23 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
İsyana Kulak Verin
İsyana Kulak Verin
 Bin 407 Çift Evet Dedi
Bin 407 Çift Evet Dedi
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
  YAZARLARIMIZ
ŞEHİR MÜZESİ
24 Kasım 2015 Salı Bu yazı 20226 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Geçtiğimiz hafta içerisinde ‘’TÜRKOCAĞI ŞUBESİ’’ tarafından organize edilen ve ‘’KALE MEDYA ‘’ nın konferans salonunda gerçekleştirilen bir istişare toplantımız oldu.

        Toplantının konusu Kırıkkale’ ye bir ‘’ŞEHİR MÜZESİ’’ yapılması idi. Toplantının şeref misafiri de şehrimizin yetiştirdiği, ‘’HOCA AHMET YESEVİ VAKFI’’ nın kurucusu ve başkanı, hemşerimiz Sayın Erdoğan ASLIYÜCE idi.

        Muhterem hemşerimiz ve kıymetli arkadaşım Sayın ASLIYÜCE; yılların birikimi olan elinde topladığı bölgemize ait tarihi eserleri, kendi eliyle ve gözü görürken, şehrin eksiği olarak değerlendirdiği bu materyalleri bağışlamak istiyor.     

        Bu vesileyle de şehirde bir ‘’MÜZE’’ nin oluşmasının sağlanması uğrunda takdire şayan bir mücadele veriyor. Konuyla ilgili olarak şehrin ileri gelenleriyle de görüşmelerde bulunuyor.

        Sayın ASLIYÜCE’ nin bu asil çabası bana, aylar önce ‘’MKE’’ ile ilgili yazmış olduğum bir yazıma çağrışım yaptırdı. O satırları aynen buraya alıyorum:

        (31 Ağustos 2015 tarihli KALEHABER ‘’MKE Lojman ve Sosyal Tesisleri‘’ yazımın son üç paragrafını aktarıyorum):

        ‘’……. (Bu noktada ben şahsen şunu belirtmek istiyorum. Yarım asrı geçen bir yaşam zamanını geride bırakmış olduğum bu şehrin kuruluş tarihine şahitlik eden, gelecek nesillere nereden nereye gelindiğinin belgeseli niteliğini taşıyan bu binalarımızın hiç değil bazılarının, geçmişimizi geleceğe taşıması amacıyla ‘’MÜZE’’ tarzında muhafaza edilmesi görüşümü, buradan kamuoyu ile paylaşmak isterim. Gerçi ilk yapılan lojmanlardan bugün eser kalmadığını ilk paragrafta üzülerek yazdım.

        Bu bağlamda şu anda otopark olarak kullanılan Adliye karşısındaki yerin bir köşesine, o ilk yapılan iki katlı ve çift taraflı binanın bir maketi (eski resimlerden) yapılabilir. Ama hiç değilse mevcutlar içerisinden birkaçı ayrılabilir. Kaldı ki bu yerler aynı zamanda Belediyenin çeşitli sosyal amaçlı çalışmalarına mekân sahipliği yaparak ta değerlendirilebilirler.

        Günümüzden şöyle 30 – 40 sene gerilere doğru gidelim. Günümüz gençliğinin öyle pek te bilemediği ve bizlerin de nereden nereye geldiğimizin bir belgesi olması hasebiyle bu açıklamayı yapmaya kendimi borçlu addettiğim içim yazıyorum. Saygılarımla,) ‘’

        Bu yazımın ağırlık noktası MKE ve Lojmanların akıbetiyle ilgili oluşundan, bu satırları kaleme aldığım ana kadarki okunma değeri (5240 kişi) olarak görünmektedir.

        Bir şehrin günümüzden geriye dönük yarım asırlık tarihine şahitlik edeceği düşüncesiyle yazılmış olan bir makalenin üç aylık okunurluğu, aynı şehrin spor kulübüyle ilgili bir yazıyla kıyasladığın zaman, üç günlük okunurluk değeri bunun iki katına tekabül ediyorsa eğer, burada düşünülmesi gereken bir çarpıklıktan bahsedilmesi gerekir diye değerlendiriyorum!

        Bunu yazarken de sakın ola spora karşı olduğum düşünülmesin, zira gençliğinde spor-atletizm yapmış bir kişiyim. Sporla ilgili yazıyı hazırlayan genç kardeşimizi de bu vesileyle kutlarım.

       Benim üzerinde durmak istediğim nokta, bu şehre bu zamana kadar gelmiş – geçmiş bilcümle ister atanmışları isterse seçilmişlerinin ne derece hizmet ettikleridir. Suya sabuna dokunmadan günümü doldurayım, gelen ağam – giden paşam gerisi önemli değil demek değildir! Buna, adına (STK) Sivil Toplum Kuruluşu denilen şehrin ileri gelenleri de dâhildir!

        Bahis mevzuu sürenin geriye doğru bir analizi yapılarak, bu süreç içerisinde göreve gelen veya seçilenlerin bir istatistiğinde bunun değerlendirmesi yapılıp, hizmet süreci içerisinde hizmet mi yapmışlar, yoksa o hizmete ihanet mi etmişler! Bunun gözlemlenmesi gerekir.

        Ayinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz demiş atalarımız! Dolayısıyla kim gerçekten hizmet etmiş, kim lâfla peynir gemisi yürütmüş bir bakalım görelim! Ne zaman ki, mangalda kül bırakmayanlarla veya başkalarının sırtından rant sağlayanlarla bir yere varılamayacağını öğrenirsek, işte o zaman…..

        Şahsi gayretleri ve birikimleriyle bu şehre hizmet etmek – bir şeyler vermek için mücadele eden ve değil elini, gövdesini taşın altına koyanlara, yapmak istediği veya yapmayı düşündüğü ile ilgili olarak; (- Sana mı düştü? – Senden başkası yok mu? – Başka işin mi yok?) tarzında tavır – hareket ve davranışlar gözlerden kaçmıyor!

        Sayın ASLIYÜCE’ nin de bu bağlamda karşılaştıkları ve yaşadıklarını tahminde yanılmadığımı zannediyorum. Zira yaşadığı şehre hizmetin bedelini, dahası olmayan bir şekilde (zamanı itibariyle)                        ödemiş bir işletme sahibi olarak yaşadım ve yazıyorum!  

*   *   *

N O T: Yıllar önce bir okuyucu dostum tarafından kaleme alınmak suretiyle bana hatıra olarak verilen, çoğunun kaynağı hakkında bilgi sahibi olmadığım tavsiyeler olup, okuyucu dostlarıma bir şeyler verebilirse, kendimi bahtiyar sayarım. 21. 11. 2015 Cumartesi / 23. 00 KIRLANGIÇOĞLU OKTAY.  

* * *

* Yaşamımız süresince birçok rastlantılarda kazanırız veya kaybederiz.

  *  Gördüğümüz – duyduğumuz ve karşılaştığımız örneklerle kendimize bir yol çizeriz.

     *  Yeter ki, yaşantımızla, insanlığımızı öğretenlere layık olmayı bilelim.

        *  Ve bize örnek olanlara gurur verelim.

           *  Uğraşlarımızı onurlu konulara verip benliğimizden utanmayalım.

* * *

* (Fâsık idarecilerle düşüp kalkma! ‘’Abdülhâlik Cündevâni Hazretleri’’)

* (Herkes şefkat gözüyle bak ve kimseyi hakir görme! ‘’Abdülhâlik Cündevâni Hazretleri’’)

*   *   *   *   *


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
OKTAY KIRLANGIÇ  -  25-11-2015 - 13:19
SAYIN İSA BEY. YORUMUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. BİR TOPLUMUN KÜLTÜR SEVİYESİ, O TOPLUMUN KÜLTÜR MİRASINA SAHİPLİĞİYLE EŞ DEĞERDİR. İŞTE TOPLUMUMUZUN BUGÜN GETİRİLMİŞ OLDUĞU SEVİYEYİ GÖRMEK İÇİN OKURLARIMIZIN OKUMUŞ OLDUKLARI VE İLGİLENDİKLERİ KONULARI İRDELEDİĞİMİZ ZAMAN, ÇOK NET OLARAK GÖZLEMLEMEMİZ MÜMKÜNDÜR! BUNUN DA EN BASİT VE BARİZ ÖRNEĞİNİ OKUYUCU ORANLARI VE KONULARA YAPMIŞ OLDUKLARI YORUMLARINDA GÖRMEMİZ MÜMKÜNDÜR. BU DA YUKARIDA 31 AĞUSTOS YAZISININ HEMEN ALTINDAKİ İKİ PARAGRAFTA NET OLARAK GÖRÜLÜYOR! İŞTE TOPLUM SEVİYEMİZİN İSPATI! TEŞEKKÜRLER.
İsa  -  24-11-2015 - 21:41
Çok doğru bir tespit Şehrimizde bir Müze olması çok güzel olur.Hatta bir değil birkaç müze olsa daha iyi olur,Hani derler ya elin adamı bizim yerleri bizden iyi biliyor.Neden Karakeçili de kazı olur Japonlar yapar,Kırıkkale Ankara arasında bir tepede incelemeyi yapancılar yapar.Keskinde maden ocağını yapancılar işletir zamanında.Keskin yeraltı şehrini vb.gibi yerleri yabancılar bizden iyi bilir ve bu yerdeki tarihi eserleri memleketlerine götürür o yerde müzede sergilerler bizde onların kitaplarından kendi ülkemizin geçmişini ögreniriz.Neden bizde ne müze anlayışı vardır.Ne de prehistoria,Arkeloji vb.gibi bilim anlayışı.Psikolojiye,psikayetriye deli bilimi der bu bilimden soğuturuz.Felsefe bize çok uzaktır bütün bilimlerin temeli oldugunu unutur bunu da kötü yanında alırız.Matematik ve fen bilimleri de zor gelir.Ama Müze olayı gerçekleşse bu bilimlerin geçmişten geldiğı bu müzelerde sergilense ne kadar ilginç olur.Bu bilinci oluşmasıda geçmişı araştırmakla olur.İnşallah gerçekleşirde bizde çoçuklarımızla ve ailemizle gezeriz.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net