12 Nisan 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
  YAZARLARIMIZ
SOSYAL MEDYA VE BİZ!
17 Kasım 2015 Salı Bu yazı 17177 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kapının önünde sizinle iki kelam etmekten çekinen komşunuz, bütün gece Facebook'ta profil güncelleyerek gündemi takip ediyor.

Sosyal Medya artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Öyle bir parça ki Sosyal medyanın iletişim dünyasındaki etkisi her geçen gün katlanarak büyüyor.

Sosyal medya sayesinde nerede olursak olalım kendimizden bahsedebiliyor, olduğumuz yeri paylaşabiliyor, kavga bile edebiliyoruz...

Sosyal medyanın yoğunlaşması ile Yüz yüze iletişimi azaltıp yalnızlığı arttırıyor.

Normal şartlarda eşiyle ve ailesiyle zaman paylaşmak için asla gitmek istemeyeceği pikniğe, sırf fotolarını sosyal medyada paylaşıp etrafına hava atmak için gidenler bile var...

Eskiden boş vakitlerinde birbirlerine dertleşmeye giden arkadaşlar sayısında azalma olduğu çevremizden belli değil midir?

Dert ortağımız, psikologumuz, gözlem yerimiz, fotoğraf albümümüz, film ve video arşivimiz, vitrinimiz her şey ama her şeyimiz sosyal medya oldu.

Cenazemizde, düğünlerimizde, doğumlarımızda da Twitter kuşunu ve Facebook ikonunu görürüz artık!

Sosyal ağlar olarak bilinen Facebook, YouTube, Twitter, Linkedin gibi internet markaları bu teknolojinin en popüler ürünleri haline geldiler.

Sosyal ağların ulaştığı insan sayısına ve kullanımlarına bakıldığında sosyal medyanın çok büyük bir güç olduğunu görebilirsiniz.

Gücünü insandan alan bu iletişim kanallarının geleneksel iletişimden farkı; çok hızlı, gönüllülüğe dayalı olması ve bu nedenle etkili sonuçlar doğurmasıdır.

Geleneksel olan gazete, radyo, tv gibi yayınlarda insanlar edilgen durumda olduklarından kendi fikirlerini,  heyecan ve tepkilerini etkin bir şekilde paylaşamazlar. Bireyin etken olduğu, bilinçli olarak fikirlerini paylaşma ve başka insanlara duyurma isteği sosyal paylaşım sitelerinin gücünü artırıyor.

Eskiden siyasetçiler konuşur, halk dinlerdi. Yeni siyaset anlayışında, iletişim teknolojilerinin hayatlarımızı şekillendirdiği günümüzde artık halk da söz hakkı istiyor, konuşuyor, yorum yapıyor, itiraz ediyor, tartışıyor.

Ya onaylıyor ya da niçin desteklemediğini blogunda, Facebook ya da Twitter sayfasında tüm cesaretiyle yazıyor. Yazmakla kalmıyor kendisi gibi düşünenlerin sayısını artırmak için yoğun çaba harcıyor.

Artık anketler yerine sosyal ağlardaki mesajlar, ziyaret sayıları, takipçi sayısı gibi istatistiksel parametrelerle insanların yönelimlerini tahmin etmek mümkün hale geldi.

Sosyal Medya sayesinde kendisini, sinema artisti, işadamı imajı verenler paylaştıkları herşeyin haber niteliği taşıyormuş gibi Egolarını bastıran bir toplum olmuşuz.

Sosyal medyayı egolarını bastırmak için amaç görüyoruz bir bakıma.

Türkiye diğer medeni ülkelerin vatandaşı gibi gündem hakkındaki düşüncelerini söyleyememiş söyledi ise de sözlerinin dinlendiğini gale alınmamasından yüzyıllar boyunca bastırmadığı egolarını bastırmak için sosyal medyanın aktifliği olarak görebiliriz.

Facebook kullanıcı sıralamasında dünyada 3’üncü, Avrupa’da 1’inci sıradayız. Twitter’da ise üye sayısında dünyada 11’inci sırada yer alıyoruz. İnternet erişim oranı yüzde 45 olan Türkiye için, bu istatistikler göz önüne alındığında, sosyal medya, halk için yapılan siyasetin ayrılmaz bir parçası olduğunu görebiliriz.

 

 

Taraftar engel tanımıyor

 

Hafta sonu Kırkkalespor deplasmanda Altındağ karşısında galibiyetlerin en güzellerinden birisini taraftarlarına yaşattı. Grubun favori takımlarından Altındağ karşısında aldığı galibiyet ile taraftarlarını sokağa döktü. Karşılaşma öncesinde taraftarların sahaya alınmayacağı bilgisi taraftarların bu karşılaşmaya akın etmesine etken olduğunu da söyleyebiliriz.

 

Altındağ Belediyesi Karapürçek stadyumu seyirci kapasitesi 900 kişilik olunca deplasman takımına ayrılan % 5’lik kota’yı da düşünürsek 45 kişi taraftar alınacağı buradan çıktı. Ankara girişinde Kayaş’ta karşılanarak taraftarın geri gönderilmesi hedeflendi ama Kırıkkalepor taraftarı alternatif çözümler bularak sahada yerini aldı.

 

Köy yollarına giderek stada ulaşan taraftar gruplarından 71 taraftar grubunun yaptığı bir olay var ki Ankara girişinde durdurulan araçlarına burada bekle diyerek araç tutup stada gelmeleri ayrı bir renk verdiğini de söyleyebiliriz.

 

Öte yandan stad içerisine alınmayan taraftarlar stad çevresinde inşaatlara, evlerin balkonşarına, otobüs üzerine çıkarak takıma desteklerini verdiler.

 

 

BAŞKAN KARAKUŞ; TARAFTAR MAÇA GİRECEK BAŞKA ÇÖZÜMÜ YOK

 

 

Karşılaşma öncesinde stada gelen Kırıkkalespor yönetimi taraftarın alınmayacağı konusuna tepki göstererek alınması konusunda çaba harcadı. Başkan metin Karakuş ve beraberindeki yönetim Kurulu üyeleri taraftar stada gelmeden taraftarların alınması yönünde federasyon görevlileri ve emniyet güçleri ile görüşmeler sonunda uzlaşı sağlandı.  Saha görevlileri ve emniyet güçlerine Başkan Karakuş’un taraftar maça girecek bunun başka çözümü yok sözleri ile net tavır sergilemesi uzlaşı sağlanmasına etken oldu.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Erol Serkan Kılıç
Nesrin Bulat
Prof. Dr. Hande ŞAHİN
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  12 Nisan 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net