19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
SİYASİ ÇALIM
05 Temmuz 2010 Pazartesi Bu yazı 29326 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hepimiz 28 Şubatın nasıl geliştiğini daha doğru ifade ile nasıl geliştirildiğini hatırlıyoruz ve sonucunda olan siyasi ve siyasi olmayan neticelerin ülkenin geleceğinden neler götürdüğünü hatırlıyoruz.

Zorlama ve düzmece bir senaryo ile irticai faaliyetlerin hortladığını bahane ederek yapılan, toplumun her kesimini ayaklandıran, sivil toplum kuruluşları ve tüm akademik çevreleri adeta isyana teşvik edip hatta teşvik ile kalmayıp yönlendirip yöneterek hükümeti alaşağı etme gayretini de hatırlıyoruz.

Bu senaryolara kimlerin katıldığını, kendini tek hâkim gören askeri çevrelerin, üniversitelerin rektörlerinin, Cumhurbaşkanı, büyük yasa mahkeme başkanları, güçlü sendika ve sivil toplumların bazılarının lider konumundaki yöneticilerinin bu yönlendirmeye katkılarını dün gibi hatırlıyoruz.

Bu 28 Şubat çok şey götürdü. Demokrasiye bir darbe olarak tarihe geçmesinin yanında, o dönemde alındığı takdirde çok etkili olabileceği ekonomik ve siyasal önlemlerin önüne geçti. Belki güçlü bir irade ile terör bile sonlanırdı. Zira gün geçtikçe serpildi hainler. O zaman bu eylemleri artmış anacak başı ezilecek kadar ufaktı. Olmadı. Birilerinin müdahalesi birçok alanda atılımların önüne geçti ve bu karanlık süre de tarihin tozlu raflarında yerini aldı.

Şimdilerde bir senaryo daha üretiliyor. Ana muhalefetin eski lideri Deniz Baykal’a yapıladığı ileri sürülen ve halen olup olmadığı netleşmeyen bir olaydan sonra açıklamasının bir bölümünde Baykal “siyaset yeniden yapılanıyor, CHP yeniden yapılanıyor” buna fırsat vermek için istifa ediyorum “ dedi. Nasıl bir yapılanmadır bu. Nasıl bir yapılanmaya izin vermedir. Ömrünü parti genel başkanlığı yarışında geçirmiş bir insan nasıl ve kimin baskısı ile bu izni verir duruma gelmiştir.

Akparti içerisinden bazı milletvekillerinin ayartılması sonucunda bir istifanın geldiğini görüyoruz. Basında bunun devamının olacağını birkaç vekilin daha istifa edebilecekleri konuşuluyor. Ne yazık ki bunların içinde Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem’inde adı geçiyor.

Şimdi;

Bu istifalar gerçekten düşüncelerin uyuşma imkânının kalmadığındansa, fikir ayrılığının artmasındansa, iletişimsizlik veya aynı beyin fırtınasını yapamamanın sıkıntısındansa mesele yok. Olabilir. İnsanlar bulundukları mevkileri bir sebeple terk edebilir.

Ancak;

Deniz Baykal’ın dile getirdiği gibi eğere birilerinin siyasete müdahalesiyle oluyorsa bu durum, yani yeniden yapılanma adı altında bu istifalara bir türlü müdahale ediliyorsa bu durum acıdır. Acı demek bile yetersiz kalır. Bu durum hainlikle eşdeğerdedir. Bir türlü o müdahaleyi yapmak vatanın ve milletin demokratik iradesinin daha ileri ifade ile bekasının engelidir.

“Hadi bakalım zamanı geldi istifanın” dendiğinde şahsi olmayan bir durum öne çıkar ki buda dik duramayan siyasilerin kendilerini karanlık güçlerin kollarına bırakmaları demektir. Bunun sonunda siyasete demokratik olmayan yollarla müdahale edenlerin yine demokratik siyaseti söz konusu ederek siyasi iradeyi alaşağı etmesine yol açar. Bu durumda kazanan ülke üzerinde emelleri olanlar ve kaybedenler saf temiz aziz vatanımın evlatları olur.

Bu bağlamda siyasi istifaların çok iyi irdelenmesi ve milletimizin çok iyi tahlil etmeleri gerekir vekillerini.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net