30 Haziran 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
Yaz Spor Okulları Açıldı
Yaz Spor Okulları Açıldı
  YAZARLARIMIZ
UMUDA YOLCULUK
08 Eylül 2015 Salı Bu yazı 21356 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yüzyıllardır  tarih boyunca her zaman  güç savaşları  olmuştur. Bu güç savaşları sonucunda da  insanlar kimi zaman dini ve mezhebinden dolayı, kimi zaman ise toprak savaşları nedeniyle yapılan zulme ve  baskılara dayanamayarak yerinden yurdundan ,ailelerinden akrabalarından ayrılmak , vatanını terk etmek zorunda kalmıştır.

Mülteci, muhacir, sığınmacı ya da göçmen olarak adlandırılan tüm bu insanların yaşadığı acıları, zorlukları, yaraları hiç düşündünüz mü ? Bir kerecik kendinizi onların yerine koymayı dener misiniz lütfen! Kendi vatanlarında karşılaştıkları zulümlerin yanı sıra yeni yaşam mücadelesi için yaptıkları zorlu ve meşakkatli yolculukları var birde… Belki bir  kamyon kasasında saatlerce havasız kalarak , belki tıklım tıklım dolduruldukları bir teknede yürekleri ağızlarında yaptıkları bilinmeyene yolculuk…Başlarına neler geleceğini bilmeden, sonları ne olur korkusuyla yaptıkları umut yolculuğu…Ne yazık ki bu yolculuklar bazen felaketle sonuçlanabiliyor. Tıpkı en son yaşanan olay gibi. Minik Aylan’ ın kıyıya vurmuş cansız bedeni belki hepimizin insanlığımızı tekrar sorgulamamızı sağladı. İçinde bulundukları savaştan canlarını kurtarıp yeni bir yaşam mücadelesi vermek için çıktıkları bu yolculukta ölümün kıyısının  tamda kendilerinin  olacağını bilemezlerdi…

Bu olaylar sadece onların değil tüm insanlığın olayıdır aslında. Bizler başta bu insanları yerinden yurdundan eden zalimlere kızıyoruz sonra bu sığınmacıların ülkemize aldığı için devlete  kızıyoruz daha sonra iyi niyeti suiistimal eden bazı mülteciler yüzünden hepsine kızıyoruz. Yani anlayacağınız ne doğru ne yanlış düşünmeden, bilmeden her şeye kızıyoruz.

 Unutmayalım ki yüzyıllar öncesinde  Peygamber Efendimiz de  Mekke’den Medine’ye göç etmek zorunda kalmıştı. Ama Medine Efendimiz(S.A.V)’e ve diğer Müslümanlara  kucak açmış, bağrına basmıştı. Dün Resulullah’a reva görülen  mültecilik bugün çevremizdeki insanlara da gösterilmektedir. Yarın bizlere de gösterilmeyeceği ne malum… Bu durumda mülteciler kadar onları karşılayanlar ve onların tavırlarda önemli. Elbette bizler kanımızın son damlasına kadar vatanımız için savaşırdık ama zaman ne gösterir bilinmez tabi.

Hepimizi etkileyen Aylan Kurdi olayından sonra belki de içinde yaşadığımız bir vatanımız , gölgesinde barındığımız bir bayrağımız olduğu için şükretmeliyiz. Allah kimseyi yerinden yurdundan etmesin. Dilerim ki Rabbim bu aziz vatanın bekasının bittiğini, bu yurdun bayrağının indiğini ve ülkemizin bölündüğünü bize göstermez.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Haziran 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net