19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
İSTİHBARAT OYUNLARI
23 Kasım 2015 Pazartesi Bu yazı 22918 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İstihbarat dediğimizde o kadar çok şey akla gelir ki galiba hayatın her alanından her şekilde örnekle istihbarat anlatılabilir.

             Kimine göre eşi tarafından aldatılan kişinin aldatan eşin peşine dedektif katmasından tutun, hangi markette bu hafta ne uzcu fiyata satılacak bilgisinin araştırılmasına kadar gidin.

            Yada rakip şirketin cirosunun hesabından tutun da bu yıl ne kadar sermaye artırımına gideceğine kadar uzanın.

            Veya rakip siyasi partinin önümüzdeki seçimlerde izleyeceği yolun hesabında alında seçim vaatlerine konu olan mali kaynağın nereden temin yoluna gideceğine kadar uzanın.

               O kadar ki komşunuzun yeni aldığı arabanın parasını nasıl kazandığının araştırılması bile dedikodu ile birlikte bir çeşit adı konmamış veya adı farklı olan istihbarattır.

            Devletler bu istihbaratı resmi yaparlar. Yani resmi bir kuruluş çerçevesinde istihbarat yapılır.

            Öyle ki bazen devlet içinde bile birden fazla istihbarat ağı kurulmuş olabilir. Tıpkı bizim ülkemizde bir zamanlar olduğu gibi. Milli istihbarat varken birde polisin istihbaratı vardı. Birde askerin istihbaratı vardı ki bu bile kendi arasında jandarma veya özel Kuvvet veya bir yere konuşlanmış askeri birliğin kendi imkanları ile kurumuş olduğu birimdi. Bunlar şimdi de kısmen olmasına rağmen bir çatı altında birleştirip, istihbaratın tek elde toplanarak doğru ve hızlı karar alınması için çaba sarf ediliyor.   Tamamen birleşti mi elbette hayır.

            Bazen değil genellikle ülkeler arası istihbarat ülkelerin gelecekteki stratejilerini belirler. Doğru olanda insanlığın var oluşundan beri budur ve olmalıdır.

            İşte bu istihbarat ile bazen ülkeler öyle adımlar atarlar ki aklın sınırları zorlanır. Olmaz böyle şey dediğimiz şeylerde olur.

            Bin ladin’e bağlanan Amerika da ki ikiz kule saldırılarında yüzlerce kişi öldü. Ancak hala hafızalarda bu işin Ortadoğu’da operasyonlar yapmak amacı ile zemin oluşturmak gayretine olan Amerika’nın bir istihbarat oyunu olduğu durmaktadır.

            Fransa saldırısında yüzden fazla kişi öldü. Hemen ardından Fransa’da akıl alamaz bir birliktelik oldu ve DAEŞ veya IŞID adı altında ki terör örgütüne karşı top yekun bir harekat başladı. Hiç bir Fransız bizim oralarda ne işimiz var bizim mali kaynağımız oralara aktarılıyor diye sorgulamadı.

            İstihbarat algı operasyonu için de yapılabilir ve her iki örnekte tam da buna uyar durumdadır. Yani önce bir patlama veya bir olay olur ardından devletler yapması gerekeni yapar ve bu algı ile vatandaşı bunu sorgulamaz.

            Ben ne Amerika ne Fransa bu işi kendisi yaptı demiyorum. Ama insan aklı işte düşünüyor. Avrupa da nasıl bir İslam düşmanlığının fokurdadığını görmemek imkansız. Bu İslam düşmanlığı tam da Suriye gibi ülkelerinden kaçmak zorunda olan mültecilerin sığınmacı olarak kabulü ile ilgili kamuoyu oluşturulduğunda olması ayrıca manidar değil midir?

            Bunlar gelmesin diyemeyenlerin, sınırlarına tel çitleri çekerken insani duygularını yitirmeyen bazıları tarafından eleştirildiği ve gazeteci kisvesi altında çelme takıp yere yuvarlayanların bu yolla bu akını sığınmacıların önünü kesmek için bir oyun olduğunu düşünmenin galiba su götürür tarafı vardır değil mi?

            Ülkeler istihbarat oyunu oynar ve bu oyun ile gelecek şekillenir. Bende bu oyunları görüyor ve acaba diyorum?

Acaba…

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net