06 Ağustos 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Salgınla Mücadelede Kırıkkale Pilot İl Oldu
Salgınla Mücadelede Kırıkkale Pilot İl Oldu
Salgın Denetim Merkezi faaliyetlerine başladı
Salgın Denetim Merkezi faaliyetlerine başladı
YKS’de YİNE ABC KLASİĞİ
YKS’de YİNE ABC KLASİĞİ
 Kırıkkale'ye 55.5 Milyon TL yardım yapıldı
Kırıkkale'ye 55.5 Milyon TL yardım yapıldı
  YAZARLARIMIZ
Milletimin Gör Dediği
14 Temmuz 2015 Salı Bu yazı 19366 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Güzel Ülkemin güzel insanları bir kez daha kendini tanımayanlara mükemmel bir ders vermiştir. 7 Haziranda yapılan 25. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde Türk Halkı sandık başına gitti. Kutsal bir vazife olarak kabul ettiği “Oy Kullanma” özgürlüğünü; bütün baskılara, janjanlı hediyelere ve tehditlere rağmen kendi isteği doğrultusunda kullanmasını bildi. Demek ki neymiş: Türk Milleti Parlamenter Yönetim Sistemini Ülkemize kazandıran M. Kemal Atatürk ve çalışma arkadaşlarının Milletimizin ruhuna uyan Demokratik Cumhuriyet Modelini özümsemiştir. Bu nedenle Türk Halkı bir kez daha kendilerini anlamayanları veya anlamak istemeyenleri uyarmıştır: “Hakimiyet bila kaydü şart Milletindir.!”

“% 51’i Ülke insanının % 100’nün görüşüdür”,  olarak kabul edenler ve okutanlar bir kez daha şok geçirmiştir.

Milletin İstiklali ve İkbali üzerinde hesap yapanlar Türk Milletinin oluşturduğu Demokrasi, Cumhuriyet ve Bağımsızlık barajlarına toslamışlardır.

Türk Milletinin bağımsızlığı ve hürriyeti üzerine ipotek koymak isteyen müstevlililer Türk Halkının direnci karşısında aptallaşmışlardır.

Üç cümle ile özetlediğim 7 Haziran 25. Dönem Milletvekilliği seçimleri ana arterleri tespitleri dahi Türk insanının “Devlet Kurma ve Yaşatma” olgusunu ifade etmek için yeterlidir.

 7 Haziran Seçim Sonuçları Analizlerine baktığımızda;

 1. Seçim sürecince yapılan taraflı, tarafsız bütün anketler +2, -2 yanılma payı ile aslında bugünkü seçim sonuçlarını işaret etmekteydi. Ancak yapılan tüm taraflı manipülasyonların amacı AKP’de oluşan erozyonu durdurmaya yönelikti.

 2. Seçilmiş bir Cumhurbaşkanı kendi ifadesi ile “alışılmışların dışında bir Cumhur duruşu sergileyeceğini” beyan etmiş olsada, Türk Milleti Cumhuriyet Kazanımı Alışkanlıklarını terk etme niyetinde olmadığını gösterdi.

 3. HDP’nin % 10’luk ülke barajının altında gösterilmesi, AKP’nin seçim sonucu elde ettiği değerlerin + 5-8 puan üzerinde gösterilmesi MAK, GENAR, ANDYAR, ORC gibi güçlüye çalışan Araştırma Şirketlerine halkımızın inancını SIFIRLAMIŞTIR.

 4. CHP’sinin Ülke genelindeki durağanlığı ve MHP’sinin yeniden Orta Anadolu’da dirilişine uzmanlar bir anlam verememiştir.

Bunlar ortak kanaatler, uzmanların genel analiz sonuçları üzerine yaptığı ortak yorumlardır. Âcizane genel kanaatlerime gelince:

21 Ocak 2015 tarihli Aritmetik Ortalama Değişti başlıklı yazımda AKP’nin eski atmosferinde olmadığını, 17-25 Aralık Operasyonlarından sonra meydana gelen olaylarda ve 4 Bakanın Yüce Divana gönderilememesinden kaynaklanan olaylardan İktidar Partisinin büyük yaralar aldığını ve 25. Dönem Vekil tespitlerinde Geometrik Ortalamaya göre değerlendirme yapılacağını yazmıştım.

21 Şubat 2015 tarihli Kırıkkalede Kim Kazanır başlıklı yazımda ise Yeni Dönemde Koalisyon Hükümetleri göreceğimizi ve Türk Halkının kaynaştığı, kutuplaşmadığı dönemlerin bu dönemler olduğunu; Kırıkkale’mizde de bu uzlaşmacı tavrın kazanacağını ifade etmiştim.

