23 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
İsyana Kulak Verin
İsyana Kulak Verin
 Bin 407 Çift Evet Dedi
Bin 407 Çift Evet Dedi
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
  YAZARLARIMIZ
MKE LOJMANLARI ve ŞEHİR PARKI
21 Eylül 2015 Pazartesi Bu yazı 79061 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Önceki hafta 31 Ağustos / Pazartesi günkü yazımda ‘’ MKE LOJMAN ve SOSYAL TESİSLERİ ’’ başlıklı yazımda, kısmen şehrin ve MKE’ nin geçmişinden günümüze hatırda kalan hatıralardan bahsetmiştim. Bunun devamında da MKE’ ye ait lojman ve arazilerle ilgili olarak son durumu hakkında teknik olmayan kısmî genel bilgiler vermiştim.

          Yazımı okuyan okuyucularımızdan bu güne kadar tarafıma yöneltilen, muhtelif ve müteaddit sorular oldu. Bunlar içerisinde kısmen teknik ve kısmen de idarî olanlardan, edinebildiğim bilgileri tekrar okuyucularımızla paylaşmam söz konusu oldu.

          Soruları genel bir değerlendirmeye alarak şöyle cevaplayabilirim:

          MKE’ nin şehir merkezinde bulunan (Yaylacık Mah. – Fabrikalar Mah. ve Yeni Mah.) deki Lojman ve arazilerinin (Silah Evleri hariç olmak üzere) tamamı, yani 152 bin m2 lik alan, noter huzurunda imzalanan, MKE. Genel Müdürü Sayın İzzet ARTUNÇ ile Kırıkkale Belediye Başkanı Sayın Mehmet SAYGILI arasında yapılan resmi protokole bağlı olarak, Ağustos ayında MKE’ den Belediye’ ye devredilmiş bulunuyor.

          Noterde yapılan bu devir – teslim protokolünde, neyin ne şekilde yapılmasına mutabakat sağlandığı resmî olarak belirtilmiş olup, bunun devamında o günkü tespit edilen yapılacak çalışmaya göre, 17 Eylül / Perşembe günü de (yani geçen hafta) ‘’Proje Onay İhale Sözleşmesi’’ yapılması gerekiyor idi!

          Şu an itibariyle protokol ve proje ile ilgili bilgilerin tamamı mahfuz bulunuyor. Gerekçesi ise sözleşmenin ve projenin ayrıntılarının deşifre olmadan ihale sözleşmesinin bir anda yapılmasını sağlamak için! Tabii ki bu hassas konu üzerinde şimdilik fikir yürütecek değilim!

          Ancak bunun dışında edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta görevimizdir. Şöyle ki:

          Hâlihazırda yıkılmamış olan ve kısmen ikamet edilen yerlerdeki MKE personeline, tahliye ile ilgili tebligatlar yapılmış olup, personelin büyük bir kısmı tebellüğ etmiş bulunuyor. Çok az bir kısım personel tebellüğden imtina etmiş olup, onlarla ilgili tebliğ işlemlerinin yasal çerçevesi dâhilinde çalışması devam etmekte olduğu öğrenilmiştir.

          Mevcut arazide şimdiki 1. Blok ile 7. Bloğun bulunduğu alana bir site, 7. Blok ile 12. Bloğun bulunduğu alana da ikinci site inşa edilecek. Yapılacak olan bu iki site çok katlı (muhtemelen 10 ar kat), 130 m2. lik lüx konut olmak üzerine ve toplamda da 564 daire olacak.

          Sitelere nizamiye girişi yapılacak, içerisinde oto parkları, gezinti yolları ve park alanları, alış – veriş merkezleri, camisi, vs. şeklinde çok modern, şehrin güneybatı girişinin görüntüsüne adeta yeni bir şehir özelliği kazandıracak düzeyde düşünülüyor.

          Halen Çantepe nin alt kısmındaki mevcut MKE Misafirhanesi ile AKSEL Müdür Evleri ve Migros un karşısındaki eski Müdür Evleri de yıkılacak. Şu anda otopark olarak kullanılan, Adliye Sarayının karşısındaki alana, MKE’ nin (Misafirhane – Yemekhane - Lokal) gibi Sosyal Tesisleri inşa edilecek.  

          Dolayısıyla Migros un karşısından ve Çantepe nin alt kısmından itibaren, Yaylacık Polis Karakolu – Mehmet Uzelli (eski Hürriyet) Okulu önünden geçen Ulubatlı Hasan Caddesi ile Endüstri Meslek Lisesi arkası altına kadar sınır olarak takribi 40 bin m2. alana, şehrin markası olacak şekilde yürüyüş ve bisiklet yolları, gezi alanları olacak. Bu 40 dönüm düşünülen park alanının 52 dönüme çıkarılması da söz konusu.

