08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
  YAZARLARIMIZ
GÜVENSEK Mİ GÜVENMESEK Mİ?
28 Ekim 2015 Çarşamba Bu yazı 27017 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bizler iyiliğe, güzelliğe ve mutluluğa odaklanmış  varlıklarız. Sadece insanlar değil nefes alan her canlının amacı maddi ya da manevi mutlu olmaktır aslında. Yaptığımız bütün işlerde ve attığımız her adımda hep mutlu olmak isteriz. İnsanları en çok mutsuz eden şey de kaybetme korkusudur. İnancını kaybetmek, para kaybetmek, gururunu kaybetmek, özgürlüğünü kaybetmek, sağlığını kaybetmek, hayatını kaybetmek, sevdiğini kaybetmek ve “güven” kaybetmek.

Günlük hayatta sık sık karşılaştığımız “Güven” ahlaki ve insani değerlerin hası ayrıca insan ilişkilerinin esasıdır. Onsuz huzur da mutluluk ta olmaz. İş, okul, ev ve tüm sosyal hayatımızda güven duygusu çok önemlidir. Güven çok zor kazanılan ancak çok kolay kaybedilen bir duygusudur.  Güven duygusunun kaybolmasının en büyük sebebi de yalandır. Belki anı kurtarmak için söylediğimiz yalan ileride tüm hayatımız boyunca insanların bize olan güveninin kaybolmasına neden olacaktır. Sonrasında duyulan pişmanlık ise hiçbir işe yaramayacak. Yüce Allah koymuş olduğu ahlaki kurallarla Müslümanların her konuda güvenilebilen insan olmalarını ister. Hz. Peygamberimiz de ”Müslüman,  Müslümanların elinden ve dilinden güvende oldukları kimsedir” demiştir.  Ama  ne yazık ki bırakın tüm müslümanları yakın çevremizde dahi tam anlamıyla güvenebileceğimiz, her şeyimizi emanet edip sözünün eridir  diyeceğimiz insan sayısı çok azdır.  Sözüne özüne güvenilmeyen ve emanete riayet etmeyen bir insanla  ne dostluk ne de ticari bir iş yapılamaz. Böyle insanların toplum içerisinde saygınlığı zedelenir, dostları azalır , er ya da geç işi ve ticari ilişkileri de bozulur. Yani yalancılık ,hırsızlıkla  güven ve itibar  bir arada bulunamaz.

Şimdi diyeceksiniz ki “günümüzde hiç kimseye güvenilmiyor” . Doğru aslında, öyle bir zamanda yaşıyoruz ki esnafı, dilencisi, iş adamı, siyasetçisi, okumuşu okumamışı, küçüğü büyüğü herkes yalan söyler olmuş, kimsenin birbirine güveni kalmamış. Malesef  belki de en büyük darbeyi en güvendiğimiz insandan almışızdır. Artık kime güvenip kime güvenemeyeceğimizi kestiremez olduk. Biliyorsunuz önümüzdeki günlerde yeniden bir seçim yapılacak ve bu seçimlerde herkesin az ya da çok güvendiği ve oy vereceği  bir parti bir isim vardır aklında .  Her seçim öncesi tüm parti lideri çıkıp, çok güzel vaatlerle  halkın güvenini kazanıp oy almak için yapmadıkları kalmıyor. Oysa seçim sonrası bunlar unutulup göz ardı ediliyor ya da işlerine gelmiyor ,ta ki bir dahaki seçimler yaklaşana kadar… Böylece halkın güvenini kaybettiklerinin farkına varamıyorlar. ”insanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim” diyen Bosch boşuna söylememiş bu sözü aslında. Çünkü bir kişiye karşı kaybettiğimiz güven bir daha kolay kolay yerine gelmeyebilir. Ve birinin bizi dürüst ve güvenilir görmesi inanın paha biçilemez bir şey.

Unutmamamız gereken bir şey var ki her zaman güvensizlik göstermek her zaman güvenmek kadar büyük bir yanlıştır. Ayrıca  birbirine güven duymayan toplumlarda huzur ve asayiş sarsılır, insan ilişkileri de bozulur. Şunu bilmeliyiz ki uyumlu olmak ancak güvenilir bir insan olmakla sağlanır.  Ayrıca Güven sorununu yok etmek ise biz insanların hareketlerine bağlıdır. Yalan söylemekten kaçınıp açık sözlü olursak ve samimi hareket edip dürüst olmayı prensip haline getirirsek  karşımızdaki insanlara da güven duygusunu aşılamış oluruz. Şunu bilmeliyiz ki  “En güzel insan güven verendir. “  Güvenilir  insanlar hem sosyal hem çalışma hayatında da daha başarılı ve saygın bir kişi olurlar. Böylece kendilerini daha iyi ve mutlu hissederler. Biz yine de umudumuzu kaybetmeyip güvenilir insanlarda vardır elbet diyelim…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Yurdanur kaygı  -  01-11-2015 - 21:35
Burda sorun ne biliyormusunuz siz kapatın gözlerinizide bi düşünün bakalım siz kime ne kadar güveniyorsunuz. Size değer verip sizi sevip sayan size güvenen kişilere siz ne kadar yakınsınız bi ölçün tartın güvenene güvenciniz ne kadar bi hesaplayın
ÜLKÜ  -  29-10-2015 - 09:04
Sayın BABA ÇINAR öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Yazıma ek olarak bu yorum ilave bir yazı gibi olmuş aslında.Her ne kadar güven bir çelişki ise de insanlarda birine birşeye inanmak güvenmek isteteği vardır hep.Umuyoruz ki güvenilir dürüst vicdanlı insan sayısı arttırsın inşallah. Ama en önemlisi biz kendimize olan güvenimizi kaybetmeyelim hiç birzaman... Sağlıcakla kalın.
Baba Çınar  -  28-10-2015 - 19:55
Güvenmek mi? “Ağzında bal olan arının bile, kıçında iğne var.” Sözü gibi çelişiktir. Aslında çok zor bir mimari yapı gibidir birine güvenme. Harcına sevgi, hatta aşk, alışkanlık, bağlılık katılıp ince ince örülür. Sonunda ortaya çıkan şey bazen o kadar sağlam durur ki, dışarıdan hayran kalınabilir. Eğer bu duygu yok olmaya başlarsa, ilişki, beyin ölümü gerçekleşmiş bir hasta gibidir artık. Güvenmek bir nevi teslim olmaktır. Zordur, o nedenle çok değerlidir. “Hiçbir şeye güvenmiyorum” diye bir şeyde yoktur. Keza güven duygusu sarsılınca, ilişkiler bir anda yıkılır, yere düşen bir cam parçası gibi paramparça olur. Güven, insanları birbirine bağlayan, ilişkileri geliştiren en önemli, kuvvetli yapıştırıcıdır.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net