05 Temmuz 2020 Pazar
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Sistemler Değerlendirildi
Sistemler Değerlendirildi
Saran'ın Gönlü Zengin
Saran'ın Gönlü Zengin
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
  YAZARLARIMIZ
1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ
01 Eylül 2015 Salı Bu yazı 18669 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

     Irkçı Hitler faşizminin 1939 yılında Polonya yı işgal etmesiyle birlikte emperyalizmin 2. Paylaşım savaşının başlangıç tarihi olan 1 Eylül BM genel kurulunca Dünya Barış günü olarak kabul edilmiştir. Kaybedilen insan kayıpları incelendiğinde 25 milyon asker,42 milyon sivil, savunmasız insanlar, 6 milyon Yahudi olmak üzere bir o kadar insanın da sakat,özürlü ve yaralı olduğu İnsanların en büyük kayıp verdiği göçlerin ve toprak değişimlerinin yaşandığı savaşlardan biri olduğu kaynaklarca belirtilmektedir. Aslında dünyayı yönetmekte kendisinin azda olsa payı olan sorumlu yöneticilerin acımasız,İnsani duyguları bitmiş, insanlıktan habersiz , olduklarını İtalyan ve alman faşizmi ile Emperyalist ülkelerin birlikte dünyayı kan barut ve göz yaşı ile kuşattıklarını yoksul halkları neredeyse soykırıma uğrattıkları günümüzde de aynı katliamcı zihniyetin sömürü ve toprak işgalleri ile her fırsatta insanlığı yok etmek için çaba harcadıkları görülmektedir.

    Dünyayı ne hale getirdiklerinin yapılan insan katliamlarının ne kadar Çağ dışı,Barbar, zalim ,acımasız ,çaresiz olduğunu Dünya barış günü Kabulü’nün 70. Yılında İnsanlık geçmiş paylaşım savaşlarının acılarını ,yaralarını sarmaya çalışırken diğer tarafta başka bölgesel savaşlarla karşı karşıya geliyor. dünyanın özellikle bölgemizin hiç bu kadar barışa ihtiyacı olmamıştır. İçerisinde geçtiğimiz süreç de çocuk, sivil, masum savunmasız insanlar ölmeye devam ediyor. Yerlerinden ve yurtlarından sürgün, göçmen ,yurtsuz insanlar konumuna düşürülüyorlar. Filistin - Gazze ,Irak ve Suriye orta doğunun farklı Rojova ve şengal gibi bölgelerinde Halklar inançlarından ve kültürlerinden dolayı saldırı ve katliamlara maruz kalmaktadırlar. Bölge halkları bunu en acı bir şekilde her gün yaşıyorlar. İnsanlık alemine, bölgedeki halkların insanlarına bu acıları yaşatan devletlerin yöneticileri sorumludur. Eğer insani değerleri kalmışsa. Aslında katliamlarda sorumlulukları olan yöneticiler uluslar arası bağımsız mahkemelerce yargılanmalılar. Zaman ,zaman yargılanıyorlar eli kanlı faşist darbeci general A. Pinochet’in yargılandığı gibi , ömrü kafi gelmedi olsun,Demokrasi güçleri yargı önüne çıkardılar. yinede yargılandı. İnsanlığı biraz teselli eden olay, Faşist Alman führeri Adolf Hitler yakalanacağını ve yargılanacağını anlayınca saklandığı hücresinden intihar etmiştir. 12 Eylül’ün faşist darbeci generalleri de yargılandılar. Darbe dönemindeki hukuksuzluklar, işlenilen cinayetlerin,İşkencelerin Asıl hesap vermesi gerekenler duruyor. hesabı bir nebzede olsa soruldu , yolu açıldı .

     1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle tüm bu acılardan gerekli derslerin çıkartılmadığı görülüyor.savaşa,çatışmaya karşı, barışı ,eşitliği ve kardeşliği savunalım. Barış insanlığın diğer hakları gibi ,toplumsal bir haktır.  Çözümün, insanlığın kurtuluşunun barıştan geçtiğini ısrarla söylemek zorundayız.Bölgemizde daha fazla  can kaybı olmasın ,ocaklara ateş düşmesin hep birlikte savaşları durduralım. Silahların susması,savaşların son bulması için çatışma ve savaşların olduğu bölgelere silah ve malzeme ,gönderilmesi satılması yasaklanmalı. Silah tekellerini bölgemizde atalım. Onların yerine barışı ve bilimi koyalım. İnsanların eğitim,sağlık, beslenme gibi en temel ihtiyaçlarının giderilmesi için açlığa karşı Uluslararası önlemler alınmalı. Bu günün anlamına denk gelen bazı güzel sözlerle Barışın önemini daha iyi anlatmış oluruz.

. Yurtta barış, dünyada barış   M.K.Atatürk

. Ne iyi bir savaş vardır ne de kötü bir barış   B.Franklin

. En kötü barış ,en haklı savaştan daha iyidir.   Çiçero

. Savaşta barışta olduğu gibi bir ikinci kazanan yoktur.   Omar Bradley

. Kendinizden başka hiç kimse size barışı getiremez.   Rap waldo Emerson

. Barış savaşın olmaması demek değildir. O,bir erdem, bir ruh hali,iyilik severlilik eğilimi,güven ve asalettir.   Benedictus de Spinoza

. “ Niçin hep birlikte barış ve uyum içerisinde yaşamayalım? Hepimiz aynı yıldızlara bakıyoruz, aynı gezegenin üzerinde yol arkadaşlarıyız ve aynı gökyüzünün altında yaşıyoruz.” Aunius Aurelius Simachus.

Barış kişisel kabulün yanı sıra ,toplumsal ve evrensel olursa ,kalıcı olursa bir anlam ifade eder. 72 millete bir nazarla bakmayı öğütleyen ,özünü ve kendini , insanları kardeş bilmeliyiz diyen Hacı Bektaş Veli öğretisi ,bu Felsefi anlayışın savunucusu, Anadolu ereni Hünkar Hacı Bektaş Veli ‘nin insanları ırk,dil,din ,cinsiyetlerinden ve renklerinden dolayı ayrı görülemeyeceklerini, İnsanları eşit gören bir felsefe ve dünyaya bakış açısı. onun bitmeyen hoşgörü ve insan sevgisiyle , barış ve kardeşliğin en büyük ve tükenmeyen değer olduğunu tüm insanlığın geleceği için evrensel değer taşıdığını bu ifadede görmek mümkün. Dünyanın tüm farklılıkları ve renkleri kardeşçe bir arada olmalı. Bunun uygulanması insanlığın kendi elinde. Barışa her zaman insanlığın ihtiyacı vardır. Demokrasi,İnsan hakları, Hukukun üstünlüğü, Eşitlik ve özgürlük için Emperyalist saldırılara , işgallere karşı çıkmak Ülkemizde ve dünyada barışın kalıcı olması için herkesin çaba göstermesi dileğiyle , Dünya Barış gününü kutluyorum.   Sevgiyle kalın.

Hüseyin GÜNEY


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şuayip Bütün
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Başar Özdemir
Nusret Kılıç
Kırlangıçoğlu Oktay
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net