05 Temmuz 2020 Pazar
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Sistemler Değerlendirildi
Sistemler Değerlendirildi
Saran'ın Gönlü Zengin
Saran'ın Gönlü Zengin
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
  YAZARLARIMIZ
1 KASIM SEÇİMLERİ VE HALKIN BEKLENTİLERİ
28 Ekim 2015 Çarşamba Bu yazı 18356 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

     1 Kasım 2015  Mv seçimlerine nasıl gelindiği  herkesçe biliniyor. MV. Genel seçimleri için adaylar kamuoyuna duyuruldu. Seçime katılan Tüm siyasi partilere ve adaylarına başarılar diliyorum. 7 Haziran seçimleri ile iktidarını kaybeden AKP  hükümeti, iktidarını başka siyasi   partilerle  paylaşmak istemediğinden  tekrar ülkeyi seçime taşımıştır.  5 aydır ülkeyi  yalnız başına yönetmektedir. Bu süre içerisinde Asker polis (Kamu çalışanları ) emekçiler, öğrenciler,işsizler,çocuklar, analar yüzlerce insan yaşamını yitirdi. ülkemiz en büyük katliamları bu süre içerisinde yaşadı. Kan ve göz yaşı  dinmedi. Uluslar arası bir terör organizasyonu  tarafından Suruç ve 10 Ekim Ankara Gar katliamını yapan İşid -el ,Nusra vb.  İslami terör örgütleridir.   AKP  hükümeti, yeterli önlemi almayarak ,izlediği savaş politikası ile ,insanların ölümüne seyirci kaldığı görülmektedir. İzin alınmış ,  en demokratik hakları olan “Toplanma ve Gösteri yapma hakkı “  kullanan günler öncesinden kamuoyuna duyurulan  Emek,Barış ve Demokrasi  talepleri için değişik illerden  bir araya gelen “ Barış güvercinlerinin”    güvenliğinin sağlanması gerekirken Hükümet  sorumluluğunu yerine getirmeyerek  görevini yapamamıştır.  Bu katliamın siyasi sorumlusu  mevcut AKP iktidarıdır. Bunun hesabını vermelidir. Tüm suç odakları ortaya çıkartılmalı ve bağımsız yargı önünde hesap vermeleri sağlanılmalı, üzeri örtülmemelidir. Katliamcılara ait  Tüm bilgiler ellerinde olmasına rağmen , Dostlarımızın, yoldaşlarımızın ve kardeşlerimizin  güvenliğini sağlayamayan zihniyetlere ne kadar güvenilebilir. Kamuoyu bu katliama seyirci kalan siyasi partilere sandıkta hak ettiği dersi  verecektir.Ülkemizin  içeride ve dışta barış  içerisinde yönetilmesi için  geleceğini düzenleyecek olan  26. Dönemde  yurttaşların ve  geniş halk kesimlerinin çözüme kavuşturulmayı bekleyen  taleplerinin  artarak  devam ettiği bilinmektedir.Yazıda bir kısmını  belirtmeyi  düşündüğüm  seçmen taleplerinin yerine getirilmesi için seçilecek olan  ilimiz M. Vekillerinin bu sorunların çözümü konusunda   duyarlı olmalarını bekliyoruz. Önemli  gördüğüm  hususların bir kısmını  öne çıkarmaya çalıştım. Nasıl bir ülkede yaşamak istiyorsak onun koşullarının hazırlanmasını  güvenli  bir yaşam sağlanmasını  istemek, 

      İşsizliğin ,yoksulluğun  önlenmesi, özelleştirmelerin durdurulması ,özelleşen kurumlar geri alınmalı. Taşeron sisteminin kaldırılması,iktidara  yakın  siyasi yandaşların devlet olanakları  ile   korunmasında vazgeçilmeli. Eşitlik, Adalet , demokrasiden ve özgürlükten yana olunmalı , yağma ve  talanın önlenmesi için, 17-25 aralık  yolsuzluk ve rüşvet  kirliliklerinin hesabı sorulmalıdır. Ülkemizde ve dünyada  açlıkta ve soğukta   çocukların  ve yetişkin insanların ölmediği ,Göçmenlerin ve sığınmacıların diledikleri ülkelere gidebilmeleri için yasal düzenlemeler yapılmalı. Dünyada  ve ülkemizde savaşa ve silahlanmaya ayrılan  bütçelerin kaldırılması  için, bunun yerine eğitimin ,sağlığın parasız olması  için ,  doğanın ve çevrenin korunması , orman alanlarının  yok edilmesinden, Nükleer enerji santrallerinin yapımından vazgeçilmesi için, Hes projeleri ile derelerin üzerine  baraj yapımından vazgeçilmeli, tarım alanları yok edilmemeli, derelerimiz özgürce akmalı , Faşist askeri darbe dönemlerini  aratmayan ,Kişi hak ve özgürlüklerini , uluslar arası insan haklarını yok sayan” iç güvenlik yasası”  olarak bilinen  yasa kaldırılarak   herkesin kendisini ifade edebileceği  eşit yurttaşlık  temelinde yeni  bir anayasa hazırlanmalı.  Düşünce ve örgütlenme özgürlüğünün önündeki  engeller kaldırılmalı. Seçim sistemindeki % 10  barajı kaldırılmalı.AİHM kararları uygulanmalı.   Ayrıca on milyon işsizin olduğu,nüfusunun  % 40 ı ‘ nın muhtaç olduğu bir ülkede siyasi partilere verilen hazine  yardımı  kaldırılmalı. Emekçilere, emeklilere,öğrencilere, çiftçilere,işsizlere ve diğer sosyal katmanlara  insanca yaşayabilecekleri   ücret verilmelidir.krizin yükünü yaratanlar çekmelidir. Yeni savaş alanları yaratılmasına izin verilmemeli.faili meçhul cinayetler aydınlatılmalıdır.