          Bu bilgi ile çelişen başka bir konu var. O da ilgili alanın bir bölümünü teşkil eden kısımda Adliye Sarayı yapılması. Şöyle ki, Ulubatlı Hasan Cad. - Ağabey Pehlivanlı Bulvarı arası ve M. Uzelli Okulu – Z. Polat İnş. Apt. ile İşler (eski Yayla) Pastanesi önünden aşağı A. Pehlivanlı Bul. İnen sokağa kadar olan alan, Kırıkkale Belediyesinin MKE ile yaptığı mutabakattan önce Adalet Bakanlığı tarafından MKE’ den 9 Trilyon civarında parayla alınıp ödenmiş ve projesi tamamlanıp, inşaata başlama aşamasına gelinmiş bulunuyor.

          Bu arada Yaylacık Polis Karakolu – Çocuk Şube ve Emniyet Lojmanı yıkılacağı için, mevcut Adliye Sarayı İl Emniyet Müdürlüğü olmak üzere, diğer birimler oraya toplanmak kaydıyla becayiş yapılmış oluyor. Meydandaki boşalacak Emniyet Müdürlüğü Belediyeye geçiyor, burası restore edilerek yurt veya otel şeklinde değerlendirilmesi belirtiliyor.             

          Gerek MKE için yapılacak lojmanlar ve gerekse şehir parkının peyzajının imalatının nasıl gerçekleşeceği noktasındaki belirsizliğin açıklaması ise şu şekilde:                    

          Bu iş ‘’Proje Onay İhalesi Sözleşmesi’’ ile ve KİK (Kamu İhale Kanunu) hükümlerine göre Kırıkkale Belediyesince açık ihale yapılacak. Bu ihaleye girecek ve kazanacak olan müteahhide de, ilgili sözleşme ve projenin imaline yönelik ihale edilerek dosyası verilecek.

          İhale bedelinin karşılığı olarak ta, MKE‘ nin 2. sitesinin bitiminden itibaren yani mevcut 13. Bloktan Pazartesi Pazarı altındaki lojmanlar dâhil, eski Jandarma Binası önüne kadar olan alanın kullanım hakkı, ihaleyi alan müteahhide tahsis edilecek. Böylelikle de ilgili müteahhit yapacak olduğu ihaleyle ilgili imalatın bedelini, bu araziyi değerlendirmek suretiyle sübvanse edecek.

          Öyle sanıyorum ki bu protokol ve projenin deşifre olmaması için, ayın 17 sindeki ihale şimdi bayram sonuna ertelendi. Bayram ertesi yapılacak açıklama sonrası her şey ortaya çıkacak!

          Şehrin geleceğine yönelik yapılan bu çalışmaların hakkaniyetli yapılabilirliğin sağlanması en büyük temennimiz olur. Ne var ki geçmişten gelen ve günümüz yaşamını adeta zehir eden şu cadde ve sokaklardaki park problemleri, şehir sakinlerini canından bezdirmektedir.

          Belediyeden alınan imalat veya tadilat projelerinde, bu yerlerle ilgili acaba ‘’Park Yeri’’ yok mu, yoksa var da yapılmaması için mi harç ödeniyor? Unutulmaması gereken şu ki; şehrin geleceği katlediliyor! Buna göz yumanların vebali de, huzuru mahşerde sebep olanların omuzlarınadır biline! 

          Şimdiden tüm okuyucularımızın Kurban Bayramını kutlar, aile yuvalarında esenlikler içerisinde nice bayramlara sağlık ve mutluluk içerisinde erişmelerini Cenabı Allahtan dilerim.

 

* * * (GÖRELİM MEVLAM NEYLER, NEYLERSE GÜZEL EYLER. ‘’MEVLANA’’)

