28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
BAŞKAN SENARYOLARI
26 Haziran 2015 Cuma Bu yazı 25471 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

            Seçim bitti ülke rahatlayacak derken Milletin iradesi farklı bir alana kanalize etti siyasetçileri. “Siz” dedi  “gidin uzlaşın ve koalisyon yapın.”

            Koalisyon ile ilgili düşüncelerimi yazdım daha önce. Bazıları bunu tersini söylese veya Almanya örneğini verse bile emin olun onlarda bilinç altında tek başlı bir hükümetin koalisyon hükümetinden çok daha fazla iş yapacağını bilir. Ama kabul etmek sabit fikir olduğundan zordur tabi olarak

            Neyse konumuza geri dönersek Millet siyasilere uzlaşın ve koalisyon kurun dedi.

            Burada farklı seçenekleri konuşmak lazım. Elbette ülke büyükleri kafa yoruyor ama bizde yerelden omuz veriyoruz siyasete ve devletin yönetimine. Yani biz de milletiz millet. Bu nedenle bizde fikrimizi söylüyoruz.

            Öncelik önümüzde ki birkaç gün içinde seçilecek olan Meclis başkanlığında. Yani belki bu bize bir fikir verecektir koalisyon konusunda. Bunda da farklı seçenekler var elbette.

            İlk turda her parti adayını gösterecek ve oyunu ona göre verecek. Yani kendi adayına verecek. İkici turda böyle olacak. Yani partilerin uzlaşarak bir aday üzerinde karar kılması zordur.

Zira Deniz Baykal Cumhuriyet Halk partisinin Meclis başkanı adayı oldu. Bu isme ana muhalefet dışında oy gelmesi zor. Hatta bana kalırsa partinsin içinden bile ilk turda fire vereceğini tahmin ediyorum. Sanki Rum Cumhurbaşkanı ile görüşmüş gibi Erdoğan’la görüştü diye nerdeyse kendi partisinin bazı milletvekilleri tarafından hain ilan edildi.

 Milliyetçi Hareket Partisi'nin Meclis Başkanı adayı MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu oldu. Buna HDP’nin oy vermesi çok zor. Belki CHP’den kaçan oylar gelir ama yetmez.

HDP ise Dengir Mir Fırat’ı aday gösterdi Bu aday Akparti’nin kurucularından ama çokta sesiz gitmedi Akparti’den. Dolayısıyla kendi partisinden başka oy alması zor bu isminde.

Akparti henüz isim belirlemedi. Ama ilk turlarda kim olursa olsun onunda yeterli oyu alacağını sanmıyorum. İşte burada farklı bir taktik gündeme geliyor.

Akparti yeterince kendi adayına oy verdikten sonra üçüncü turda bazı vekillerine oy taktik gereği Dengir mir Fırat’a oy verdirerek CHP ve MHP adaylarını saf dışı edebilir.

Dördüncü turda ise Milliyetçi hareket HDP’li bir vekile oy vermeyeceğine göre Akparti adayı çoğunluğu alarak başkanlığı ele geçirir.

Tabii ki bu bir senaryo.

Burada ki en önemli konu o ana kadar yani Salı gününe kadar el altından partilerin koalisyon için anlaşıp anlaşmayacağıdır. Anlaşmamaları durumunda yani henüz koalisyona hazır olamama durumunda bu taktik hiçte yabana atılacak bir senaryo değildir.

Anlaşılırsa büyük ihtimalle meclis başkanlığı Akparti dışında bir isim olur. Zira Başbakanlık Akparti’de kalacaktır. Akparti’siz bir koalisyon bu aritmetikte mümkün görülse de pratikte olası değildir.

Hele bir meclis başkanlığı seçilsin bakalım. Ondan sonra bizde onlarla beraber hükümet seçeneklerini dile getiririz. Dediğim gibi bunu yaparken de sadece vatandaşlık hakkımızı kullanırız. Kuramazlarsa kendileri bilirler. Bir daha çıkarlar halkın karşısına ama o zaman ne olur kim kestirebiliri ki?

