15 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
BİR SEMPOZYUMUN ARDINDAN
17 Kasım 2015 Salı Bu yazı 22360 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

       12 – 14 Kasım 2015 tarihleri arasında Ankara ATO Kongre Salonu’ nda gerçekleştirilen    ‘’6. KARAYOLU TRAFİK GÜVENLİĞİ SEMPOZYUMU ve SERGİSİ’’ ne iştirak ettim.

       Sempozyumun başlangıç açılış seremonisinden itibaren, kısa başlıklarla bahsederek üç gün süren panel – sempozyum ve sergiyi özetlemeden geçemeyeceğim:

       Büyük Salonda başlayan kongrenin ilk gün açılış konuşması Emniyet Genel Müdürü Sn. Celalettin LEKESİZ tarafından yapıldı. Kongre konusuyla ilgili olarak ta, % 87 oranında sürücü hatalarından kaynaklı trafik kazalarından bahsetti.

       Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sn. Feridun BİLGİN sempozyumla ilgili olarak konuşmasında, trafikteki üç ana unsurdan (yol – araç – insan) dan bahsetti.

       Devamında İçişleri Bakanı Sn. Selami ALTINOK trafiğin önemine değinerek, toplamda 27 milyon sürücüsü ve 19 milyon dan fazla araç sahibi bir ülke olduğumuzu ifade etti.

       Konuşmalardan sonra trafikle ilgili kısa metrajlı film yarışmasında dereceye giren filmlerin 4 adedinin gösterimi yapıldı. 1. ve 2. nin ödülleri misafir davetli Yargıtay Başkanı tarafından, 3. ve 4. nün ödülleri de İçişleri Bakanı tarafından, filmlerin çekimlerini gerçekleştirenlere verildi.

       Daha sonra yine her zamanki gibi sempozyumun sponsorlarının plaketlerinin takdimi yapılarak, Büyük Salondaki açılış töreni sona erdi. Buradan inilerek girişte bulunan Sergi Salonu Hol’ üne geçilip, stantlar gezilerek bilgiler alında, fotoğraflar çekildi.

       34 firma ve kuruluşun sponsorluğu ve 42 kuruluş ve firmanın iştirakiyle gerçekleşmiş olan ve hepsinin de stantları bulunan sergi, gezilip görülmeye değerdi.

       Bunlar içerisinde en çok etkilendiğim ‘’Hacettepe Üniversitesi Teknokent A.Ş.’’ nin standı oldu. Her şeyiyle Türkiye’ nin ilk elektrikli otomobili olma özelliğine sahip, tamamen yerli ve özgün bir tasarım olarak gerçekleşmiş olan prototip imalat otomobilin başından dakikalarca ayrılamadım.

       Bilgi aldığım genç öğrenci yavrumuzun anlatım heyecanı, bana bir an ‘’DEVRİM’’ otomobilinin 54 sene önce başına getirilen ihanetin senaryosunu hatırlattı!

       Yeri gelmişken bir cümleyle o günleri, o eseri meydana getiren vefakâr ve cefakâr vatan evladı, işçisinden mühendisine kadar 120 günde harikalar meydana getiren o Eskişehir DDY. Cer Atölyesi personelini, rahmet ve minnetle anmadan geçemedim.

       Bir diğer stant da bizim MKE’ nin ki idi. Ekmeğini yediğim ve ekmeğiyle çocuklarımı büyütüp yetiştirdiğim kurumun üretimi olan son sistem silahlar göğsümü kabarttı. Kurumun bu günü ve o silahların hikâyesine, başka bir zaman girmek üzere oradan ayrıldım.

       Öğleden sonra da (Angora – A) salonunda (Güvenli Kentler ve Güvenli Trafik) konulu panel gerçekleşti.                                                                                                                                     

       Sempozyumun program yoğunluğuna yönelik eşzamanlı olarak, ikinci günden itibaren de  (Miletos – Hattusa ve Myra) salonlarındaki oturumlar başladı.

       Oturum konularına yönelik ve zamanın elverdiği ölçüde değişik konudaki oturumlara iştirak etme ve soru yöneltme fırsatım oldu.

