17 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
YKS'de ABC Klasiği
YKS'de ABC Klasiği
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
  YAZARLARIMIZ
No Vi-Fi Yes Muhabbet
23 Temmuz 2015 Perşembe Bu yazı 28953 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bir nesneye, kişiye ya da bir varlığa duyulan önlenemez isteğe biz kısaca “bağımlılık” diyoruz. Zarar verici sonuçlar doğuracağını bildiğimiz halde kopamayız. Bağımlılığın bir çok çeşidi vardır ve aslında bizim ilk aklımıza gelen hemen alkol olur. Arkasından sigara, kumar, uyuşturucu gelir sıra ile.

 

Ama aslında günümüzde özellikle gençlerimizi etkisi altına alan ve yukarıda saydığımız bağımlılıklar kadar tehlikeli olan akıllı telefon ve internet bağımlılığı hiç akılımıza gelmiyor. Sabah uykudan kalktığında yüzünü yıkamadan, tuvalete gitmeden akıllı telefonuna bakan, yatmadan önce yaptığı son işi mesajlarını kontrol eden kişi açıkça bağımlıdır.

 

Bağımlılar sinemada, aile veya arkadaş ortamında hatta tuvalet ve banyoda dahi telefon kullanıyor, kullanmayınca da kendini rahatsız, eksik, tedirgin hissediyor. Bataryaları bittiğinde kaygı duymaya başlıyorlar.

Yapılan araştırmalar ülkemizde yaklaşık 25 milyon kişi cep telefonundan internet kullanıldığını göstermektedir. Bu kullanıcılardan bir kısmı ihtiyaçları çerçevesinde kullanıyorsa da bir çok genç kullanıcıların bağımlı olduğu açıktır.

 

Telefonu sosyal paylaşım siteleri ve mesaj atmak için kullananlar yanından telefonu hiç ayırmazlar, bu da kontrollerini kaybettiklerini fiziksel ve psikolojik açıdan kendilerine zarar vermektedir.

 

Bu alışkanlık sizi  ailenizden, arkadaşlarınızdan, sosyal ve kültürel faaliyetlerinizden uzaklaştıracak, sonra kişiler arası veya kendinizle olan ilişkinizdeki başarısızlıktan dolayı depresyona sebep olacaktır.

Öğrenciler derslerde dikkatlerinin dağıldıklarını, derse konsantre olamadıklarını vurguluyorlar. Akıllı telefon kullanımına engel olamıyorsak bu alışkanlığı yararlı hale getirebilmek amacıyla eğitimde kullanmanın yollarını araştırmak lazımdır.

Maalesef telefon ve internet bağımlılığı sadece gençlerin sorunu değil artık, bu hastalık orta yaşa da sıçramış durumda  buna kendi hayatımızdan bir örnek vermek istiyorum. Geçen sene Türk Ocaklı arkadaşlarla yaptığımız Balkan gezisi sırasında Makedonya’nın hatta Balkanların en güzel şehirlerinden biri olan Ohri’de idik. Şehre indiğimizde caddenin başlangıcında bir cafe’de oturarak çay içecektik. Garsona çaydan önce vi-fi sorduğumuzda aldığımız cevap unutulacak cinsten değildi. Garson bize “No vi-fi yes muhabbet” dedi. Bu söz çok manidardı aslında. Bilinçsiz kullanılan internetin hayatımızdan neleri alıp götürdüğünü daha açık gördük.

Yine internette bir paylaşım görmüştüm tam bu durumu açıklayan, evde interneti kesilen adam diyor ki “İki saatliğine internet kesilince ailemle biraz oturup konuştuk, falan iyi insanlarmış aslında” şaka olsa da aileler maalesef buraya gidiyor. Herkesin elinde bir telefon yada bilgisayar aile kopmuş durumda ortak paylaşım sohbet yok.

 

O halde iş biraz ailelere, öğretmenlere düşüyor. Yeniden  çocuklarla ortak paylaşım alanı oluşturarak asrın gerçek vebasına karşı durmamız gerekmektedir.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan KILIÇ
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Hidayet DOĞAN
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net