28 Şubat 2020 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
28 Şubat Mağduru Tüfekçi, Yaşadığı Zor Günleri Unutamıyor
28 Şubat Mağduru Tüfekçi, Yaşadığı Zor Günleri Unutamıyor
Av Sezonu Sona Erdi
Av Sezonu Sona Erdi
Kalitemizi Arttırmak Zorundayız
Kalitemizi Arttırmak Zorundayız
ABC Minik Erkeklerde Şampiyon
ABC Minik Erkeklerde Şampiyon
  YAZARLARIMIZ
DEMEKKİ KAYNAK VARMIŞ
08 Ekim 2015 Perşembe Bu yazı 17503 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

1 Kasım seçimlerine hızla yaklaşırken siyasi partiler seçim beyannamelerini açıkladılar. CHP’nin, MHP’nin ve HDP’nin seçim beyannameleri 7 Haziran seçimleri beyannamelerinin revize edilmiş hali olarak kamuoyuna yansıdı. AKP’nin 7 Haziran seçim beyannamesi “Yeni Türkiye Yolunda Daima Adalet-Daima Kalkınma” sloganı ile kaleme alınmış; Çözüm Süreci, Yeni Anayasa, Yapılan Sosyal ve Ekonomik Reformlar ile AKP Hükümetleri olarak yaptıkları Hizmetlerin ve Çalışmaların anlatıldığı “İcraatın İçinden” programı olarak kamuoyuna yansımıştı.

Halkımız bu icraatın içinden programına itibar etmemiş olacak ki AK Partiye yeniden hükümet olacak çoğunluğu vermemişti.

1 Kasım seçimlerinin sonunda TBMM’ne girebilmek için mücadele veren siyasi partilerimizin kamuoyu ile paylaştıkları seçim beyannameleri inceledim.

AKP’nin seçim beyannamesi “Huzur ve İstikrarla Türkiyenin Yol Haritası” kapağı ile hazırlanmış, toplumun her kesimine hitap eden, kesenin ağzını açmış, kaybettiği seçmenini kazanmak için dizayn edilmiş bir beyanname…

CHP’nin seçim beyannamesi “Önce Türkiye” sloganı ile hazırlanmış; Ülkemizin içinde bulunduğu güvenlik sorunu ön plana alınarak topluma iktidar olmaları halinde neler yapabileceklerini, hangi projelere önem verileceğini anlatan güvenlik-ekonomi-sosyal-gençlik temalı bir beyanname…

MHP’nin seçim beyannamesi ise “Huzurlu ve Güvenli Gelecek” ana teması altında kaleme alınmış devletimizin bozulan mekanizmalarını yeniden yapılandırma, ekonomide halkımızı canlandırma, dış politikada güvenilir ve sözü dinlenir bir Türkiye, Adaletin tam olarak tesis edildiği bir yargı, devlet ve toplum hayatında ahlak ve kalite, Üniter Milli bir devlet yapısı; Temel hak ve hürriyetlerin güvence altına alındığı bir yönetimin tariflendiği huzur ve güveni ön plana alan bir beyanname…

HDP’nin seçim beyannamesine gelince “Büyük İnsanlık-Büyük Barış” kapağı ile düzenlenmiş İnadına Barış, İnadına Eşitlik, İnadına Özgürlük ve Özyönetim gibi Sosyalist Marksist düşünce tarzı ile hazırlanmış; sosyal hareketlerin ön plana alınarak hazırlanan bir beyanname olmuş…

Yukarıda özetlediğim dört partinin seçim beyannamelerinde göze çarpan ana başlıklarda AKP, CHP, MHP, HDP ‘nin görüşlerinin analizlerime gelince;

Anayasa: Tüm partiler 1982 Anayasasının yeniden dizayn edilerek Anayasamızın “Sivil Anayasa” görünümüne bürünmesini arzu ediyor.

AKP- Anayasa değişmelidir. Anayasamızın vatandaşlık ile ilgili kavramlarında yeniden düzenlemeye gidilebilir. Başkanlık Sistemine geçmek için gerekli alt yapı Yeni Anayasa da bulunmalıdır.

CHP- Anayasa değişikliğine Evet. Anayasamızın değişmez ilkeleriyle ilgili çekinceleri var.

MHP- Anayasa değişikliğine Evet. Anayasamızın ilk dört maddesi değiştirilemez. HDP- Anayasa değişikliğine Evet. Anayasamızın her maddesi değiştirilebilir.