       Bunlar içerisinde; Şehirlerarası - şehir içi kavşakların durumu, düzeltilmesiyle ilgili yaptırımlar ve sebep oldukları kazalar, Altyapı sistemlerindeki tarihsel gelişim ve kentsel dönüşüm, Planlanan Karayolu projelerinde Trafik Güvenliği, Toplumda belirli kesimde hız algısı ve anket çalışması, Engelli bireylere trafik bilincinin kazandırılması, Genel öfke ve genç sürücülerin öfkeyi ifadeleri konularındaydı.

       Ertesi günkü oturumların konularında izleyeceklerim, Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği (KTYG) Genel Başkanı Sn. İhsan MEMİŞ tarafından hazırlanan ve Sn. Vedat TUNCEL tarafından sunulan ‘’Çocukların Trafikte Güvenliği Eğitimi’’ projesi oldu.

       Bu proje Bilim Kurulunca kabul edilip, Bilimsel Tebliğ olarak Emniyet Genel Müdürlüğüne iletilmiş ve projenin aynı zamanda yurdumuzdaki tüm ilköğretim okullarında tatbikiyle ilgili olarak görüş belirtilmiş bulunuyor.

       Diğer oturum ve konu Kızılay tarafından hazırlanan ve yine KTYG üyesi olan Elif TAŞKIN tarafından ‘’İlkyardım, Kaza sonrası ve Travma sonrası Müdahale’’ konularındaki sunumu, hayati öneme haiz bilgiler olarak takdire şayan idi.

       Böylece üç gün süreli bir sempozyumu daha geride bırakırken, kafamdaki istifhamlara doğru dürüst bir cevap bulamamıştım. Zira hemen tamamına iştirak ederek geçirmiş olduğumuz senelere bakınca, tabir caizse bir arpa boyu yol alınmadığını görmenin üzüntüsünü taşıyorum!

       Her seneki açılış seremonisi, o dönemin ilgili bakan – milletvekili ve bürokratlarından müteşekkil bir kadronun iştirakiyle, şov’ a dönüşen gösterişle ve adeta ‘’körler – sağırlar, birbirini ağırlar’’ tabiriyle başlayıp devam ediyor. Arkasından da iştirak ederek kendisini gösterenlerin adeta çil yavrusu gibi ortadan dağılmalarıyla kalıyor!

       Sonrasında oturumlar başlıyor. Konulara göre çeşitli bilgi sahipleri, akademisyenler, ilgili konular hakkında ilgili ve bilgili bürokratlar ve her zamanki gibi ağırlıklı olarak ta yurdun dört bir yanından gelen Emniyet mensuplarının iştirakiyle devam ediyor.

       Yıllara yönelik gözlemlerim diyorum. Zira iştirakçi oranlamasında lider, her zaman Emniyet oluyor. Oysaki bu konuların denetim ayağını oluşturan, en sondaki bir birim. Karayolu ve Trafik dediğimiz zaman bunun alt yapısı ve eğitimi cephesindekilerin durumu ve konumu tartışılır.

       Trafiğin bileşenlerinin tatbikatındaki aksaklıların başında, karayollarındaki altyapı eksiklikleri yatmaktadır. Bunu kendileri de bilmektedir. Ama bir kaza sonunda, genellikle yol hataları suç % oranında pas geçilmektedir!

       Sürücülerle ilgili olarak Sayın Emn. Gen. Müd. nün ifade ettiği üzere % 87 hatanın sahibi insanımız için diyecek pek çok şey var. Avrupa ülkelerinde elin oğlu Anaokulundan itibaren trafik eğitimini tatbiki olarak verirken, adından gayrı Milli olmayan bizim eğitimde ilköğretime seçmeli ders olarak konulup, sonra o da kaldırılmak suretiyle yetişen bir nesilden, 18 yaşına gelip Sürücü Kursuna başlayınca Trafik Dersiyle yüz yüze gelen bir sürücüden ne bekleneceğini sormaya gerek yok! Haa bu arada arz edeyim. Bu sempozyumlarda şimdiye kadar bir tek Milli Eğitim yetkilisine rastlamadığımı üzülerek ifade etmek isterim!

