28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
GERMEYİN TOPLUMU
07 Ekim 2015 Çarşamba Bu yazı 28083 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 Günümüzde bizlere dayatılan ve demokratik yaşam tarzı denilen yaşam, Müslümanlar arasında her türlü farklılığı bir ayrıştırma ve kutuplaşma sebebi kılmıştır. İnsanları, sahip olduğu ten rengine göre, mensup olduğu ırka veya mezhebe göre, yaşadığı beldeye göre, tuttuğu takıma hatta sevdiği hayvana ya da yemeğe kadar ayrıştıran vahşi bir nizam ile karşı karşıyayız. 

            İnsanları bir araya getiren, onları tek vücut kılan ortak bir değer olur. Bu ortak değer yitirildiği anda birlikten bahsedilmez.

            Bugün, iki milyara yakalaşan bir Müslüman nüfus var ve hepsi de İslam ortak paydasına sahip olmalarına rağmen paramparça bir görüntü vermektedirler.

            Şüphe yoktur ki bu parçalanmışlığın yegâne sebebi; gerçek anlamda İslam’dan gereken nasibi almamaktır.

            Doğal olarak, sahip olunan İslam kimliğinin hakkının verilmemesidir. Ancak, nispeten İslam bilincine sahip olanlar arasında da bir birlikten ziyade kutuplaşma hâkim olmuştur.

            İnsanlar arasında ki bu kutuplaşma genel olarak hayatın her alanına yayılmış durumda.

            Ülke genelinde siyasi anlamda bu kutulaşmanın hayatın her alanına yayıldığını görmek duyarlı insanlara ayrı bir acı veriyor.

            Bu ayrılık öyle bir duruma geldi ki artık insanlar 12 Eylül zamanında ki sağ sol kavgasını arar oldu.

            Bunu yani bu ayrılığı körükleyen çok unsur var. Bunlardan belki de an başta geleni basındır.

            Basın insanları çok ayrıştırıyor.

            Haberleri izliyoruz. Bu haberlerin içinde o gözle yani irdeleyici gözle baktığınız zaman kimin neler çevirdiğini görmemenize imkân yoktur.

            Haber ilginç.

            Bir köpek birine saldırmış haberin veriliş şekline bir bakınız. “AKP’li ilçe başkanın köpeği bir kişiye saldırdı.” Yahu bu adam AKP’li diye mi köpeği insana saldırdı ki haberi bu şekilde veriyorsun.

            Yada bir polis bu kadar olayın içinde belki de doğal olarak şirazesini yitirmiş ve bir cop vurmuş. Haber yine ilginç. “ Devletin polisi suçsuz insanların üzerine gaz sıkıp copladı.”  Peki, bu coplayan devletin polisi de sen bu devletin neyisin diye insanın safça sorası geliyor.

            Toplumun cidden kanayan yarası olan kadın cinayeti oluyor hemen basın devleti suçluyor. Devlet önlem alamadığı için kadın cinayetlerinin arttığı hemen söz konusu basının manşeti oluyor. Elbet devlet önlem alacak ama her kadının başına nasıl bir polis dikecek.

            Asla ve asla tasvip etmiyorum ama bir gazeteci dövülüyor hemen yargıdan önce bunu falancanın yaptığı manşetlere çıkıyor.

            Bir zamanlar nerde ne olursa olsun suçu Ergenekon’a atma durumu vardı. Dağda bir kurt kuzuyu kaptığında da suçlu Ergenekon’du. Şimdi de ülke içinde olan her türlü münferit olaylar dahil hükümetin suçu devletin suçu olarak gösteriliyor.

            Kısaca toplumun her kesiminde ciddi bir kutuplaşma hâkim olmaya başladı. Bu tansiyonu siyasilerin düşürmesi gerekiyor ancak yerelden başlayarak basında üzerine düşeni yapmak zorunda.

            Bize düşen ise haberleri izlerken veya gazetemizi okurken olayı bu gözle görmemiz. Dış ve iç mihrakların bu oyununa gelmeden en azından daha itidalli davranmamız gerekli.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Mehmet Gençer  -  16-10-2015 - 17:55
Sayın vural. AKP nin tek başına iktidar olmasını neden istemiyorsun.Bu sarmalı başımıza saran AKP değilmidir. AKP toplumu bu kadar ayrıştırıp kutuplaştırdıktan ve PKK nın şehirlerde bu kadar güçlenmesine göz yumduktan, bu kadar şehit geldikten sonramı birlik beraberlik hatırınıza geliyor.Benim gibi gariban şehit babalarına yapmadığım halde hakaret davaları açarak ceza verdirirken ses çıkartmayanlar oh iyi oldu diyenler bu gün Suriyede, Güneydoğuda PKK ile Rusya ve diğer konularla Ankarada bomba patladıktan sonramı AKP nin acizliğini görüyorsunuz. Saraylarda bin liralik kadehlerden su içenleri bu güne kadar savundunuz. Hırsızlar hesap vermeden. Çözüm süresi denilen vatan hainliği sona ermeden birlik olmaz, olamaz.
A.VURAL  -  09-10-2015 - 20:53
evet ben de akp liyim ama artık akp nin tek başına iktidara gelmesini istemiyorum inşallah koalisyon olur mutlaka milli iradeyi temsil eden geniş katılımlı bir koalisyon olmalı yoksa bu sarmaldan kurtulamayız hatta daha ileri gidiyorum bu koalisyon akp,mhp,chp ,hdp ve yüzde iki oranında oy alan diğer partilerden de bir uyenin olduğu milli irade hukumeti kurulmalı beyler ayrışma zamanı değil gun birlik zamanı suriyede oluşan bu guç dengelerinden ancak birlik ve beraberlile çıkabiliriz haydi Türkiyem yedi duvele biz tek bir yurek ve kardeş olduğumuzu gösterelim
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net