Selam ve dua ile…

           


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ali Dursun  -  04-07-2015 - 02:05
Mhp Devlet Bahçeliyi dinleyerek hata etti.Bu seçim ne Akp ye ne Mhp ye ne de Chp ye yarar.Erken seçim Hdp ye yarar %13 kusur olan oyları uçar.Bunun için Akp ben Hdp hariç diğerleri ile koalisyon kurarım diyor.Kilit diyorsam kilit parti dönem Mhp.Bunun örneği Akp yi destekleyerek %60 lık bloktan koptu.Ya koalisyonda yer alacak ya da erken seçimde diğer partiler Hdp nin yükselişini seyredecekler.Kim umurdı 80 milletvekili Hdp nin çıkaracağını.Ankaradan bile Hdp milletvekili çıkarıyorsa iş bitmiştir.İç Anadolu da bile oyları artıyor.Bunun için diğer partiler uyanık olacak.,Kırıkkalede kaç kürt köyü var.Bunlardan Hdp oy alır ne olur biliyor musunuz?
a.vural  -  02-07-2015 - 13:58
işte gördunuz yüzde altmışlık blok meclis başkanını bile seçemiyor daha öncede söyledim bu muhalefetden hiç bir şey olmaz sevgili kırıkkaleli hemşerilerim akp ye sahip olalım bakın bahçeli hukumet olmak istemiyor yorumcu arkadaş ne diyor mhp kilit parti hayır artık kilit falan değil tek kilit parti akp dir mhp akp ne derse onu yapacak yoksa hdp ye yaklaşmak zorunda o zamanda siyasi hayatdan silinir gider aman mhp li kardeşlerim sakına hdp nin yanına yaklaşmayın akp ne diyorsa onu yapın yeter ha koalisyona gelince akp isterse koalisyon kurar isterse kurmaz isterse tek başına azınlık hukumeti kurar ama tabi bu acemiler varken bize duşen erken seçim hukumeti kurup mhp baraj altı,hdp baraj altı akp yüzde altmışbeşle iktidar
Ali Dursun  -  01-07-2015 - 17:25
Ne demiştik kilit parti Mhp ve Mhp yine yaptı yapacağını Meclis Başkanlığı seçiminde duyarsız davranarak Akp adayının seçilmesini sağladı.Daha çatı adayı destekleyen Chp nin adayı Deniz Baykalı desteklemedi.Bu da demektir ki Mhp gençleşmeli ve duygularla değil karar alıcı mekanizmaları olmalı.Ekmeleddin İhsanoğlunda ısrarı bir türlü anlamıyorum.Cumhurbaşkanı adayı yapmışsın seçilmemiş,Meclis başkanı adayı yapmışsın secilmemiş.Hiç olmazsa seni destekleyen partinin adamını destekle vefa borcunu öde.Olmadı Mhp.Bu seçimde gösteriyor ki Akp ve Mhp koalisyonu hayırlı olsun.Daha önce ne demiştim Akp nerde sıkışsa Mhp yanındadır.Hala da bu şekilde devam etmektedir.Hdp nasıl gençleşti ise Mhp de gençleşmeli parti demokrasisi de yerleşmeli başkan tahakkümü kalkmalı ki halk iradesi Meclise yansısın.
Ali Dursun  -  30-06-2015 - 20:07
Burada kili pari Mhp.Bakalım burada ne iş yapacak göreceğiz.Yüzdeleri bende söylüyeceğim erkrn seçim için ama bu hala anlamak istemeyenlere söyleyeyim bu erken seçim de kazanan yine Hdp olur diğerlerinin özellikle de Akp nin oyu düşer.Erken seçim hemde Türkiyenin yararına da olmaz.Bu seçim paraları Türk Milletinin cebinden çıkıyor.Erken seçim halinde devlet yardım etmesin her parti cebinden karşılasın seçim masrafını,
a.vural  -  29-06-2015 - 22:57
sayın yazar evet vatandaş uylaşın dedi ama bir şey daha dedi eğer uylaşamazsanız akp ye daha önce yüzde elli veriyordum bu sefer yüzde altmışbeş veririm başkanlık sistemni getiririm dedi zaten bu acemiler uyuşamazlar kasımda erken seçim olur akp en az yüzde altmışbeşle iktidar olur hdp ve mhp de tabi ki baraj altında kalır saygılarımla
AEY  -  28-06-2015 - 16:43
akp nin nedir bu ayak oyunlarından çektiğimiz,mecliste bile kendi adayını seçtirmek için yaptıgı numaralar ayakkabı kutularına sıgmaz oldu artık
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net