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
tuğlu...  -  17-06-2019 - 15:25
Oktay bey son aldığım bir duyumla mke lojmanlarını lojman statüsünden çıkarıp vatandaşa satacaklarmış ...Bu konuda bilginiz varmı, teşekkürler...
mke mensubu  -  01-10-2015 - 20:28
MKE de oturunların neredeyse yarısı apar topar ev aldı kalanıda ev taksidi ödüyor zaten yada tahliyeler başladığında ev almayı eğer alamazsa kiraya çıkmayı düşünüyor.Kırıkkalede ev patlaması yaşandığı ve dağa tepeye konut dikildiği şu sıralar 180 bin tl-350 bin bandındaki lüks !!..konutları da lojmanlarda oturanlar panikle aldılar.Faizler almış başını gidiyor zaten Bakalım yapımı devam edenleri(en az 1000 adet) ve lojmanların bulunduğu yere yapılacak 250-300 binlik 600-800 daireyi kime satacaklar 45 bin ailenin yaşadığı şehirde.
OKTAY KIRLANGIÇ  -  29-09-2015 - 13:44
Sayın Ali ERKAN ve Davut Beyler: Öncelikle yorumlarınız için teşekkürler. Bendeniz yarım asrı geçen bir süredir bu şehirde ömür tüketen, gençliği o bölgede geçen, o kurumun ekmeğiyle evlatlarını yetiştirip, bilebildiklerini de topluma faydalı olmaya yönelik hasbel kader paylaşmaya çalışan birisiyim. Alan - satan - para kazananla bir ilgim olmadığı gibi, kaç daire yapılır, neye mal olur, kaça satılır, onuda anlamam. Zira müteahhit falan da değilim. Kale Medyada yazmaya başlarken ki yazımda da zikrettim. Toplumun çıkar ve menfaatine yönelik, tüyü bitmedik yetimin hakkının müdafaası doğrultusunda olması ve yapılması gerekenlerden de zerrece rücû etmem! Bunun böyle olduğunu şahsımı tanıyan herkeste teyit eder. Aldığım bilgilerin ışığı altında, eğer yarınlarda bir oyun döndüğünü tespit edersem, onuda sizlerle paylaşmaktan imtina etmeyeceğimin bilinmesi arzusuyla saygılar.
davut doğrucu  -  27-09-2015 - 15:44
MKE lojmanlarının yapılması kırıkkalede ŞİŞMİŞ durumda olan ev fiyatlarını düşürecektir diye düşünüyorum zira kimse şehir MERKEZİNDE güvenlikli SİTEDE ..parkıyla,spor alanlarıyla GERÇEKTEN site hayatını yaşamak dururken TEPENİN BAŞINDAKİ konutlara 250-300-350 bin tl ödemez herhalde yalnız burada bir sorun var yukarıda yazılanlar doğruysa 13.bloktan sonra (eski rektörlük) müteahide bırakılıyorsa oraya 12 kat ve üstü yapılsa (her katta 4 daire olsa blok 48 daire olur) oraya en fazla 12blok sığdırısınız çünkü orası mke ye verilecek olan 564 konuttan daha küçük bir alan ...12 blok yapsanız bile yaklaşık 576 daire yapar müteahit firma 564 daireye karşılık 576 daire yapsa MKE lojmanlarının yaklaşık 70 bin tl ye mal edeceğinden(arsa parası olmadığından) yaklaşık 1200 daire yapacak(mke ve kendine) en az 84 milyon tl para harcayacaktır bu durumda ...yaklaşık 90 milyon tl parayı bu projeye yatıracak en az 2 senede1200 daire yapacak 600 ü kendine kaldığı için ..150 bine mal edeceği daireleri de şu anki fiyatla 300 bin tl den aşağıya satmaması gerekir (tabi satabilirse 120 metrekare daireyi o fiyatlara) .... Bir başka nokta zaten 13.bloktan sonraki mke lojmanları 90-100 metrekare civarında müteahide verilecek bölgede 8 blok var (her katta 4 daire ) müteahit 12 blok yapsa daireleri 120 metrekarden fazla yapamaz(hiç yeşil alan spor kompleksi yapmayacak mı 600 konutlu siteye )peki nasıl olacak bu iş?..90 milyon parayı 600 daireye bölsen maliyet 150 bin en az...daireler 120 metrekare net (site olduğu için) yani 120 m2 daireye 200-250 bin tl isteyecek ki 2 sene sonunda kar etsin o zamanda m2 fiyatı 2000 Tl ye geliyor Ben çıkamadım işin içinden umarım müteahit çıkmıştır :)))
ali erkan  -  22-09-2015 - 15:34
Ye kürküm ye olayları devam ederken zengin daha zengin fakir daha fakir olmaya devam edecek.Kırıkkale gerek geniş ve düz arazileriyle gerek coğrafi ve jeopolitik konumu ve ortasından geçen kızılırmağıyla Türkiyenin en büyük sanayi ve iş alanlarına sahip olması gerekirken günübirlik sarf ve rant projeleriyle adeta Türkiyenin az gelişmiş ve göç veren şehirleri arasındadır.Son yıllarda ekonominin temel taşı olan \"her yeri taş yapma\" zihniyetinin artarak devam ettiğini görmekteyiz.Ne diyelim alana da satana da bol para kazanacaklara da hayırlı uğurlu olsun.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net