15 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
TRAFİK TERÖRÜNÜN BAYRAM BİLANÇOSU!
30 Eylül 2015 Çarşamba Bu yazı 16850 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Dokuz günlük Kurban Bayramında Karayollarımızda ‘’Trafik Kurbanı’’ olan vatandaş sayısı şimdilik (142) kişi olarak Trafik Kaza Tespit Tutanaklarına geçmiş bulunuyor!

          Sayısal bazda pratik bir benzetme yapacak olursak eğer, (7 Haziran) dan sonraki PKK terör olaylarındaki şehit sayımızla eşit!

          Aynı benzetmeyi Soma Maden Faciasındaki sayıyı, normal zamanlarda her sekiz – on güne bir, kan gölüne dönen karayollarımızda veriyoruz diyebiliriz!

          Devam edelim bu yüz karası tablonun bilançosuna. Değişik ajansların kayıtlarına göre bu dokuz günlük bayram tatiliyle ilgili son yaralı bilgisi ise (816) kişi!

          Bu kazalardan sonra yıkılan yuvalar, yetim kalan yavrular, ömür boyu sakat kalıp sönen umutlar, meydana gelen milli servet kaybı, iş gücü kaybı, iş görememezlik zararı, vs. yi konumuz dışında tutuyoruz.

          Yukarıda ölü sayısını şimdilik dedim. Şöyle ki; kaza anında olay mahalline intikal eden resmi trafik ve sağlık birimlerince, o anda orada kazaya iştirak etmiş ve vefat etmiş olanların tespit sayısı oluyor. Kaza mahallinden sağlık kuruluşlarına kaldırılış esnasında yolda ölen, hastanede veyahut bilahare kazadan dolayı evinde ölenler, bu sayıya dâhil değiller!

          Dolayısıyla gerek fiili ölümler ve gerekse ağır yaralı kaydından ölüme dönüşenlerin ortalama sayısının hesabı, genelde ilk tespit ölü toplamının yarısına tekabül etmektedir. Yani yarınlardaki bu sayı (200) civarına çıkacak demektir!

          İstatistiklere göre kazalardaki sürücü hatasının min. % 95 olduğu ve bu nedenle de sürücülerin trafik kurallarına uymasının önemine değinilir. Keza uykusuz ve yorgun olarak asla yola çıkılmaması, uzun yolculuklarda 15 dakikalık molaların hayat kurtardığı anlatılır. Aynı şekilde sürücülerin can güvenliği bakımından emniyet kemerini mutlaka takmaları ve seyahat esnasında cep telefonuyla da konuşmamaları gerektiği belirtilir.

          Ama toplum olarak bizde genel manada ‘’Kurallar’’ değil ‘’Kuralsızlıklar’’ geçerli olduğu içindir ki, işte yukarıdaki tabloyu maalesef ve ne yazık ki her bayram yaşamakla karşı karşıya kalıyoruz.

          Çok değil iki buçuk ay önce Ramazan Bayramı arifesinde Manisa daki tarım işçileri ile ilgili ‘’Trafik Katliamı’’ na yönelik beyanatımda ‘’Yeter Artık!’’ demiştik. Zaman içinde bu olaylara bakınca (berber Reşit sen söyle sen işit) misali oluyor birazda!

          Fakat bizler bu konunun gönüllüleri olarak bıkmadan – usanmadan yinede toplumu bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bu bilgilerin ışığı altında sürücülerimiz ne kadar aydınlanır ve bilgilenirlerse, kendimizi mutlu addedeceğiz. Allah indinde onun sevabıyla yetineceğiz.

          Evet, Kurban Bayramı trafiğiyle ilgili başladığımız yazımız için, son 10 yılda geçen Kurban Bayramlarında meydana gelen kazalarda (1, 123) kişinin hayatını kaybettiğini ve   (37, 753) vatandaşımızın yaralandığını biliyor musunuz? Yıl ortalamasına baktığımızda görüyoruz ki, dünden bu güne değişen pek bir şey yok! Yani "Trafik Kazalarında yaşanan ölümleri ve yaralanmaları, ancak trafik kurallarına uyarak azaltabiliriz veya durdurabiliriz!"

          Birde yurdumuzdaki Karayollarımızda ‘’Kara Nokta’’ dediğimiz, sabıkalı yahut ta belalı bildiğimiz yerler var. Yıllar boyu kaza istatistiklerince mimlenen bu yerler, toplamda 11 bölge güzergâhına dağılmakta ve 65 kaza noktası olup, Karayolları Genel Müdürlüğü bu noktalarda iyileştirme çalışmalarına devam etmektedir. 

          İşte bu noktalar: (1) Ankara çevresi, (2) İstanbul çevresi, (3) İzmir - Turgutlu yolunun 17. kilometresi, (4) Muğla - Marmaris yolunun 22. kilometresi, (5) Edremit -Burhaniye yolunun 13. kilometresi, (6) Beyşehir - Akseki yolunun 42. kilometresi, (7) Malatya - Elazığ yolunun 37 ve 40. Kilometreleri, (8) Denizli - Serinhisar yolunun 17. kilometresi, (9) Antalya - Serik yolunun 16. kilometresi, (10) Akçaabat - Trabzon yolunun 16. kilometresi, (11) Bafra - Samsun yoluyla Aksaray - Nevşehir yollarının 14 ve 15. Kilometreleri söz konusu kara noktalar olup, sürücülerin bu noktalara bilhassa dikkat etmeleri, yola çıkmadan yolun durumunu öğrenmeleri gerekir.

          Tecrübeli sürücülerin bu teknik yol bilgilerini not ederek, araç ruhsatlarının bir kenarında muhafaza edeceğini, günü gelince de gereğini yapacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

          Yurdumuzun trafik keşmekeşi başlı başına bir dert aslında. Durumun neden böyle olduğuna dair öyle birkaç köşe yazısı ile işin içinden çıkılması da söz konusu değil! KarayollarıSürücü KurslarıMilli EğitimiEmniyeti, velhasıl pek çok faktörden meydana gelen bir olgu. Ama biz zaman içerisinde kısmet olursa, trafikle ilgili konuların çeşidine göre hepsine de değineceğiz.  

          O bakımdan bir başka zaman yine bu konularda buluşmak üzere, tüm okuyucularımıza kurallara uygun bir yaşam dileğiyle saygılarımı sunarım. Bir sonraki yazımda buluşmak ümidiyle.

*   *   *   *   *

*   (Acele ile menzil alınmaz. ‘’Anonim’’)

     *   (Acele giden ecele gider! ‘’Anonim’’)

          *   (Deve gider denginen, köpek gider linginen,

                 O da varır menziline, o da varır menziline. ‘’Anonim’’)


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net