          Otuz seneye dayanan Sürücü Kursları tarihine yönelik bu güne kadar daha hala ıslah edilemeyen bir eğitim sisteminin yetiştirdiği sürücülerin cirit attığı karayollarımızda oluşan, adına kaza denen katliamların sorumluları! Artık ‘’Havanda su dövmek’’ ten vazgeçin ve bir an önce bu duruma elbirliğiyle bir çözüm bulun ki, yollardaki kan gölü kurusun! 

*   *   *

* (Acele giden ecele gider!)

   * (İçinizdeki trafik canavarını durdurun

      * (Ne hızlı ne yavaş, her an dikkat vatandaş!)

         * (Acele giden ölüme, yavaş giden evine gider!)

            * (Geç geldi desinler, ‘geçmiş olsun’ hiç gelmedi demesinler!)

*   *   *   *   *

                               14 Kasım 2015 – Cumartesi / 20.00 – KIRLANGIÇOĞLU OKTAY.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Prof. Dr. Nihat Aycan  -  31-03-2016 - 16:45
Oktay bey, Yazınızı 2000 üzerinde okuyucunun okumuş olması, güzel bir durum. Açılışta yaşananlar ile bildirileri, \"olan\" ve \"olması gerekenler\" şeklinde ayrı bir yazı şeklinde değerlendirmeniz gerektiğine, bu yazınızı okuyunca, daha kesin şekilde karar verdiğimi bildiririm.
Ömer  -  19-11-2015 - 06:06
TRAFİK DENİNCE, AKLA HEMEN ONUN ADI GELİR. ACABA NEDİR? NEDİR? CEVAP: POLİS NERDE MİLLİ EĞİTİM. NERDE SÜRÜCÜ KURSLARI. ÇOK HAKLISINIZ. KALEMİNİZE SAĞLIK.
OKTAY KIRLANGIÇ  -  19-11-2015 - 00:42
SAYIN MEHMET YEŞİLYURT BEY: YAZIMA GÖSTERDİĞİNİZ HASSASİYETE BEN TEŞEKKÜR EDERİM. İLTİFAT MARİFETE TABİDİR DERLER. TRAFİK KONUSUNA YILLARINI VERMİŞ BİR KİŞİ OLARAK, TECRÜBELERİMİZ - GÖZLEMLERİMİZ VE DE TAVSİYELERİMİZİN NE DENLİ GEÇERLİ VE YERİNDE OLDUĞUNU, DAHA DÜN Kİ SERVİS OTOSU KAZASI İSPATLAMAKTADIR. BU VESİLEYLE KAZAYA UĞRAYAN YAVRULARIMIZA CENABI ALLAH\' TAN ACİL ŞİFALAR DİLERİM. KAZA HAKKINDA YORUM YAPMAYACAĞIM, UMARIM SORUMSUZLUK - LÜZUMSUZLUK VE BİLGİSİZLİKTEN KAYNAKLANMAYIP, TEKNİK BİR ARIZA SONUCU OLMUŞTUR. BU DA MİLLİ EĞİTİME VE SERVİSÇİLER ODASINA BİR DERS OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. ZİRA ÇİFT SERVİSİ YETİŞTİRMEK İÇİN ADETA KELLE GÖTÜRÜR GİBİ GİDEN SERVİSLERİN SAYISI AZIMSANMAYACAK KADAR OLSA GEREK. OKUL İDARELERİNİN BUNU KONTROL VE DENETİM ALTINA ALMALARI ZORUNLUDUR. ÇÜNKÜ VATANDAŞIN EVLADININ CANI, GÖZÜNÜ KAZANÇ KANI BÜRÜYEN LERİN HIRSINA KURBAN EDİLEMEZ! SAYGILARIMLA.
Mehmet Yeşilyurt  -  17-11-2015 - 16:26
Teşekkür ediyorum Oktay abi.Yine doğru yere neşteri vurmuş.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net