     Toplumun, Demokrasiden ,insan hakları, Yargının tarafsızlığı,hukukun üstünlüğü ile halkın sorunlarının çözümü için ,Eşitlik , özgürlük  ve laiklik taleplerini , Emeğin çıkarların dan yana olan kesimlerin taleplerini, dikkate almalılar, meclise taşımalılar.Gelişmiş demokratik ülkelerde olduğu gibi  bütün insanlar  kendi siyasi düşünceleri, inanç ve kültürlerini birlikte barış içinde bir arada ifade edebilmeliler,yaşayabilmeliler.Seçim güvenliğinin sağlanarak.  Seçim sürecinin barış içerisinde sürmesinde kimse rahatsız olmamalı. Siyasi anlayışlar biri birine karşı hoşgörülü olmalı ve saygı duymalı herkes kendisini özgürce ifade edebilmeli siyasal haklarını kullanmalıdır. Barış ve Demokrasinin kazanması dileğiyle,Demokrasiye yakışır bir seçim  sürecinin   geçirilmesini diliyorum.

Sevgiyle kalın.                                     

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Diriliş Ertuğrul  -  29-10-2015 - 01:44
İlk kez böyle bir eleştiri yapacağım. onun için madde madde yazacağım. umarım cevap verebilirsiniz. 1.İslami Terör örgütü yazmışsınız.Böyle bir ifadeyi reddediyorum. İslam hakkında bilginiz vardır sanıyorum. İslam dininde terör içeren emir, farz, sünnet, varmı? 2.Ankarada\'ki patlama ile ilgili akp hükümetinin yeterli önlemi almadığını belirtiyorsunuz. Emniyetten yapılan açıklamalarda ise miting alanının yeterli emniyet tedbirlerinin alındığı ancak patlamanın miting alanından farklı bir noktada olduğu yönünde. 3.size göre Emek,Barış ve Demokrasi mitingine gelen yine sizin deyiminizle barış güvercinlerinin sözleri neden kanlı meydan marşıdır?dilinden kan düşürmeyen elinden molotofkokteylleri olan,askere polise kaldırım taşlarıyla saldıranlar nasıl barış güvercinleri olur. olsa olsa terörist akbabalar olmaz mı? 4.Olaydan sonra yaralılar tahliye edildikten hemen sonra olayyeri inceleme polisleri hassas bir inceleme yapmak ve delilleri toplamak için doğal olarak olay yerine şerit çekip kapattıklarında barışsever mitingi düzenleyenler neden polislere saldırdılar ve alana girmeye çalıştılar. sizce olay yeri incelenirken girilirmi? girmeye çalışanlar polis egnel olunca onlara kaldırım taşlarıyla saldırıp polis araçlarını harap edenler barışsever güvercinler midir.? 5.17-25 aralık yolsuzluklarından bahsetmişsiniz. Şu an o yolsuzluklarla isimleri anılan milletvekili ve bakanların dokunulmazlıkları yok. takip ettiğim kadarıyla haklarında açılmış bir dava da yok. böyle bir yolsuzluk var ise neden dava açmıyorsunuz. veya herhangi bir siyasi parti tarafından bunlara neden dava açılmadı. şu an bir engelleme yok değilmi? açın davayı hesap versinler bağımsız yargıya. 6.Enerji konusunda Nükleer enerji santrallerine karşısınız, Hes barajlarına da karşısınız. Bu halde iken Türkiye\'nin yıllık elektrik üretim miktarı 250 milyar kw/s. Tüketim ise 255 milyar kw/s. daha aradaki 5 milyar kw/s elektriği dışarıdan satın alırken, değerlendirilebilecek akar suların değerlendirilmemesi sizce enerjimizin denize akması değilmidir. bizden başka tüm ülkelerde 30-40 ar nükleer santral var iken bizde olmaması tuhaf değilmidir. tam biz nükleer santale kavuşup bu teknolojiyi öğrenecek iken dış ülkeler ile içimizde bazıları ile birlikte bu işlere karşı çıkılmasını hiç manidar bulmuyormusunuz? elektriği bu istemediğiniz yollardan karşılayamazsanız 255 milyar kw/s elektriği nerden üretirsiniz. karşı olduğunuz şeyin hesabınıda yaptınız mı? Uzun oldu özür diliyorum. Ancak olumlu eleştiri de yapmadan olmaz değilmi? 1.Taşeron sistemi konusunda yazdıklarınıza katılıyorum. aynı yerde aynı işi yapan biri taşeron biri kamu çalışanı ücretler 3/1 adaletsizlik var kaldırılmalı. 2.Yeni anayasa yapılmalı. 3.siyasi partilere yapılan hazine yardımının kesilmesi fikirlerinize katılıyorum. cevabınızı bekler saygılar sunarım.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şuayip Bütün
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Başar Özdemir
Nusret Kılıç
Kırlangıçoğlu Oktay
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net