21 Ocak 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
MHP YÖNETİMİNDE KİMLER VAR?
MHP YÖNETİMİNDE KİMLER VAR?
Ümit Özdağ, Açılışa Geliyor
Ümit Özdağ, Açılışa Geliyor
Tonga, 5. Kez Başkan
Tonga, 5. Kez Başkan
ABC, Sinop'tan Gururla Döndü
ABC, Sinop'tan Gururla Döndü
  YAZARLARIMIZ
Yazmaktan Bıkmayacağız
09 Temmuz 2015 Perşembe Bu yazı 24208 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

1925 MKE’nin temellerinin atıldığı yılı kabul edersek Kırıkkale’nin 90 yıllık bir şehir olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Her ne kadar şehrimizin tarihi bu kadar yeniyse de şehrin kurulduğu coğrafyanın geçmişinin çok eskilere dayandığını biliyoruz.

 

Öğrencilerime, ders sırasında konu Kırıkkale’ye geldiğinde sık sık  “Kırıkkale aslında bir sanayi, kültür, sanat şehridir” dediğimde bana gülen, bu sözlere inanmayan öğrencilerim gözümün önünden hiç gitmez. Tabiki burada çocuklarımızı hiç suçlamıyorum. Asıl suçlular onların aileleri ve öğretmenleridir.

 

Gençler Hacı Taşan’ı tanımıyorsa, Rahmi Pehlivanlı adını hiç duymamışsa, Hasandede’yi bilmiyorsa, Balışeyh’i görmemişse, Şeyh Şami’den bihaberse, MKE’nin ürettiği silahları bilmiyorsa suçu kimde aramak lazım.

 

İnsanların yaşadığı şehri en iyi tanımasının en iyi yolu ise  müzelerdir. Müzeler sayesinde şehrin tarihini, kültürünü bir kalemde öğrenir insan.

 

Bugün Kırıkkale’de ki müzeye giden kaç öğretmen var? Hatta Kırıkkale’de müze olduğunu bilen kaç öğretmen var? diye sormak lazım bence.

 

Bu durumdan şehrin yöneticilerinin hiç mi? suçu yok. Olmaz mı? Asıl suçlu yöneticilerimiz hele özellikle yerel yöneticilerimiz özellikle suçlu.

 

Kırıkkale için” Belediye otobüsü olmayan şehir” dedik. “Suyu içilmeyen şehir” dedik. Ama bunlar zamanla aşılır halledilir şeyler olarak gördük.

 

Fakat müzesi olmayan şehir tanımlaması için Kırıkkale ve Kırıkkaleliler için çok ağır diye düşünüyorum. Gençlerimizin yaşadığı şehri hakkıyla tanıyamamasının en önemli sebebi bu. Şehre gelen misafirlerin bizi tanıyamamasının en önemli sebebi bu.

 

Kişilerin iş bilmemezliği, ufku, kapasitesi çerçevesinde işler vermek lazım diye düşünüyorum. Siz “İşi ehline vermezseniz” olacağı budur işte.

 

Eğer bir projeniz yoksa bunları da yapmıyorsanız gelin bir size fikirde verelim. Bu durum size ağır geliyorsa gidin gelişmiş şehirlere bir bakın nasıl yapmış bu adamlar müzeyi, işin uzmanlarından görüş alın, üniversite ile diyaloga girin. Ama şu şehre bir müze yapın lütfen! yıllardır hep söylüyoruz. Dilimizde tüy bitti. Hatta yapılması gereken yeri bile söyledik. Ama bizi dinleyen yok tabiî ki.

 

İl Milli Eğitim müdürlüğüne kurulacak olan bir şehir müzesi sayesinde şehrin en eski binalarından birisi yıkılmaktan kurtulacaktır.

 

Bu binada yapılacak düzenleme ile silah müzesi buraya taşınabilir. Şehrin kültürel değerleri, ürünleri burada sergilenebilir. Mesela Kırıkkale müzik odasında Hacı Taşan vs. tanıtılabilir. Rahmi Pehlivanlı odası olur Kırıkkale yemekleri, el sanatları odası, kıyafet odası, tarihi binaların, Türbelerin aslına uygun birer maketleri yapılarak burada sergilenebilir.

 

Durmadan yazacağız, bıkmayacağız ki hiç yoksa bizim zorumuzla belki bir şeyler yaparlar diye mücadele edeceğiz.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
armağan  -  14-07-2015 - 18:19
ne yazıkki müzemiz yok. kırıkkale müzeye layık değil mi
doğrucu  -  09-07-2015 - 14:15
Geçen yıl mart ayında bi seçim yaptı kırıkkale, peki seçiminden sonra neler değişti, yeni gelen kişi neler ekledi bir yılda şehrine yada 2,5 yıl sonra ne yüzle tekrar gelip oy isteyecek...
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan Kılıç
Sami Güler
Dede Bulut
Hidayet Doğan
Sadettin Karalök
Rabia Saylam Taşdemir
Hakan Öztürk
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Ocak 2022 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net