17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
BAZILARININ HOŞUNA GİTMESE DE
28 Eylül 2015 Pazartesi Bu yazı 25705 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kutsal topraklardan bu yıl acı haberler gelmeye başladı. Hac görevini yapmaya giden hacıların başından su baskını, vinç kazası ve yangın gibi felaketler geçti. Hacılardan yine üzücü bir haber daha geldi. Arafat'ta vakfe duası yapan hacılar, sabah bayram namazını kıldıktan sonra şeytan taşlamak için yürüyüşe geçti. Mina'dan geçtikten sonra milyonlarca hacı bir anda şeytan taşlamak için akın edince sıkışıklık yaşandı.

            Mina'da oluşan izdiham sırasında ezilenler oldu. Özellikle yaşlı oldukları için yürümekte zorlanan hacılar izdiham sırasında diğer hacıların arasında kalınca ezildi.

            Suudi Arabistan Sivil Savunma yetkililer, yaptıkları açıklamada izdihamda şimdiye kadar 753 hacının hayatını kaybettiğini belirtti. Hayatını kaybedenlerin çoğunun yaşlı insanlar olduğu bildirildi. Bu sırada 887 hacının da olaylar sırasında yaralandığı öğrenildi.

            İzdiham sırasında bazı hacıların köprüden düşerek hayatını kaybettiğini bildiriliyor. Başka bir iddiaya göre de Mina'dan yürüyerek gelen ve şeytan taşlama alanına geçen hacılar ile şeytan taşlama ibadetini yapan hacıların şeytan taşlama alanından zemin kata inip Mekke'ye giden ana çıkışa ulaşmak istediği sırada yürüyen merdivenlerde meydana geldiği belirtildi.

            Bir görgü tanığının anlattığı: Bir hacı tekerlekli sandalye ile-giden başka hacının arabasına takılıp düşüyor ve gelen üzerine yığılıyor vefat ediyorlar.

            Şimdiye kadar ölenlerin içinde dört hacımız var ve sekiz hacımız kayıp. Olay nasıl olursa olsun tam bir facia, trajedi ve tam bir tedbirsizliğin yol açtığı kazadır.

            Şimdi diyeceklerim pek çoğumuzun hoşuna gitmeyecek.

            Başta benim hoşuma gitmeyecek. Çünkü ben hac ve umre organizasyonu yapıyorum ve pek çok insan yaptığımız bu işten akşam evine giderken gazete kağıdına sarılmış, katığına batıracağı ekmeğini götürüyor.

            Siyasetin içinde aktif şekilde görev yaparken içinde bulunduğum parti veya lider veya partili hata yapıyorsa bunu çekinmeden söyledim. Yani yanlışa yanlış dedim. İster aforoz edişleyim, ister bilen bilsin takdir etsin. Ama içimden nabza göre şerbet vermek gelmedi.

            Bu işte de böyle. Ne deyim birinin nalına mıhına vurması da lazım değil mi?

            Haccı şahsım 2008 yılından beri bekliyorum ve çıkmadı hala ve seneye de çıkma olasılığı yarı yarıyadır. Çünkü 96 bin müracaat var ve bunun ancak 50 bini seneye gidebilecek. Beklide bu olaylar neticesinde daha azı gidecek.

            Şimdi ben bunca yıldır bekliyorum. Bu işle ilgilenmeme rağmen hala hacca gidemedim. Umre demiyorum dikkat buyurun hac diyorum.

            Bazı zamanlarda umre vakitlerinde Kabe ve Ravza o kadar kalabalık oluyor ki iğne atsanız yere düşmez. Ramazan ayında bu kalabalığı gördük ve Hacda onun misli ile kalabalı olduğunu da gerek ekranlardan gerekse beyanlardan biliyoruz.

            Hal böyle olunca yaşı ilerlemiş, bedeni gücü zayıflamış hacıların bu zorlu yolculukta dayanması zordur. Belli bir vücut gücünde olmadan bu ibadet çileye dönüşür ve bunu yani zulümle ibadetin kabulünü Rabbim bilir ama “zorlaştırmayınız kolaylaştırınız” hadisi çerçevesinde bir daha düşünmek lazım gelir.

            Bana kızılacak “onların ibadet hakkı yok mu” “gençken sıra geldi de biz mi gitmedik” gibi sözler söylenecek ama bu ibadeti genç yapacaksınız. Mutlaka hacılardan bir sağlık raporu istenmeli ve bu rapor çok ciddi tutulmalıdır.

            Eğer oğlumu evereyim, kızımı okutayım, torun bi sünnet olsunda sonra gideyim diye düşünen varsa onların yaşı ilerlemişse ve sağlıkları elvermiyorsa gitmesinler. İnşallah onlar umre yapsınlar.

            Bakın bir kez daha diyorum kendimi ekranlarda sapıkça yorum yapan, kedisi köpeği ile dini program yapan, kahkaha yarışı ile dekolte yarışçısı ile dini fetva verenlerin yerine asla koymam. Ben haddimi bilirim. Din alimi falan değilim. Kimsenin de günahımı çekemem zira benimki bana yeter zaten. Ama bu kadar canın yitmesi, insanların kutsal ibadetlerini yaparken vefat etmelerinin de önüne geçmek lazım

Ha o koordineyi yapması gerekenlerin sorumluluklarını da asla göz ardı etmiyorum. Gerek Suudi yetkililerin gerekse o hacıyı oraya götüren firmanın sorumlularının da suçları iyi araştırılmalı ve cezalandırılmalıdır o ayrı konudur.

Burada bir önemli konuyu daha vurgulamak lazım. Umre ve hac yapacağınız firmayı iyi seçiniz. Rehberleri ne kadar ehil, ilgileri alakadar olmaları orada sizinle nasıl irtibatlarının olacağı gibi konuları iyi irdeleyip öyle karar verin. Gerek vinç ve gerekse Mina’da olay olduğu andan itibaren hacılarımıza ulaşıp anında simetri turizm ve şahsi facebook sayfamızdan resimleri ile beraber yakınlarına bilgi vermemiz bizim ciddi başarımızdı. Asla reklam yapmıyorum sadece bir vakayı aktardım.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net