26 Haziran 2019 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Uyuşturucu ile Topyekûn Mücadele Etmeliyiz
Uyuşturucu ile Topyekûn Mücadele Etmeliyiz
Şehrimizin, Sanayicimizin Emrindeyiz
Şehrimizin, Sanayicimizin Emrindeyiz
Geleceğini Uyuşturma
Geleceğini Uyuşturma
Kültürel Değerleri Hayata Geçireceğiz
Kültürel Değerleri Hayata Geçireceğiz
  YAZARLARIMIZ
UNUTUYOR MUYUZ ALIŞIYOR MUYUZ?
06 Ağustos 2015 Perşembe Bu yazı 16659 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yaşam inişler çıkışlar, hüzünler sevinçlerle doludur. Hayatımız tüm rutinliği ile akıp giderken sanki her şeye alışıyoruz…

İnsanın yaptığı en iyi şeylerden biridir belki de alışmak. Bunun için biraz zaman biraz sabır yeterli galiba. Aslında alışmak mı unutmak mı yoksa sıradanlaşıyor mu her şey bilinmez. Ama yaşadığımız hiçbir şeyi unutmuyoruz galiba, kabullenip alışıyoruz zamanla.

 Zaten alışmak sözlüklerde kanıksama tepkisiz hale gelme sürecidir ve bir şeyi tekrarlaya tekrarlaya artık yadırgamamak olarak geçer . Alışmak bazen zor ve acı vericidir. Bazen de kolay ve gayet normal bir olaymış gibi hiç kendini hissettirmeyen duygudur. Özellikle bize acı veren, üzen olaylarda daha çok hissederiz alışmanın zorluğunu ama güzel şeylere ve mutluluklara alışmak daha kolaydır işte o zaman bu duyguyu pek hissetmeyiz.

Hayata dair öyle şeylere alışıyoruz ki; iyiye güzele, acıya tatlıya, derde kedere, zenginliğe fakirliğe, hastalığa sağlığa, yaşadığımız çevreye, baskıya zorbalığa kaybetmeye kazanmaya, kötülüğe savaşa, sevdiklerimizin yokluğuna, çocukların ağlamasına, belki de kendimizi avutmaya ve en kötüsü de ölüme alışıyoruz…

 Öyle ki kötülüğün ve ölümlerin sıradanlaştığı bir zamanda yaşıyoruz maalesef. Günlerdir bir çok şehit haberleri çıkıyor karşımıza. Ağlayan, içi yanan analar, babalar, evlatlar, eşler… Sönen ocaklar, devrilen gencecik fidanlar…Acıların en büyüğü ölüm acısı. Üzülüp ağlasalar da gidenin geri gelmeyeceğini anlayıp bir müddet sonra ümitler kesiliyor.

Allah acıyı verdiği gibi ona dayanma gücünü ve sabrını da veriyor. Büyüklerimiz “Allah dağa taşa ölümü vermiş dayanamamış ama insana vermiş o dayanmış” derler ya hani işte bu söz insanın alışma potansiyelinin ne kadar fazla olduğunu gösteriyor galiba. Ateş düştüğü yeri yaksa da hepimiz bütün bu haberlere ve şehitlerimize çok üzülüyor ve kızıyoruz ama alışmaktan başka çaremiz yok ki, alışmışız “buda geçer” demeye, “hayat devam ediyor” demeye ve hiç bir acının ilk zamanki gibi taze kalmadığını, hiç bir üzüntünün baki olmadığını anlıyoruz zamanla. Bunu anladığımızda da teslimiyetin verdiği rahatlıkla hayata kaldığı yerden devam ediyoruz, etmek zorundayız…

Bunun adı unutmak değil, umursamazlık değil sadece zamanla acıya alışıp acıyı artık hissetmemek galiba. Önceden biri öldüğü zaman kırk gün yas tutulur, televizyon radyo açılmazdı. Hatırlıyorum da ben küçükken abim vefat ettiğinde annem babam televizyonu açmadığı için çizgi film izlemeye komşumuza giderdim. Çocuk aklı işte anlamazdım ki yas falan...

Ölene saygıdan yapılırdı belki bu ama ölenle ölünmemesi gerektiğini, geride kalanlar için ve kendimiz için ayakta kalıp hayat mücadelesine devam etmemiz gerekiyor.

            Alışmak böyle bir şey olsa gerek…

            Yaşamın bir parçası, olmazsa olmazımız, hayatımızın vazgeçilmez duygusu. Rabbim hepimize acılara değil de mutluluklara alışacak yaşam nasip etsin inşallah. 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Çetin BAYTUK  -  10-08-2015 - 08:03
Sayın yazar Alışılmasa hayat biter mi? kim bilir hepimiz ne yakınlarımızı yitirdik. Önemli olan sabır. Eğer sabrı iyi kullanırsak çabuk alışıyor veya unutuyoruz, yoksa hayatı zehir ediyoruz. Sabır; acılara ve zorluklara dayanma gücüdür. Her şeyin Allah\'tan geldiğini bilen iman sahibi, Allahü Teâlâ\'ya sığınarak sabreder. İnsanların olgunlaşması ancak sabır sırrı ile mümkündür. Sabredilmeli, sonunda iman edenler için en hayırlı hükmü Cenâbı Allah verecektir.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Fazlı GÜVENTÜRK
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
İdris Aykul
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Haziran 2019 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net