15 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
DÜNYA TRAFİK MAĞDURLARINI ANMA GÜNÜ
19 Kasım 2015 Perşembe Bu yazı 18138 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

          Dünya Trafik Mağdurları (WDR) Anma Günü, her yıl Kasım ayının üçüncü Pazar günü (15) yapılmaktadır. Bu gün (WDR), trafik kazalarında hayatını kaybeden ya da yaralanan milyonlarca mağdurları ve ailelerini anma, ölüm veya yaralanma kaynaklı travmaların sonrasında, onlara destek olan tüm sağlık uzmanları ve güvenlik ekiplerini onurlandırma amaçlıdır.

          1993 yılında İngiltere Road Peace tarafından başlatılan ve 1995 ten itibaren Avrupa Trafik Mağdurları Federasyonu (FEVR) çatısı altından toplanan Trafik Mağdurları, önce Avrupa Anma                Günü olarak başlamıştır. Daha sonra bu özel gün Güney Afrika, Arjantin ve İsrail’ den Sivil Toplum Kuruluşlarının da katılmasıyla Dünya Anma Günü olmuştur.

          26 Ekim 2005 tarihinden itibaren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) nün desteği ile Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Trafik Mağdurlarını Anma Günü olarak tanınmış, Türkiye de 2007 yılından itibaren her yıl Kasım ayının 3. Pazarını resmen Anma Günü olarak tanımıştır.  

          Bundan dolayı dünyanın her yerinde, yollarda hayatını kaybeden ve yaralanan milyonlarca insanımızı sevgi ve saygı ile anmak için bir araya geliniyor. Çünkü “Bir ülkenin trafik kazaları ve yaralanmalarına gösterdiği önem, yol güvenliğine verdiği önemi de gösterir.”  

         Adına kaza denilen ve kan gölüne dönen yollardaki katliamlara dur demek ve bunun önlenmesi uğrunda çaba sarf etmeyip, bilakis sebep olanlara yeter artık demek, ‘’Suçlu ayağa kalk!’’ demek için bir hatırlatma fırsatı Kasım ayı. Bunun için Karayolu ölümlerini, yaralanmalarını durdurmak için harekete geçin!

          Bu yıl, Dünya Trafik Mağdurları Anma Gününün 20 nci, Birleşmiş Milletler tarafından tanınmasının da 10 uncu yıldönümü, ‘’Suat AYÖZ Trafik Mağdurları Derneği’’ nin İstanbul ve Ankara’ da düzenlediği çeşitli anma etkinlikleri, fidan dikimi ve basın açıklamaları ile gerçekleşmiş bulunuyor.  

          Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) nün raporlarına göre, dünyada her yıl 1 milyon 250 bin kişinin üzerinde insan, trafik kazası sonunda hayatını kaybetmektedir. Bunlardan; 15 - 19 yaş grubu gençlerin ölüm nedenleri arasında trafik kazaları 1. sırada yer alıyor. 10 - 14 ve 20 - 24 yaş grupları ölüm nedenleri arasında ise 2. sırada yer alıyor. Dolayısıyla sadece bizim değil, Trafik kazaları tüm dünya ülkelerinin ortak sorunudur.

          Trafik kazaları ile mücadele, karayolu ölüm ve yaralanmalarının azalması için acil önlemlerin alınması, sadece bir günlük anma ile değil, her gün bu konuda devlet tarafından iyileştirmeler yapılarak, ölüm ve yaralanmaların azaltılmasıyla mümkün olabilir.

          İlk kayıtlı trafik kazası, 1896 yılında Bridget Driscoll isimli İngiliz bayanın Londra’ da bir arabanın çarpması sonucu hayatını kaybetmesi ve soruşturmayı yürüten savcının; “ böyle bir şeyin bir daha asla olmasını istemiyoruz!” sözleri ile tarihe geçmiştir.

          Bundan 119 yıl sonra ise yılda 1. 250 bin kişi yollarda hayatını kaybediyor ve her kayıp yanında, bir kişi de kalıcı sakatlıklarla hayatını sürdürmek zorunda kalıyor.

          Trafik kazaları dünyanın her tarafında olduğu gibi, bizim ülkemiz de de pek çok ailenin hayatının kararmasına süratle devam ediyor. Teknolojinin yükselmesi ile yol kurbanlarının sayısı da hızla artıyor.

          Trafik kazaları sonucu ölümler ve yaralanmalar ani, şiddetli ve travma tik olaylar olarak kişiler üzerinde ömür boyu etkisini sürdürmekte, çoğunlukla da kalıcı hasarlar bırakmaktadır. Her yıl, dünyanın dört bir köşesindeki kazalarda yaşamını yitiren veya sakatlanan milyonlarca trafik mağduru ve yakını, yıllardır acı çekmekte olan bu topluluğa eklenmektedir.

          Dünya Trafik Mağdurlarını Anma Günü, trafik kazası sonucunda gerçekleşen ölüm ve yaralanmaları engellemek / durdurmak için çalışan tüm kamu / devlet ve özel sektör görevlileri için önemli bir araç haline gelmiş bulunuyor.

*   *   *

* (Trafik dikkat ister, azami gayret göster!)

   * (Kaza geliyorum der, kulak verin yeter!)

      * (Kazalar, çiğnenmiş kuralların intikamıdır!)

         * (İster sürücü ol ister yaya, aksatmadan uy kurala!)

            * (Kurallar sizi korkutmak için değil, korumak içindir!)

               * (Trafikte önemli olan kuraldır, en iyi sürücü kurallara uyandır!)

*   *   *   *   *

                                                       16 Kasım 2015 – Pazartesi / 20. 00 – KIRLANGIÇOĞLU OKTAY.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net