08 Mart 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de Love Erdoğan  görseli LED ekrana yansıtıldı
Kırıkkale'de Love Erdoğan görseli LED ekrana yansıtıldı
MHP kanun teklifi hazırlıyor: Korsan haberciliğe son
MHP kanun teklifi hazırlıyor: Korsan haberciliğe son
kısıtlamaya uymayan 28 kişiye 79 bin lira para cezası
kısıtlamaya uymayan 28 kişiye 79 bin lira para cezası
Dezenfekte Tüneli Yeniden Açıldı
Dezenfekte Tüneli Yeniden Açıldı
  YAZARLARIMIZ
Kendi Dilencimi Özledim
23 Kasım 2015 Pazartesi Bu yazı 20631 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Suriye’de 4 yıl önce başlayan iç savaş sonrasında Türkiye Suriyeli mültecilere kapılarını açmış, 1 milyona yakın Suriyeli Türkiye’ye giriş yapmıştı. Suriyelilerin girmesinden sonra dilencilerimiz bile değişti.

Tüm yurtta olduğu gibi Kırıkkale'nin tüm bölgelerinde dilenen insanların sayısında büyük bir artış var. Özellikle Suriyeli dilencilerin sayısında gözle görülür bir artış görülüyor. Merkezi bölgeleri mesken tutan dilenciler, gözüne kestirdiklerinden yarı Arapça yarı Türkçe para istiyor.

Suriyeli dilencilerin bazıları kucaklarında çocuk taşıyor. Durumu dramatize etmek için bazı çocuklar yalınayak dolaştırılıyor. Suriyeli dilencilerin şehrin her yerinde kendisini gösteriyor.

Çay ocakları bölgesi, camilerin önüne ve alış veriş yapılan marketlerin önünü Suriyeli dilencilerin mesken tutuğu yerler…

Her yerde para isteyen Suriyelileri mi ararsınız, elinde gofret alıp insanların duygularını istismar edenleri mi ararsınız, küçücük çocukların elinde sigara satanı mı ararsınız…

Öte yandan bir diğer konu ise Suriyeli dilencilerin sayısında artış olması ile birlikte kendi dilencilerimiz adeta yok olmuş durumda. Allah sevdiklerinize bağışlasın, Allah hayırlı evlatlar versin gibi sözleri duyamaz olduk…

Eskiden kendi insanımız dilenirdi. Dükkan dükkan gezip bir ekmek parası isterdi. Esnaf bile bazılarını artık iyice tanımaya başlamıştı. Gelmediği zaman merak ederdi.

Neredeyse kendi dilencimizi bile özledim…

Suriyeli, Iraklı, Afganistanlı yeni dilencilerimiz ilimize hayırlı olsun. Bu adamlar kimdir? Nerelerde otururlar? Kim bunları ilimize getirdi? Oturma izinleri var mıdır? Çalışma izinleri alınmış mıdır? İşadamı mıdır? Terörist midir? Kimdir bunlar? Hep soru işareti.

Bu gelenler Suriyeli ise kalanları düşünmek bile istemiyorum…

Şu anda şehrin her noktasında, her köşesinde ellerinde güya bozuk Türkçe ile yazılan yazıları çoluk çocuk herkesin eline tutuşturan babaları ve anaları görmek mümkün. Geçinebilmek için iş istiyorum diyeni görmedim, varsa da bilmiyorum ya siz gördünüz mü? Bu görüntüler bizim dilencilerimizi mumla aratan ve onlara sevgi besleten görüntüler. Biz dilencilerimizin değerini bilmedik sanırım…

Bizim dilencilerimiz meğer ne zarif, ne kibar ve ahlaki ölçüleri bilen dilencilermiş.

İnanır mısınız bu işi artık meslek haline getirmiş insanlar yüzünden, yardım duygumuzu insanlığımızı kaybetmeye başladık. Belki de başka bir zamanda karşımıza gelen ve içlerinde o esnada gerçekten müşkül durumda olanlar var. Ama sağ olsun bu işi meslek haline getirip bizleri bıktıranlar yüzünden o insanlara artık inan(a)mıyoruz!


Celal; Gururla Taşıyacağım


Kırıkkaleli yıldız, Şanlıurfa ekibinde memleketinin plaka kodu olan 71 numaralı formayı taşıyacak.


Bölgesel Amatör Lig 2. grup takımlarından Karaköprü Belediyesporun başarılı futbolcusu Celal Özcan forma numarası 71 oldu. Geçtiğimiz sezon Kırıkkalespor formasını giyen ve baarılı bir sezonun ardından Şanlıufa Karaköprü Belediyespor'a trafsfer olan Kırıkkale'li futbolcu Celal Özcan Kırıkkale'nin plaka numarası olan 71'i sırt numarası olarak yeşil sahalarda taşıyacak. 


Yeni sezonda giyeceği formaları kendisine ait sosyal hesabından paylaşan Celal Özcan, “İşte yeni sezon formalarımız. Allah kazasız-belasız bir sezon göstersin” şeklinde ifadelerde bulundu. Celal Özcan, "Burada 71 sırt numaralı formayı giyeceğim. Şehrimi temsil edeceğim. Başarılı olacağıma inanıyorum. Kırıkkale ve Kırıkkaleli’ye, bu forma altında büyük gururlar yaşatacağım” dediKırıkkalespor Bizim Şehrimizin Büyük Bir MarkasıNewkale konut projesi ile Kırıkkale'de kısa zamanda büyük çıkış yapan Utkum İnşaat , Türk Metal Kırıkkalespor a 10 bin TL destek verdi. Newkale proje ortağı Utkum İnşaat yönetim kurulu başkanı işadamı Hüseyin İbis ve Kale yapı firması olarak bağış çeki Beyaz Saray da düzenlenen yemekli toplantıda teslim etti. Kulüp başkanı Metin Karakuş ve Türk Metal sendikası şube  Başkanı Mürsel Öcal takıma sahip çıkılmasının memnuniyetini dile getirdiler. 90 kişinin katıldığı toplantıda Türk Metal Kırıkkalespor yönetim kurulu ve taraftar derneklerinin yöneticileri, Türk Metal Kırıkkalespor Kulübü futbolcuları, taraftar grupları ve teknik kadro katıldı.Toplantı sonrasında kulüp yönetimi tarafından NEWKALE yönetimi Hüseyin İbis ve Ercihan Çakmak’a isimlerinin yazılı olduğu forma hediye edildi.


 


İlk olarak Kale Medya Grup yönetim kurulu Başkanı  imtiyaz ve NEVKALE konut projesi ortağı Ercihan Çakmak “Bugün burada birkaç ay önce başkanla paylaştığımız bir konuyu hayata geçirmek için buluştuk. Geçtiğimiz iki gün önce de Mehmet saygılı ile beraber bu hususu değerlendirdik. Biliyorsunuz ki Salı günü bizler için çok önem taşıyor. Bugün burada bunun için toplandık. yarın ve hafta sonu olmak üzere maçlarımız var. Kırıkkalespor bizim şehrimizin büyük bir markası ve değeridir. Ortak paydamız, ortak kederimiz ve ortak sevincimizdir. Son bir yıl içinde taraftarlar da dahil olmak üzere ev hanımları bile Kırıkkalespor için çok umutludur. Takım, sosyal medyada da büyük bir önem taşımaktadır. Bizler de Kırıkkalespor için gerekli 10 bin TL’lik destek sağlayacağımızın teminatını sizlere sunuyoruz
Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Şevket ÖZSOY
Pınar Taşcı YIKILMAZ
Bahattin Akyön
Hüseyin Güney
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  08 Mart 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net