05 Temmuz 2020 Pazar
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Sistemler Değerlendirildi
Sistemler Değerlendirildi
Saran'ın Gönlü Zengin
Saran'ın Gönlü Zengin
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
  YAZARLARIMIZ
Savaş ve Suriyeli Göçmenler
28 Eylül 2015 Pazartesi Bu yazı 19105 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

     2015 yılı  Suriye, Irak,Afganistan, Pakistan Sudan ve Eritre  gibi  geri bırakılmış Müslüman ülkelerin insanları başta olmak üzere savaş ve iç karışıklıklar yaşayan   ülkelerin  yurttaşları  Avrupa  ya gitmek için özellikle Suriyeli  mülteciler    günlerce yürüyerek Edirne ye  orada günlerce parklarda ve Tem otoyolu kenarında kalan göçmenler  sınırları aşabilmek için  adeta savaşa karşı, Barış yürüyüşü yapar gibi  daha iyi koşullarda yaşayabilmek için  her yaşta insan birlikte yürüyerek  kendi ülkelerini savaş alanlarına çeviren  Emperyalist ve  saldırgan  ülkelerdir. Bunlardan ,            İngiltere,Fransa,Almanya ve İtalya   gibi  silah sanayileri gelişmiş  silah tekelleri ile birlikte savaşı büyüten  emperyalist ülkeler sorumludur.  Savaş örgütü  NATO bileşenleri  ile İşid,El kaide,El nusra, boko haram gibi  İslami  şeriatçı terör örgütleri selefi çetelerini  silahlandırıp, destekleyen ve besleyen  yanlarına alarak bu komşu ülkelerimizde  binlerce hatta milyonlara varan  insan kaybı yaşanmasına  sebep olmuşlardır.  Bir o kadar insan göçmen ,sığınmacı durumuna düşmüş ülkesini ,evini ve toprağını kaybetmiştir.  Batıya gidemeyen çoğunluk  komşu fakir ülkelere sığınarak  kötü koşullarda yaşamak zorunda kalmışlardır. Küçük aylan ….. sahile vuran bedeni medya ve haber sitelerine düştüğünde göç yollarında  savaşta kaçan  göçmenler batı ülkelerine geçmek için   emperyalist ülkelerin koruyuculuğunu yapan ,sınırları ve sahilleri koruyan korucu ülkelerin izledikleri acımasız ,katı insani değerlerden uzak  tutumları sonucu  her gün Avrupa ülkelerine gidebilmek için  kötü güvenli olmayan , dayanıksız Tekne, küçük motorlar  , lastik bot  ve sandalla denizleri geçmeye çalışıyorlar istiflenmiş vaziyette  taşınan bu mülteciler kıyılara  ulaşamadan  denizin ortasında dünyanın gözü önünde  ölüme terk ediliyorlar. Aslında  can kayıplarının yaşanabileceği bilinmesine rağmen  bu insanların   seyahatlerine göz yumuluyor.  İnsan simsarlarının insafına terk edilen yıllar süren savaşlarda harabeye dönmüş olan  bu ülkelerin insanlarının büyük çoğunluğu da   açık denizlerde boğulmakta kurtulamıyorlar.  Akdeniz,Ege  ve Güney Çin denizinde  hayatını kaybeden   insanların büyük çoğunluğunun  fakir yoksul  ülkelerin insanları dır.  Savaş beraberinde  açlık,yoksulluk ve  çaresizliği  barındırır.  Göçmen insanlar kendi ülkelerini  yaşanılmaz  hale  getiren kandan ve sömürüden beslenen  emperyalist ülkelerin sınırlarını geçmekte  haklıdırlar.  Mülteciler  “Savaşı durdurun biz gitmek istemiyoruz,Bölgemizden ve ülkelerimizden kanlı ellerinizi çekin “ diyorlar . Savaşlar son bulsun çocuklar ve halklar bayram yapabilsinler. Batının gelişmiş kapitalist ülkeleri   savaş bölgesinin insanlarının bu haklı tepkisini anlamak istemiyorlar.  Çünkü  dünyanın çatışmalı bölgelerine   silah ve mühimmat satıyorlar.

 Oysa yıllardır ülkelerinde savaş  devam eden  mülteci  konumuna düşen bu insanların gidecekleri ülkelere  daha güvenli gemilerle taşınmaları sağlanılmalı. Emperyalist ülkelerin savaş gemileri  hiçbir engelle karşılaşmadan istedikleri limanlara  rahatça gidiyorlar. Ancak göçmenlerinde   bu haklarının olduğu  Birleşmiş milletler ve İnsan hakları  örgütlerince  , savaş karşıtı kamuoyunca  göçmen haklarına saygı duyulması  ve yasalardan kaynaklı  haklarının verilmesi  gündemden tutulmalıdır. Sebep olduğunuz savaşları durdurun , kimse  evini, toprağını ,ülkesini  terk etmez. Hiç kimse ölebileceğini bildiği bir yolculuğa çocukları ile birlikte gitmez. Gidiyorsa yaşam koşullarının  çok kötü.  Can güvenliğinin  olmadığındadır.  Açlık ve yaşam iç içedir.

    Günümüzdeki  insan göçleri 2. Dünya savaşından sonra  en büyük insan göçü olduğu belirtilmekte.Savaştan kaçan bu insanların güvenlik içerisinde insanca yaşayabilecekleri  bir yere ihtiyaçları vardır. İnsanlığın vicdanı bu kadar kararmış,taşlaşmış , bir dünyada yaşıyoruz  göçmenleri ülkelerine almamak için  her türlü sınır güvenliklerini   yükseltmeye devam ediyorlar.  Savaş mağduru bu insanları. Bizler tüm farklı renklerdeki  halklarla  ülkemizin  tüm güzelliklerini olanaklarını  birlikte paylaşmak ,birlikte üretmek  istiyoruz. Dünya gezegenindeki tüm topraklar,sular,ormanlar ,bitkiler,güller ve çiçekler  her ne kadar sınırlarla bölünmüş olsa da  insanlığın ortak malıdır. Emperyalist ve saldırgan ülkelerin malı değildir. Her insanın doğuştan kazandığı hakları vardır. Yaşama hakkı  gibi.Göçmen ölümlerine Birleşmiş Milletler,İnsani yardım kuruluşları ,Demokrasi ve Hukuk savunucuları  acilen  bir çözüm bulunması  için  çaba harcamalılar.  Göçmenlere baskı ve şiddet uygulanmamalı  onlara  hoşgörü ,  anlayış ve kardeşçe  yaklaşılmalı.Dilleri ,kültürleri  farklıda olsa  onlarında insan olduğunu unutmayalım .Birilerinin tüm ihtiyaçları fazlasıyla karşılanmış yaşarken  ( Batılı , diğer zengin ülkeler)  göçmenlerin denizlerde boğulması  kabul edilemez.  Öyleyse tüm ülkelerin sınırları kaldırılsın. İnsanlar  özgürce yaşayacakları  ülkelere gidebilmeliler. Macaristan örneğinde olduğu gibi sınırlara dikenli teller çekilerek göçmen geçişleri önlenmeye  çalışılıyor.Silahlanma ve sınır güvenlikleri adı altında  yapılan  bu çalışmalar durdurulmalı yapılacak harcamalar  öncelikle göçmen , sığınmacı durumuna getirilen insanlar olmak üzere  tüm insanlığın hizmetinde kullanılmalıdır.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şuayip Bütün
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Başar Özdemir
Nusret Kılıç
Kırlangıçoğlu Oktay
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net