16 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
Savaş ve Suriyeli Göçmenler 2
02 Ekim 2015 Cuma Bu yazı 20735 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

     İngiltere’ye geçmek isteyen binlerce insan yaşam koşulları çok kötü olan sığınmacı kamplarında insanlığın kabul edemeyeceği  davranışlarla karşılaştıklarını Avrupa ülkelerince izlenen bu politikalar 1930 lu yılların Hitler karşıtı  Yahudiler  ve faşizm mağduru  diğer sığınmacıların uğradıkları  baskı,zulüm  ve  acılar  günümüzde başka halkların çocuklarına uygulandığı görülüyor.  Ülkelerini yaşanılmaz ve ölümcül koşullardan dolayı  terk eden, göçmen durumuna düşen insanların insanca güven içerisinde bir yerde yaşama isteği ve hakkı vardır.  Bu yolculukta  binlerce  insan  geçiş sırasında denizlerde boğuluyor. Kalanlar sınır boylarında  silahlı  güvenlik güçlerince saldırıya uğramaktalar.    Yeni bir örnek : Ülkemizin sularında  “Ege denizinde Suriyeli bir mülteci botu batıyor. Yalı kavaktan,Yunanistan ın  Leros adasına gitmek için  denize açılan mültecilere ait tekne  çavuş adası civarında alabora oluyor. 5 kadın ve 5 çocuğun bulunduğu  toplam  17  kişinin  Cansız   bedenleri  denizde toplanıyor  ,20 kişi kurtuluyor. “

      Oysa bu insanlar  savaştan kaçan  sığınmacı olmak için  her türlü uluslar arası hukuk kuralları kapsamında  güvence içerisinde olmaları gerekirken,  hiçbir önlem alınmadan  aç ve susuz ülkeyi terk etmeleri  için insan simsarlarının insafına terk ediliyorlar. Sonuçta ölüme gönderiliyorlar. Yardımcı olamıyorsanız niye o insanların ülkelerine müdahale ediyorsunuz ? Neden savaşı  durdurmuyorsunuz ?  En acil ve  zor durumda olanlar Suriyeli sığınmacılardır. 5 yıldır süren savaş süresince ülkeleri bir harabeye dönmüş.  Serbest dolaşım herkesin hakkı olmalı,  yalnız beyaz tenlilerin veya parası olanların değil.  Irak savaşı sırasında  4 milyon sığınmacı savaşı çıkartan  zengin –Emperyalist ülkelerin sınırlarına  dahi yaklaşamamışlar.  Yine kendileri gibi yoksul komşu ülkelerine sığınmışlar.

    Suriyeli mültecilerin çocuklarından Aylan Kurdi’nin  kıyıya vuran  çocuk  bedenine ait fotoğrafın  basın ve medyaya düşmesi ile  savaş sorumlusu ülkeleri yöneten  sorumluların   biraz yüzleri kızarır gibi oldu.  Aylan ,anne ve abisini de kaybetmişti. O masum çocukların ölümleri   yine yetkili ve sorumluların boğazını  tutacak  saraylarında ve makamlarında rahatça oturamayacaklar. 

      Aslında Avrupa  ülkeleri gelişmiş ve toprakları verimlidir. AB  ye bağlı 26 tane ülke belirli bir planlama , işbirliği ile bir program dahilinde bu insanları kabul edebilirler. Sınırlarına  dikenli tel çekme yerine  sığınmacıları kabul etmeleri gerekiyor.  Onların bakımları,barınmaları ve temel ihtiyaçlarının  karşılanması  gerekli. İnsanca yaşamalarına  destek olmalılar.  İç sınırlarınızı  kapatmanız  uygun değildir.     

    Sığınmacıların Schengen  (Şengen )  Sözleşmesinden doğan  haklardan yararlanmak için  Batı Avrupa   (Avrupa birliği ) Ülkelerine gitmek için  bulundukları ülkelerden , ister ikamet etsin  veya ikamet etmeyebilirler veya misafir olsunlar üçüncü ülke yurttaşları  Schengen vizesi almak için  gidecekleri ülkenin konsolosluğuna  müracaat edebilirler. Bu zor koşullarda eş ve  çocuklarıyla birlikte böyle  bilinmeyen  yolculukların yerine  daha güvenli  ve yasal yollardan yolculuk yapmalarını  öneririm.

   Savaş ve göç ortamının   barış , özgürlük ve  kardeşliğe   dönüşmesini diliyorum.

  Sevgiyle kalın.  


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ali Dursun  -  04-10-2015 - 00:47
Karışık olan savaş içinde olan ülkelere bakın müslüman ülkeler değil mi?Peki bu ülkeleri müslüman olmayan ülkeler bombalıyorda müslüman ülkeler ne diye bombalıyor.Bu müslüman ülkelerdeki savaşı durdurmak için müslüman ülkeler aracı olması gerekirken maalesef onlarda bu savaşlarda yer alıyorlar.Hiç kimse vatanından durduk yere ayrılmaz,ayrılmak istemez.Bu ölen insanlar hangi milletten ve dinden olursa olsun dünyanın utancıdır.Dünyadaki insanların duygusuz ve duyarsız oluşunun bir örneği midir değil midir?Bu savaşlar durmalı ve bitmelidir.Dünya insanları bu konuda tavrını koymalı ve savaşlara hayır diyebilmelidir.Başka dünya yok...Kardeşce yaşamya evet savaşlara hayır.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net