19 Ekim 2018 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
TGF’de Büyük Bir Ailedir
TGF’de Büyük Bir Ailedir
Öztürk’ten Çiftçilere ve Taşıma Sektörüne Müjdeli Haber
Öztürk’ten Çiftçilere ve Taşıma Sektörüne Müjdeli Haber
Ticaret Borsası’ndan enflasyon mücadelesi
Ticaret Borsası’ndan enflasyon mücadelesi
Fikir Sizin Kırıkkale Hepimizin
Fikir Sizin Kırıkkale Hepimizin
  YAZARLARIMIZ
İletişimsizlik Almış Başını Gidiyor
03 Temmuz 2015 Cuma Bu yazı 14489 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bu dünya hayatı artık bizleri aldatıyor ve aldatmakla da kalmıyor bizleri birbirimizden uzaklaştırıyor.Oturup da,sohbet için demlemeye çalıştığımız çayın altını yakmaz oldu çoğumuz..Şu kafelere giden gençlerin muhabbeti gibi ayy..ben ıce tea içmek istiyorum.Haa..işte aynı böyle bizlerin muhabbetleri.Soğuk soğuk muhabbet kelimesinden uzak anlayacağımız..

Oysa öyle boşluklar var ki,içimizde öyle açlıklar ve susamışlıklar..Hepimiz aç olduğumuz halde birbirimizin halini anlamıyor,anlayamıyoruz.Bencil ve akıl almaz bir toplum oluyoruz.Her gün ilerleyen ve gelişen teknolojinin içerisinde,iletişim kuramadığımız, kendimizi ifade edemediğimiz sanal dünyada,sanal insanlar yığını olmaya başladık.Öyle bir toplum olmaya başladık ki, inanın artık birbirimize yolda selam vermeyi bile utanmasak cep telefonlarından, bilgisayarlardan selam canım, karşımızdaki de karşılık olarak aa..aleyküm selam canım diyebilecek kısa,yapay, içtenliğin olmadığı sözlerle yanıt verecek durumda..

Peki bizler bu muyuz?Lütfen,teknolojik aletlerin bizleri ele geçirmesine müsaade etmeyelim..İletişim çağındayız.Haklısınız ama bilinçli kullandığımız zaman teknoloji teknoloji oluyor.Yoksa bizleri bağımlı yapan,zararlı ışınlarıyla sağlığımızı ve psikolojimizi tehdit eden durumlarla karşı karşıyayız.Geçenlerde arkadaşımla konuşmuştum.Bana ailemle konuştuğum şeyler hep aynı demişti.Nasılsın, iyi misin, paran var mı, havalar nasıl?Sevgili anneler,sevgili babalar siz geleceğin serveti olan biz gençlerle neden iletişim içinde olmuyorsunuz?Bazı anne ve babalara da burdan seslenmek istiyorum anneler,babalar sizler lütfen çocuklarınızın her attığı adımdan haberdar olun.Fazla başı boş bırakmayın.Değerlerinizi internet kafelere göndermeyin.Unutmayın ki,eğitim aile de başlamaktadır.Yarının gelecekleriyle lütfen anlamlı vakitler geçirin.Duruma göre evde kek,kurabiye mi yapıyorsunuz?Ne güzel!Alın çocuğunuzu da ona da bir şeyler öğretin.Hayal dünyasını geliştirmesine yardımcı olun çocuğunuzun.Gerekirse dökün,kırın,bozun ama birlikte bir şeyler yapmanın mutluluğunu yaşayın.

Babalar işten gelince,çocuğunuza sorun bugün annenizle neler yaptığını sorun.Anlatsın,yaptıklarını sizinle paylaşmasını sağlayın.Onlarla puzzle alın,puzzle yapmaya çalışın.O an ne yapıyorsanız,yaptıklarınızı paylaşın.Anı yaşayın!İletişiminize güç katın!İletişimin gücüne erişin.Bu yeryüzünde olanlar hepsi kimin daha iyi işler yapacağını gösteren bir sınav alanı..Bu dünyada her şey boş aslında.Önemli olansa insan olarak,insanlık için güzel işlere imza atabilmek.

Yani bu hayatta istersen uzaya çık, her şeyi başarabilirsin. İcatlar,buluşlar yapabilirsin.Bunlar da elbette takdir edilecek, güzel işler…Yalnız bu işleri yaparken sanal dünyaya kapılmak doğru değil.Birbirinden uzaklaşan,yalnızlaşan,birbirinin yüzünü değilde sanal dünyada ismini görerek yaşamak,merhaba,selam demek yaşamak ve iletişim kurmak olamaz.Lütfen birbirimizi anlamaya çalışalım.Güzel,aydınlık dolu,temeli sağlıklı olan ilişkiler kuralım. İletişimimize hayat getirelim. Sağlıklı düşünen bireyler yetiştirelim.Araştıralım,sorgulayalım elbette,yalnız teknolojinin hayatlarımıza gölge düşürmesine izin vermeyelim.Bilinçli toplumlar olmak varken, bu boş vermişliğimizin altında yatan sebepleri, bizleri bağımlısı haline getiren bu teknoloji tuzağının lütfen esiri olmayalım.Yalnızlıklarımızı biraz daha yalnızlaştırmayalım.Ağzımızda var olan dilimizi kullanmak varken,ellerimizi o aletlerle konuşturmayalım.

Hz.Ali(r.a)bir sözünde der ki:”Tatlı dili olanların dostları her gün biraz daha artar. Neden bizler de güzel dostluklar kazanmayalım ki? Yan yana gelip, yaşadıklarımızı anlatmamız daha güzel ve anlamlı olmaz mı? Şimdi tekrar düşünün! Lütfen kendinize ve sevdiklerinize zaman ayırın ve teknolojiden faydalanarak arayın ve bir çay demleyin. Şöyle tavşan kanı gibi, gönüllerinizin sıcaklığıyla o çaydanlığın altını yakın ve çayınızı demleyin.

İletişim çağındaki artık şu iletişimsizliğe bir son verin.Özümüze dönelim!Çay,sohbet,eş,dost işte bu en güzel değer..İletişiminize renk katın.İletişim içinde kalın ve hoşça kalın!


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
ahmet  -  04-07-2015 - 14:28
Canan hanım,değerli yazar çok güzel konulara değinmişsiniz şöyle bir baktım da.Lütfen yazmaktan asla vazgeçmeyin,sizin gibi gençler iletişime katkıda bulunmalı.İçimden bir ses çok güzel yerlere geleceğinizi ve geleceğin yürekli yazarlarından biri olacağınızı söylüyor.Yolunuz açık olsun.Saygı ve sevgilerimle..
Erol  -  03-07-2015 - 20:12
Keşke sizlerin zamanında yaşasaydık Canan hanım anlattıklarınızdan o kadar etkilendim ki 25 yaşındaki bir genç olarak çok duygulandım. Allah siz büyüklerimizi başımızdan eksik etmesin. Selam ve dua ile...
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kırlangıçoğlu Oktay
Şevket ÖZSOY
Fazlı GÜVENTÜRK
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2018 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net