19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
GIYBET BELASI
30 Haziran 2015 Salı Bu yazı 29671 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Konu ile ilgili yazmış olduğum kitabımı bir yazı dizisi şeklinde sunmayı uygun buldum. Kitabı yazarken faydalandığım herkese sayısız ile sayısızın çarpımı kadar teşekkür ediyorum. Rabbim razı olsun.

            Bismillah deyip başlıyoruz bugün;

İnsanoğlu olarak bazı özelliklerimiz vardır. Bazen öne çıkar bu özelliklerimiz bazen daha gerilerde kalır. Ama yeri ve zamanı geldiğinde hiç affetmez, tüm diğer olguları bırakıp o konu ile ilgili özelliğimiz öne çıkar.

Bu özellik bazen yardımseverlilik olur, bazen kıskançlık, bazen özenti, bazen kindarlık olur. Bazen de içimizdeki tüm güzellikler dökülür ortaya. Ama kötü bir durumda da olmadık olumsuz yanımız sanki şelale olur, ırmak olur, nehir olur akar karşımızdakinin yaşamına.

Bu özeliklerimizden başta geleni galiba kıskançlık duygusudur. Bu duygu bazen benliğimizi alır bizden. Öyle atalarımızın dediği gibi “kedi erişemediği ete mundar dermiş” sözü zayıf kalır.

Öyle mundar deriz ki karşımızdakine biz bile nasıl söylediğimize, nasıl bu kadar yalanı bir araya dizdiğimize şaşırır kalırız. Zaten bir süre sonra da bizde inanırız.

Bu duygular ile yani mundar diyeceğiz duygusu ile olur gıybetimiz bazen.

Gıybet konusuna detaylı girmeden hakkımda gıybet yapmamanız ve gereksiz yere mundar yaftası yememek için bir konuya açıklık getirip öyle başlamak galiba en doğru olan olacaktır.

Şimdi birileri bu satırları okurken pek çok yafta vuracaktır. Kimi kısa olduğundan dem vurarak böyle kitap mı olur diyecektir. Kimi bunun bir bilgilendirme notu olduğunun idrakine varacak ama içeriğinden tatmin olmayacak, kimi “evet yazılmış ama zaten bildiğimiz konular bunlar yeni bir şey yok ki” diyecek. Kimi belki de çok azı da Allah razı olsun diyecek.

Her şeyden önce bir yazıyı kaleme almak öyle kolay değil. Bu ilkokulda öğretmenin verdiği bir konuda bir sayfa kompozisyon yazmaya benzemiyor.

Okuyacaksınız, araştıracaksınız, eğrisini doğrusunu çözümleyeceksiniz, bir araya getireceksiniz. Daha sonra bu bir araya getirmiş olduğunuz birikimleri kelimelere dökecek ve arz edeceksiniz.

Hiçbir yazı hata kabul etmiyor. Gerek siyasi, gerek gündemi yazın, gerek spor yazısı yazın hata yaptığınızda tek kelimelik bile olsun yanlış yazdığınızda nasıl eleştiriliyorsunuz tahmin edilir herhalde.

Kaldı ki bu yazı dini konular ile ilgili ise o zaman beşeri eleştiriler bir yana Yaradan’ın azabı korkusu zaten her şeyin üzerine çıkar.

İşte tüm bu nedenlerden bir yazıyı yazmak ve beğeniye sunmak kolay değil.

Gıybet konusunda yazmış olduğumuz bu dokümana bilmediğiniz bir şeyi yazmadık. Sadece hatırlatmak ve derlemek bir araya getirmek ve en önemlisi dikkat çekmek için yazdık. Lütfen okurken böyle algılayarak okuyun ki “iyi yapalım” derken “kötü” olmasın.

Gıybet konusuna gireceğiz elbette. Sözü oraya getiriyorum. Ama gıybete başlamadan tek kelime ile gıybetin asıl nedeni “kıskançlık”.

Yazımız devam edecek…

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net