27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
BAKALIM NE DEĞİŞECEK
27 Ağustos 2015 Perşembe Bu yazı 27169 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bazı şeyleri önceden kestirmek zor olurken bazılarında perşembenin geleceğini çarşambadan anlarız.

            7 Haziranda seçimler yapılıp neticeler açıklanmaya başlandığında aslında olacakların bir türlü sinyalleri verilmişti.

            İlk yorumlarda öncelikle Akparti şok oldu. Evet, birinci parti çıkmıştı ama tek başına hükümet kurma imkanı yoktu. Oysa kurulup girdiği ilk seçimlerden itibaren girmiş olduğu her seçimde birinci çıkan bu parti doğal olarak koalisyonun da ne olduğunu bilmiyordu.

            Akparti gökten zembille inmedi. Elbette bu partiyi oluşturanlar geçmiş dönemde siyaset yapanlardı ve ülkede koalisyon hükümetlerinin de neler yapacağına vakıftı. Burada bilmedikleri sadece kurulduğu günden beri birinci olan partinin nasıl işbirliği yapacağı konusuydu.

            Aldığı kararlarda pekte muhalefet olunan bir parti değildi. Gerek liderlerinden şimdi Cumhurbaşkanı olan Erdoğan’ın söylediği ve gerekse şimdiki Başbakan Davutoğu’nun söylediği öyle veya böyle emir niteliğindeydi. Aslında her partide olmayan çok demokrasi burada da olması gerektiği kadardı. Hal böyle olunca iktidarı başka parti ile paylaşmak oldukça zordu ve dediğim gibi ilk günden itibaren yani 7 Haziran akşamında bu bilinmezlik vardı.

            Ana muhalefet partisi oyunu artırmadı ama yine ikinci parti oldu. Yani koalisyonun bir ayağının ondan oluşması gerekir pozisyondaydı. Aslında kim ne derse desin koalisyon kurmak için ciddi çaba gösterdiklerine de inanıyorum. Ama ufak bir ortaklıkta bile pek çok kriterler ön plana  çıkarken doğal olarak partiler arasında da sorunların olması kaçınılmazdı ve iktidar partisi ile anlaşma sağlanamadı ve koalisyon olmadı.

            Buda belliydi aslında. Ciddi istiyordu dedik ama parti içinden de çatlak ve ciddi engelleyici girişimler olmadı değil. Onlarda yani engelleyicilerde çok masum değildi ve bir nevi emellerine ulaştılar.

            Milliyetçi Hareket Partisi ise ilk günden ben yoğum dedi. Bahçelinin ilk gün erken seçim resti tuttu. Yani bence ilk günden şartlar ortaya atarak ve Akparti’nin hassas olduğu konuları isteyerek bir nevi oda koalisyona kapılarını kapattı. Kendince doğru yaptı ve ilk günden ne dediyse onun ardında durdu. Ancak bu tavrı ne kadar seçmen nezdinde kabul görecek bunu göreceğiz.

            Bölücü örgüt ile arasına mesafe kayamayan daha doğrusu koymayan parti ise Türkiye partisi olma yolunda adım atmadığından gerek Akparti ve gerekse üçlü koalisyona kapısını kapatmış oldu.

            Şimdi erken seçim kararı alındı.

            Bu durum bir ilk olarak yaşanıyor ülkemizde. Seçim hükümeti kuruluyor ve bu hükümete bakan vermemek elbette patilerin tercihi. Ancak bakan vermeyerek Akparti ve söz konusu partinin bir araya gelmesinin nedeni daha doğru ifade ile sorumlusu kim diye soracak olunursa bunu halk belirleyecek.

            Bakalım ne değişecek. Yani halk bu koalisyonu istemişken kurulmama veya kurmamalarının faturası kime çıkacak göreceğiz.

            Kim ne kazanacak veya kaybedecek. Bunu da 1 kasım’da göreceğiz. İnşallah hayırlısı olur ve hayırlısı iktidar olur diyelim. Aslına bakarsanız şimdilerde diyecek başkada söz yok.

            Şahsi kanaatim çokta bir şey değişmeyecek. Bu sefer bakalım koalisyon kuramayanlar ne yapacak.

            Allah akıl fikir ve ülke sevgisi versin hepsine de.

            Selam ve dua ile… 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ali Dursun  -  30-08-2015 - 01:28
Erken seçim halkın isteği değil bence gereksiz bir seçim.Sayın Devlet BAHÇELİ seçim demekle hata etti. Ama sonra hatasını düzeltti.Sonraki söyledikleri doğru ve devlet -millet menfaatineydi.Akp ve Chp koalisyonu kursun ayrım ayrılıcık bitsin birlik mesaji verilsin güçlü bir hükümet kurulsun dedi,doğru söyledi.Peki koalisyonu istemeyen kimdi.Sayın Davutoğlu vakte oynadı.Zaman doldurdu.Chp genel başkanına niye görev verilmedi.Şimdi ne oldu Akp Hdp ve Tuğrul Türkeş koalisyonu oldu.Mhp değil iyi bakın görün bu Tuğrul un Mhp den gidip gelişi de ilk değil.Rahmetli Babası sağ olsaydı buna oğlum gittiğin yerden gelme bana ağzıma geleni söyletme derdi.Dava adamı olamadı gitti Tuğrül Türkeş ne yapsın makam varken dava neymiş.Akp nin içinde ben Mhp liyim diyenler siz Mhp olsaydınız zaten burdan uçmazdınız.Eski Mhp liler küsmüş dava adamı olmayan olamayan adam küser.Davası olmayandan da hayır gelmez.Yalpalar kah o partiye kah bu partiye geçer.Ne Mutlu Türküm diyemez.Türk nedir bilmez.Türklük nedir bilmez. Vatan nedir anlamaz.Milliyet nedir,Milleyetçilik nedir bilmez. Vb,gibi.Bu kişiler davasını makam uğruna satar,değişir.Kısacası dava adamı davasını hiçbir şeye değişmez.Erken seçime de gelince her zaman söylediğim gibi bu seçim Hdp ye yarayacak.Onların oy potansiyeli yükselecek.Kim istedi seçimi Mhp mi hayır.Chp Hdp mi hayır. Akp nin başındaki ne yapsın kendisine başbakanlık veren kişiye karşı gelecek hali yok ya.O kişi erken seçim deyincen mecbur uyacak.Tabii burda kimin oyu artacak Chp ve Hdp nin kimin oyu düşecek Akp ve Mhp nin .İnşallah yanılırım.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net