23 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
İsyana Kulak Verin
İsyana Kulak Verin
 Bin 407 Çift Evet Dedi
Bin 407 Çift Evet Dedi
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
  YAZARLARIMIZ
SALON SOYGUNU
17 Eylül 2015 Perşembe Bu yazı 20207 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Salonun ve sahnenin yönetimini organize eden genç, mikrofondan; ( - Sayın Davetliler, Kıymetli Misafirler. Salonumuza Hoş Geldiniz. Düğünümüzün başlaması için önce, Damadın ve Gelin Hanımın; Babasını – Annesini – Kardeşlerini – Amcalarını – Dayılarını – Halalarını – Teyzelerini – Kuzenlerini – Arkadaşlarını – Komşularını piste davet ediyoruz ve düğünümüzü başlatıyoruz ).

          Bu anonsun üzerinden bir beş dakika geçiyor. Bu arada sahnedeki mevcut müzik düzeneğinden, akort türünden melodilerle zaman geçiştiriliyor. Sahneye davet edilenlerin sayısı istedikleri miktara ulaşmayınca, sülale listesi sil baştan yeniden sahneye davet ediliyor!

          Böylece bir beş dakika daha geçiyor. Davete icabet edip piste teşrif edenlerle, bölgesel meşhur oyun havaları eşliğinde bir taraftan göbek atma, diğer taraftan da bahşiş atmalar başlıyor.

          Düğün şenliğinin gelecek yıllara aktarılması anısını kayıt amacıyla piste gelen kamera görevlisi, düğün sahibini kenara çekerek; ( - Kamera Çalışmıyor! ) diyerek, soygunun perde açılışını başlatıyor.

           Arkasından servis ve ikramlarla görevliler, düğünle ilgisi olan ne kadar akraba varsa tespit ederek, bir tepsi üzerine koydukları kola bardağı ile ( - Hayırlı Olsun Ağabey ) diye, teker – teker dolaşarak, salondaki davetliler nezdinde psikolojik baskı ile soyguna ( pardon bahşiş alma ) işine devam ediyorlar.

           Bu arada düğüne fiilen iştirak edemeyen davetlilerin salona göndermiş olduğu çiçekleri – çelenkleri getirenlerde, bir eliyle teslim fişini uzatırken; ( - Ağabey Hayırlı Olsun, bahşişimiz? ! ! ! ) diyerek diğer elini açıyor!

           İkide bir Emmiler – Dayılar – Arkadaşlar anons edilerek pistin boş kalmaması ( daha doğrusu bahşişin kesilmemesi ) sağlanıyor. Zira atılan bahşişin azalmasına bağlı olarak çalgının da temposu bir anda düşüyor! Yani bu bahşişe bu kadar çalınır demeye getiriliyor!

           Çalgının temposuna uyarak oyun oynayanlara atılan bahşişlerin yere düşüşleriyle ilgili olarak, parsa toplayıcı çocukların atmaca gibi paralara saldırması ise ayrı bir âlem!

           Sıra geliyor düğün pastasının kesilmesine. Yine organizasyonu yürüten genç, pastanın imalatını yapan ustalarına methi senalar yağdırdıktan sonra; ( - Yalnız ustamızın bir hatası var. Bu pastayı kesecek bıçağı bilemeyi unutmuş! ) diyor ve yine başlangıçtaki tekmil sülale kaydını sıraya dizip, pastanın başına davet ediyor!

           Pastanın her katının etrafı çepeçevre bahşişle kaplanana kadar da, ne hikmetse bıçak bir türlü bilenmiyor! En nihayet arına boğulan damat cüzdanına sarılıyor ve bu sefer bıçak pastayı kesiyor!

           Salonda yapılan düğünün son seremonisi de bu şekilde noktalandıktan sonra, ne damadın pasta yiyecek takati kalıyor, ne de babanın cebinde metelik!

           Salonla ilgili her türlü işlerin ( ikramın – hizmetin – çalgının – çekimin – vesaire ) nin bedelinin toplam hesapla görüldüğü bir ticarette, bu tür yerleri işleten işletmecilerin veya resmi kurumlara ait yerlerdeki idareciler.

           Adına adet denilen ve aslında doğrudan birilerinin rant kapısı olan bu ve benzeri soygunlara – vurgunlara müsamaha edilmesinin, düğün yapan kişinin tabir caizse ‘’Soyulacak Kaz’’ veyahutta ortalığa adeta para saçan ahmak gözüyle görülmesinin ne kadar doğru olduğunu takdirlerinize bırakmak isterim!  

           Bu ve benzeri işletmelerin sorumluları. Düğün sahiplerinin salonun ahenginin bozulmaması için çaresiz katlandıkları bu soyguna, bir gün birisi çıkıp o pastanın bıçağını eline alarak orayı başınıza geçirirse, sıkboğaz ederek modern soygunculuk yapan o personellerden bunun hesabını sorarsa hiç şaşırmayın! Onun için demedi demeyin.

          N O T: Yazımızdaki durumların kısmen veya tamamen olmadığı istisnai işletmeleri burada

                       tenzih eder, bu vesileyle o idarecileri de kutlarım.

       *  (Eğlence, aklın gözlerini kör eder. ‘’Çiçero’’) 

           *   (Bir insanın asıl karakteri, eğlencesi ile anlaşılır. ‘’Reynolda’’)

               *   (Bir eğlenceye kendilerini göstermek için gelenler de vardır. ‘’Ovidius’’)


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net