12 Mart 2015 tarihli Seçime Çeyrek Kala başlıklı yazımda ise AKP ve MHP’nin 7 Haziranda yapılacak Milletvekilliği Kırıkkale Seçimleri için 1’er Milletvekilliğini alabileceğini 3.cü Vekilliğin ise bu iki partiden kendisini kim iyi ifade ederse onun hanesine yazılacağını yazmıştım. CHP’nin gayretinin 3.cü vekilliği almaya yetmeyeceğini de ifade etmiştim.

2011 24. Dönem Milletvekilliği Genel Seçim:     2015 25. Dönem Milletvekilliği Genel Seçim: AKP-      % 49.95 21.466.356                                 AKP-     % 40.87 18.864.864                            CHP-        %  25.94 11.147.736                                                 CHP-       %  24.95   11.518.070 MHP-         %  12.98     5.575.993                                                 MHP-     %  16.29      7.519.168 BAĞ-         %    6.58     2.826.030                                                  HDP-      %  13.12     6.057.506   SP-              %     1.25       535.599                                                   SP-         %    2.06        949.636  BBP-           %     0.74       315.997                                                                  -     -----        ------------ 

24. Dönem ve 25. Dönem Milletvekilliği Genel Seçim Sonuçlarına baktığımızda AKP’ye Oy verenlerinde % 9’luk bir azalma, MHP’ye Oy verenlerinde % 3.5’lik bir artış, HDP Oy verenlerinde (2011 de Bağımsız olarak katılan) ise % 6.5’luk bir artış görülmektedir. CHP’ye Oy verenlerde sayısal anlamda bir artış gözlenirken %’lik dilimde durağanlık, SP ve BBP’ de aynı durum yani durağanlık görülmektedir.

8 Haziran 2015 Tablosunu yorumum şöyledir;

 1. AKP İktidar olmanın verdiği avantajlara rağmen yerini koruyamamış, muktedir olmanın şımarıklığı ile yaptığı (halkımızın tasvip etmediği) yanlış işleri dolayısıyla ilk ikazını almıştır.

 2. Halkımızın oyları ile seçilen ilk Cumhurbaşkanı olma unvanını ele geçiren Recep Tayyip Erdoğan’ın “farklı bir Cumhurbaşkanı olma” ve Ülkemizin Yaşam Sistemi olan Parlamenter Demokrasi’yi Başkanlık Sistemi ile ikame etme düşüncesine Türk Seçmeni HAYIR demiştir.

 3. Halkımızın büyük bir kısmı seçimlerde uygulanan % 10’luk Ülke Barajını kabullenmemiş ve bu barajı 4. Bir partiye (HDP’ ye) açmak suretiyle tepkisini ifade etmiştir.

 4. Türk Seçmeni CHP’sini sayısal olarak, MHP’sini sayısal ve oransal olarak katkı sağlamasına rağmen her iki partinin de İKTİDAR ALTERNATİFİ olma ihtimalini tereddütle değerlendirmektedir. Her iki partinin bundan sonraki performansı İktidar Alternatifliğinin önünü açacaktır.

 5. SP ve BBP ittifakı halkımızdan gerekli vizeyi alamamıştır.

 6. Türk Halkı hiçbir partiye tek başına Hükümet kurma imkânı vermemiştir. Alternatiflerle dolu uzlaşı yolları yani Koalisyon Hükümeti kurma yolunu açarak, Halkımızın Koalisyonlardan korkmadığını aksine Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin önünü açma formülünün “Uzlaşmada”- KOALİSYONDA olduğunu göstermiştir.

 7. Türk Milleti kendisini yönetecek sistemin Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğu kanaatini bir kez daha TASTİK etmiştir.

25. Dönem Milletvekilliği Seçim sonuçlarına ilişkin genel analizlerim böyle. Allahın izniyle bir sonraki yazımda Kırıkkale Seçim Analizini yazmayı planlıyorum. Bunun için de YSK’nın Resmi Gazetede yayınlanacak sonuçlarını görmek istiyorum…

Allahımıza Hamdüsenalar olsun. Bir Ramazan Ayını daha idrak ediyoruz. Ramazanı Şerifin Tüm İslam Kardeşlerime, Kavim Kardeşlerime ve İnsanlığa Sağlık, Bereket ve Barış getirmesini Âlemlerin Tek Yaratıcısı ALLAHTAN niyaz ediyorum…

Sağlıcakla Kalın…

 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kırlangıçoğlu Oktay
Halil Eşmebaşı
Erdal Geyikçi
Başar Özdemir
Ahmet Tarlabölen
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  05 Ağustos 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net