükümetten gitmiş, 7 kez hükümet kurmuştur.

16 Mayıs 1993 tarihinde, TBMM tarafından Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı olarak seçildi. Demirel bu görevi 16 Mayıs 2000 tarihine kadar sürdürdü.

91 yaşında hakkın rahmetine kavuşan Demirel Türkiye’de demokrasinin temsilcisi olarak anılacak.

Demirel denince ilk aklıma gelenlerden biri sudur; Çocukluk çağlarımda Ankara Mamak’ta otururduk. 1979’lu yıllar terör olayları hat safhada, biz okula gidemiyoruz. Evlerimizde rahat değiliz. İşte bu dönemde içinde anneminde olduğu mahalleli kadınlar toplanıp Demirel’e giderler. Maruzatlarını anlatırlar. Annem hep anlatırdı. Demirel’in elini öptüm. “Somun gibiydi elleri” derdi.

Ailem dede’den baba’dan hep Adalet partililerdi. Dedem erken vefat ettiği için pek ona yetişemesemde babamın iyi bir Adalet Partili arkasından Doğru Yol Partili olduğunu çok iyi biliyorum. Rahmetli Demirel ne zaman televizyona çıksa babamın gözleri parlardı. “Babaaa” nidası hala kulaklarımdadır. Bu sebeple bende her zaman Demirel’e karşı bir saygı olmuştur.

Aklım ermesinden sonra bizi bu yola götüren kimse olmasa da ailemde hiç ülkücü olmasa da biz kendiliğimizden ülkücü olmuştuk bile. Ama Demirel olduğu sürece hep AP’li olan babamın partisine ve demokrasinin temsilcisi olarak gördüğüm Rahmetli Demirel’e hep saygı duydum.

Atatürk ve İnönü ‘den sonraki gerçek devlet adamları olan Başbuğ Türkeş, Ecevit, Erbakan derken yakın tarihimizin en büyük siyasetçilerinden Demirel’i de sonsuzluğa uğurladık.

Allah mekanını cennet etsin.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ali Dursun  -  24-06-2015 - 00:32
Onlar ne kadar tartışırla tartışsın biraraya gelebilirlerdi.Ama Demirelin O üç fidanı fikirleri yüzünden asılmalarına sebep olmaları hataydı.Burada Demirel olarak anılsa da bazı Chp lilerde bu olayda olmarı çok yanlıştı.Kimse fikirleri yüzünden asılmamalı ve ceza almamalı.Gerçek demokrasi bu.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan KILIÇ
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Hidayet DOĞAN
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net