17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
EL DİL BEL
07 Temmuz 2015 Salı Bu yazı 26045 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Aslında uzunca kelimelerle okuduğum ve camide bir teravih öncesi imam efendinin anlattığı sohbet ile eline dilene beline sahip olmak konusunu kaleme almak istedim.

            Konu ile ilgili araştırma yaparken Prof. Dr. Nurullah Çetin’in bir yazısı gözüme çarptı. Ben kelimelere dökmeden acizane duygularımı kendilerinin bu yazısından alıntı yapmanın uygun olacağını değerlendirdim.

            Hacı Bektaş Veli, İslam ve Türk töresi kaynaklı temel felsefesini şu veciz ifadeyle formüle etmiş: “Eline, beline, diline sahip ol”. Bu, çok boyutlu, evrensel nitelikli, kuşatıcı ve kapsayıcı bir istiklalci Türk duruş ve tavır alış ifadesidir. Bu ilke, günümüzde de güncelliğini koruyan, çağımıza da ışık tutan ve ister Alevî, ister Sünnî her Türk’ün mutlaka bütün varlığıyla içselleştirmesi gereken bir millî kimlik programıdır.
            El, Türkçede iki manaya gelir: Organımız olan el: Elimiz, aynı zamanda bütün bedenimizi, somut organlarımızı temsil eder. Bu “el”le kastedilen el, ayak, göz, bütün organlarımızdır. Dolayısıyla bedenimizin tamamını temsil eden el, hareketlerimizin, fiillerimizin, yapıp etmelerimizin, uygulamalarımızın, muamelatımızın sembolüdür. Elimizden kaynaklanan bütün fiillerimizin doğru, dürüst, kanunî, ahlakî olması lazım gelir. Hırsızlık yapmamak, rüşvetçi olmamak, meslekte, işte, muamelelerde hile yapmamak, ele sahip olmaktır.

            Elin ikinci manası da vatan, yurt, ülkedir. Türk, vatanına da sahip olacaktır. Biz, millet olarak ancak, bize ait bir vatana özgürce tasarruf ederek yaşayabiliriz. Emperyalistlerin, Haçlıların, Siyonistlerin işgali altında bir vatanda biz esiriz demektir. Millî istiklalimiz, kendi vatanımızda kendi bağımsız siyasi irademizi hâkim kılmakla yani “eline sahip olmak”la mümkündür. Eline yani vatanına sahip olmak da o vatanın yer altı ve yer üstü bütün zenginliklerinin sadece millete ait olmasıyla mümkün olur. 

Bel de iki manaya gelir: a) Soy: İlk manada bel, insanın, soyu demektir. Millet olarak kıyamete kadar devam kararlılığımız, soyumuza sahip çıkmakla olur. Soysuz bir kalabalık değil, soylu bir millet olmak, bizim şiarımızdır. İnsan, ferdî olarak ancak nefsini kontrol altına alıp nizama sokarak istiklalini sağlayabilir. Nefsine esir olan, bağımsız yani istiklal sahibi değildir. 

b) Üretim araçları ve teknoloji: Bel ikinci manada, toprağı aktarmada kullanılan bir tarım aracıdır. Buna göre bel, bütün ziraat, üretim araçlarının, teknik aygıtların, fabrikaların, teknolojinin sembolüdür. Bu bağlamda bele sahip olmakla, Türk milletinin kendi üretim araçlarına, kendi bilim ve teknolojisine sahip olması, yabancı teknolojiye mahkûm olmayarak teknik anlamda istiklalini sağlaması tavsiye ediliyor. Bilim ve teknikte yabancılara mecbur ve mahkum olan milletin istiklalinden bahsedilemez. 

Dilde ikiye ayrılır. a) Söz: Söz anlamında diline sahip olmak da iki boyutludur: 
Dilimizi yabancı dillerin boyunduruğu altında pıtrak tarlasına döndürürsek zamanla saflığını, güzelliğini, temizliğini, derinliğini, ifade kabiliyetini, ahengini, kıvraklığını kaybeder ve tabii yok olur gider. b) Gönül: Dilin bir başka manası da gönüldür. Gönlümüze sahip olmak demek, gönlümüzü saf ve temiz tutmak, kirletmemek, yanlış inanç ve düşüncelerden, sapık ideolojilerden uzak tutmak demektir. Gönül Allah’ın nurunun, ışığının yansıdığı yerdir.

Sözün özü şu ki, biz elimize, dilimize ve belimize sahip çıkarak şuurlu bir Türk milleti olabiliriz. Yoksa kuru bir kalabalıktan öteye geçemeyiz. Galiba bu günlerde bu hasletlere biraz daha dikkat etmemiz gerekiyor ki birlik beraberliğimizi koruyalım.

Hükümet arayışının olduğu bu günlerde de siyasiler özelikle diline sahip olmalı ki ülkeyi şu günlerden çıkaracak bir formül bunusun.

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Selim  -  07-07-2015 - 19:34
\"Eline, diline, beline sahip ol.\" sözüne göre sizce hangisi en tehlikeli? El mi? Dil mi? Bel mi? El ile gerilen, bel ile desteklenen, dil ile atılan ok:) Tek olarak dil tabiki. Bir sözcük milyonlarca kişinin ölümüne yol açabilir. Büyük savaşlar böyle çıkmış.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net