Çözüm Süreci: Çözüm süreci konusunda kafalar karışık.

AKP- Partisinin başlattığı çözüm sürecinde yol ayrımındalar. Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan’ın bekletmeye koyduğu çözüm sürecinde,  AKP’nin görüşleri aynı noktada. “Kürt kardeşimizle, Terörist ayrıdır.” Cümlesi ile gelinen noktada partinin çözüm sürecindeki yol haritası yeniden düzenlenecek gibi görünüyor.

CHP- Çözüm süreci devam etmelidir. Süreç içerisinde Kürt vatandaşların demokratik kazanımları korunmalı ancak Pkk ve diğer terör örgütleri ile devletin mücadelesi sürdürülmelidir görüşü ağır basmaktadır.

MHP- Çözüm süreci olarak başlatılan süreç kesinlikle bitirilmelidir. Kürtlerle 1000 yıldır aynı topraklarda yaşıyoruz, Kürt kardeşlerimizle bir problemimiz yoktur. Bu mesele Kürt meselesi değil Terör meselesidir.

HDP- Çözüm süreci kaldığı yerden devam etmelidir. Dolmabahçe mutabakatı ile varılan Oslo-İmralı-Dolmabahçe sürecine devam edilmelidir.

Ekonomi: Halkımızın ekonomik sıkıntıları bütün partileri bu alanda programlar yapmaya itmiştir. Seçim stratejileri ekonomik sıkıntıların aşılmasına ilişkin olmuştur.

AKP- Asgari Ücret: 1300 TL, Emekliye aylık 100 TL yıllık 1200 TL iyileştirme, Genç girişimciye 50 Bin TL, Kadın girişimciye 100 Bin TL faizsiz kredi, Esnafa 30 Bin TL faizsiz kredi v.b ekonomiyi canlandıracak halkın refah seviyesini yükseltecek seçim vaatleri. Demek ki istenildiğinde “Kaynak” bulunabilir yormuş!.

CHP- Asgari Ücret: 1500 TL, Emekliye dini bayramlarda 2 adet ikramiye, Genç girişimciye, Kadın girişimciye ve Esnafa hibe ve faizsiz kredi, Çiftçiye mazot 1.5 TL gibi bir önceki seçim programlarında da yer alan ekonomik iyileştirmeler.

MHP- Asgari Ücret: 1400 TL, Emekliye Mayıs-Ekim aylarında olmak üzere 2 İkramiye, Genç girişimci, Kadın girişimci ve Esnafa hibe krediler ve faizsiz kredi, Mazot: 1.75 TL, Kirasını ödeyemeyenlere 250 TL kira yardımı gibi ekonomik projeler.

HDP: Asgari Ücret: 2000 TL, Emekliye iyileştirme, Genç, Kadın ve Esnafa Hibe kredi gibi ekonomiyi ilgilendiren seçim vaatleri.

Sosyal Yatırımlar: Sosyal Devlet olma özelliği tüm partilerin seçim programlarında yer allıyor.

AKP- Sosyal projeler devam edecek.

CHP- Sosyal yardımlar ailelerin adına açılacak hesaplara yatırılacak. Fakir-Fukara rencide edilmeyecek.

MHP- Sosyal yardımlar Aile reisi adına açılacak Hilal Kart’a yüklenecek nakit para ile sigara ve içki hariç gıda malzemesini bakkal ve marketlerden alabilecek.

HDP: Sosyal yardımlar artırılarak ve inadına devam ettirilecek.

Tüm partilerin ortak seçim söylemleri Seçim Barajı düşürülecek ve Partiler Yasası yeniden düzenlenecek…

1 Kasım 26. Dönem Milletvekili seçimleri hızla yaklaşırken partilerin seçim beyannamelerindeki temel konulardaki görüşlerini kısaca analiz etmiş olduk. Seçimlere “Oy Verme Hakkı” her Türk Vatandaşının hakkı ve ödevidir. Kırıkkaleli seçmenlerimizin bu hakkını kullanırken ve ödevini yerine getirirken hiç kimsenin etkisinde kalmadan hür ve bağımsız bir kararla yerine getireceğini biliyorum. Bu yazımla siz okurlarımın ufkunu açabildiysem ne mutlu bana…

Sağlıcakla Kalın…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Musa HACIBALOĞLU
Fazlı GÜVENTÜRK
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Şubat 2020 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net