08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
  YAZARLARIMIZ
Ölçüsüz mü olmalı fedakarlık
07 Temmuz 2015 Salı Bu yazı 24225 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Aslında başkası için bir şeyler yapmak ve başkasının kalbini kazanmak için kendimizden bazı fedakarlıklarda bulunmak çok güzel yaklaşımdır. Ancak insan düşünmeden duramıyor acaba fedakarlığın ölçüsü ne kadar olmalı.

            Bu konuda yazılan pek çok konu, paylaşılan düşünceler vardır. Bu düşüncelerden, yazıtlardan bir derleme yaptığımıza karşımıza fedakarlık başka boyutlarda çıkmaktadır. Özellikle Yahya bu konuda geniş bir kitap yazmış ve bu kitabına aslında noktasına virgülüne dokunmadan yazmak okumak lazım. Detaylarını ince ince okumak lazım.

            Ayette "Sevdiğiniz şeylerden infak edinceye kadar  asla iyiliğe eremezsiniz..." (Al-i İmran Suresi, 92) hükmüyle önemli bir gerçek bildirilmiştir. İnsanları gerçek anlamda iyiliğe ulaştıracak olan en temel ahlak özelliklerinden biri "fedakârlıktır.

            Fedakârlık; insanın sahip olduğu, sevdiği, değer verdiği şeylerden hiç düşünmeden ve seve seve feragat edebilmesidir. İnandığı değerler ya da sevdiği insanlar uğruna gerektiğinde her türlü zorluk ve sıkıntıyı göze alabilmesi, bu konuda elinden gelenin en fazlasını yapabilecek şevk, azim ve iradeyi kendisinde bulabilmesidir. Kendi menfaatleriyle, inandığı değerler ya da sevdiği insanların menfaatleri arasında seçim yapması gerektiğinde kendi çıkarlarından vazgeçebilmesi, bu uğurda maddi manevi her türlü özveride bulunabilmesidir.

            Nefsin bu zayıflığından kurtulmak, imanı kavramak ve Kuran ahlakını yaşamakla mümkün olur. Kuran'da bildirilen gerçekleri ve Allah'ın emrettiği ahlak anlayışını kavrayan bir kimse, hayatının her anında fedakarlık gösterebilecek bir ahlaka ulaşabilir.

            Fedakarlık denince akla, sadece insanın maddi anlamda sahip olduklarının bir kısmını ya da ihtiyacından fazlasını başkalarına vermesi gelmemelidir. Fedakarlık müminin hayatının tümüne hakim olan ve inancının gücünden kaynaklanan bir hayat şeklidir. Bu fedakarlık ruhu, kişinin çevresindeki her konuya karşı vicdani bir duyarlılık içerisinde olmasını gerektirir.

            Fedakarlık, insanın karşılaştığı toplumsal sorunlardan, dünyanın dört bir yanında zulüm ve eziyet gören, açlık çeken, ihtiyaç içerisindeki insanlara kadar olabilecek her konuda kendisini sorumlu hissetmesi ve tüm bunlara çözüm getirmeyi hedeflemesidir. "Nasıl olsa bu konulara çözüm getirebilecek imkan ve güç sahibi pek çok insan var; onlar düşünsünler, onlar ilgilensinler" demeden, aklını ve vicdanını olabilecek en yüksek seviyede kullanmasıdır.

            Fedakar olan bir insan aynı zamanda tevekküllü, teslimiyetli, cesaretli, sabırlı, merhametli, yardımsever, hoşgörülü, ince düşünceli ve şükredici bir ahlaka sahip olur. Bu kişi, dünya hayatından ya da nefsinin isteklerinden yana bir hırs ve tutku içerisinde olmadığını, yalnızca Allah'ın rızasını, rahmetini ve cennetini hedeflediğini açıkça ortaya koymuştur. Allah'a derin bir sevgi ve saygı dolu bir korku ile bağlı olduğunu, bu sevgisinden dolayı kendi çıkarlarından hiç düşünmeden vazgeçebildiğini göstermiştir.

            Fedakar insanlar, bulunduğunda kaçırılmaması gereken çok değerli insanlardır. Ancak onların bu özellikleri bilindiğinde bu durum asla kullanılmamalıdır. Kimi insanlar sadece kendini düşünürken fedakar kişiler kendilerinden önce yakınlarını ve sevdiklerini düşünür.

            Fedakarlık insanın sahip olduğu en önemli erdemlerden biridir. Bu insanlar çevreleri tarafından da çok sevilir. Bunu bilerek günlük hayatımızda sevdiklerimize karşı fedakarlıkta bulunmalı ve onların mutluluğu ile mutlu olmayı öğrenmeliyiz. Bunu yaparsak hayat bizim için daha anlamlı bir hale gelecektir.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ulku hanima  -  26-07-2015 - 12:08
İyi olup fedakarca dostlara dostca yaklasmak herkesin kari degildir. Siz iyi olmaya devam edinde gerisi utansin. Demet cemlik
Sevim  -  07-07-2015 - 19:33
Fedakarlık dediğimiz her şeyi, salt karşıdakini memnun etmek için, karşılıksız yapıyoruz değil mi? Öyle mi sanıyorsunuz? Hah! Kendinizle yüzleşmenizin zamanı geldi. Biraz cesaret lüfen. Bir daha düşünün! Size asla kendinize itiraf edemediğiniz şeyi söyleyeyim mi? Fedakarlık beklentidir… Büyük fedakarlık ise büyük beklenti.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net