08 Mart 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de Love Erdoğan  görseli LED ekrana yansıtıldı
Kırıkkale'de Love Erdoğan görseli LED ekrana yansıtıldı
MHP kanun teklifi hazırlıyor: Korsan haberciliğe son
MHP kanun teklifi hazırlıyor: Korsan haberciliğe son
kısıtlamaya uymayan 28 kişiye 79 bin lira para cezası
kısıtlamaya uymayan 28 kişiye 79 bin lira para cezası
Dezenfekte Tüneli Yeniden Açıldı
Dezenfekte Tüneli Yeniden Açıldı
  YAZARLARIMIZ
BİR TAŞTA İKİ KUŞ
23 Haziran 2015 Salı Bu yazı 19544 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Seçimler biteli henüz iki hafta oldu ama siyaset hala milletin dilinden düşmüyor. Sebebi ise sandıktan öyle bir sonuç çıktı ki seçmen âdete siyasi partilerin kucağına bomba koydu. Çıkan sonuç hiç bir siyasi partiyi memnun etmedi tabii HDP hariç.

HDP bu seçimin en kârlı partisi durumunda barajı aşmasıyla hazine yardımına hak kazandı. HDP kimin oylarıyla baraj aştı tartışması seçim sonucunda en çok konuşulan konulardan birisiydi ama üzerinde çok durulmadı.

Sebebi ise HDP, Ak Parti ve CHP seçmenlerinden aldığı oyla barajı aşmasıydı. Bu konu konuşuldukça iki partide kamuoyunda etkilenecekti. Gündem çok çabuk değişti, çünkü seçmen hiçbir partiye tek başına iktidar şansı vermedi. Bu sonuç en çokta 13 yıldır iktidarda olan Ak Parti’de soğuk duş etkisi oluşturdu. Hiç alışık olmadıkları bir sonuç karşısında ne yapacaklarını şaşırdılar.

Hemen durum değerlendirmesi yapmaya başladılar her kafadan bir ses çıkmaya başladı. Kendilerine bir yön çizemiyorlardı. Suçu kime atacaklarını bilemediler. Aşağı tükürseler sakal yukarı tükürseler bıyık misali ne yapacaklarını şaşkınlığını yaşadılar.

 

Bu durumu fırsat bilen Abdullah Gül durumdan vazife çıkartarak akıl hocalığı yapmaya çalıştı. Bir anda 3 dönemlikler sevinmeye başladı. Gül etrafında toplanmaya başladı. Gül, çok akıllı bir hamle yaparak Davutoğlu’na ince bir ayarla cesaret vermeye çalıştı. Asıl niyet saraya mesaj vermekti. Adrese teslim olmuş ki saray bu durumdan endişelenmeye başladı. Birlik olup beni diskalifiye edecekler korkusuna kapıldı. Üzerine Abdullah Gül'ün danışmanının çıkardığı kitapta tuzu biberi oldu. Bu konuya aşağıda devam edeceğiz şimdi kaldığımız yerden devam edelim.

 

Sonuçlar koalisyon diyordu kim kiminle koalisyon yapabilir bu konu üzerinde hemen çalışımlar başlandı. Seçimden hemen sonra Ak Parti’li bir ekip MHP ile temasa geçti.

Temaslar sıcak geçiyordu. Her ne kadar ekranlarda kırmızıçizgiler konuşulsa da gayrı resmi görüşmeler sıkı pazarlıklar çerçevesinde işliyordu. Ak Parti başka kimse ile temas kurmuyordu. Ne CHP ne HDP ile temas yoktu. Çünkü seçmeni bu duruma onay vermiyordu

 

Aynı durum MHP’de de geçerliydi. CHP ye çok uzak olmasalar da işin içine HDP girdiğinden bu kapı sonuna kadar kapalıydı. CHP bu konuda çok çaba sarf etse de MHP noktayı koymuştu.

 

Ak Parti içerden fokurdamaya devam ediyordu. Parti 3’e bölünmüş ekiplerden oluşmaya başladı. Saray, Davutoğlu ve Gül ekibi. Tüm ekipler kendi geleceği için siyasete yön vermeye çalışıyordu.

Sarayın stratejisi saray hükümetin kurulması tarafı değil çünkü diğer partilerin sarayı köşeye sıkıştırmak için her türlü hamleyi yapacak olmasıdır. Sayısal olarak ta çoğunluğun ellerinde olması sarayı ters düz yapabilirlerdi. Yolsuzluklar ve hukuksuz uygulamalar gün yüzüne çıkarsa saray halkın gözünde itibar kaybeder kahraman olarak çıktığı yoldan kimine göre vatan haini kimine göre hırsız kimine göre ise hayallerini yıkan olacaktı. İşte bu yüzden gidilecek erken seçimde kaybettiği kanı tekrar döndürerek tek başına iktidar olmayı deneyecekti. Sonucun aynı çıkması durumu içinde şu yorumu yapacaktı. Kaybedecek bir şeyimiz yok en azından denemedik demeyelim diye böyle bir yolun izlenmesi için çaba sarf ediyor ama yeni seçimlere yeni genel başkanla gitmeyi planlıyor.

 

Davutoğlu ekibi durumun farkında ipler elindeyken ipleri bırakmayı düşünmüyordu. O yüzden tabana en yakın gelen bir parti ile hemen koalisyon kurmak istiyor. Bu yüzden gayrı resmi temasları hızlandırıyor. Bu parti MHP, Davutoğlu'nun fazladan verdiği bakanlıklar falan umurunda değil yolsuzlukların soruşturulması kendi işine geliyor bu yolla sarayı diskalifiye edip kendini kurtarma derdinde.

Oda biliyor ki süreç uzadıkça kendisinin etkisi azalacak devreye başka faktörler girecektir. MHP ile belli bir noktaya gelmişti hatta yeminden sonra bu işi bitirip biran önce hükümeti kuracaktı. Ama sarayın son çıkışı bu işe taş koymuş gibi.

 

Gül ekibi çok akılı hareket ediyor zahmetsiz yemeğe konmak istiyor parti içindeki krizden yararlanıp kendilerini bir anda yukarda bulmak istiyor. Gül ün siyaset anlayışı ne şiş yansın ne kebap hal böyle olunca gülün yapması gereken arı kovanına çomak sokmak olacaktır şimdi çomağı soktu bekliyor.

 

CHP ve HDP bu sistemin dışında kalıyor. Aslında CHP- Ak Parti ile koalisyon kurmak için can atıyor çünkü en son iktidar olduğunu genel başkan bile unutmuş durumdadır.

Tüm bu yaşananlara baktığımızda tüm kapılar MHP’ye çıkıyor.

 

Öte yandan Erdoğan Toprak liderliğinde çok gizli yürütülen CHP- Ak Parti koalisyonunda bakanlıklar konusunda pürüzler çıkınca ak parti medyaya MHP ile koalisyon yapılıyormuş gibi bir izlenim verdiğini de unutmak gerek


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Şevket ÖZSOY
Pınar Taşcı YIKILMAZ
Bahattin Akyön
Hüseyin Güney
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  08 Mart 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net