26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
Peygamberin Meslektaşları
24 Kasım 2015 Salı Bu yazı 34478 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Sahip oldukları bilgileri başkasına aktaran öğretmenlik mesleği kültürümüzde önemli bir meslektir. Hz. Muhammed’in “Ben öğretmen olarak gönderildim.” Hadisi öğretmenliğin önemini gerçekten bir kez daha vurgulamaktadır. Kültürümüzde  eğitim işini üstlenenler; dirayetli, hür ve saygın kişilikleriyle önemli bir sosyal tabaka oluşturmuşlardır.

Hz. Ali’nin: “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” sözü İslâm medeniyetinde muallime ve onun yaptığı işe verilen değerin temellerini göstermesi açısından önemlidir.

Selçuklularda öğretmenlik “din adamlar”, “hocalık” ile iç içe idi. Muallim ve müderris eğitime ihtiyaç duyarak medreselerde tedrisat talep edenlerin bu ihtiyacını karşılardı. Muallim, talebelerine hakikate ulaşma yollarını gösteren mânevî rehber ve hayat boyu izinden yürünecek bir örnek şahsiyet kabul edilirdi.

Osmanlı döneminde özellikle Fatihle öğretmen sadece dini bilgiler öğretmekten çıkmış, ilmi bilgilerde öğretmeye başladılarsa da bu anlayış maalesef Fatih’ten sonra pek devam etmemiştir.

Özellikle 19.yy’da Osmanlı’da öğretmen yetiştiren okulların ilk defa açılmış olması öğretmenlik mesleğinin önemini de artırmıştır.

Cumhuriyetle birlikte Öğretmene bakış tamamen değişmiş, ülkenin kurtarıcısı Mustafa Kemal ülkeyi gerçekten kurtaracak olanın öğretmenler olduğunu ifade etmiştir. Eğitimi milli ve laik çizgiye taşıyarak eğitimi yeniden yapılandırılmıştır.

1924’te öğretmenlik mesleği yasayla tanımlanmış. Böylece yasal bir meslek niteliğine kavuşmuştur. Bunda Atatürk’ün eğitime, öğretmene ve öğretmenlik mesleğine bakışı çok etkin ve belirleyici rol oynamıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmene ve öğretmenlik mesleğine bakışını şu sözlerinden daha iyi anlıyoruz.

-Gelecekteki kurtuluşumuzun saygıdeğer öncüleri olan Türkiye öğretmenleri…(1921)

- Öğretmenler! Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır…(1924)

- Öğretmenler! Cumhuriyet sizden fikri hür.Vicdanı hür.İrfanı hür nesiller ister…(1924)

- Benim asıl kişiliğim (niteliğim) öğretmenliğimdir. Ben milletimin öğretmeniyim…(1936)

- Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir…(1925)

Atatürk, çağdaş Türk eğitiminde çok büyük anlam ve önem taşıyan Millet Mektepleri Başöğretmenliğine kabul ederek (1928) öğretmenlik mesleğine çok somut ve etkin bir biçimde katılmıştır. Bu katılımıyla Öğretmenlik mesleğine çok büyük bir değer, onur ve saygınlık kazandırmış : öğretmenlik mesleğini yüceltmiştir.

Günümüzde devlet ricalinin öğretmene bakış açısı ise maalesef içler acısı; Biri çıkar “yılda üç ay yatıyorsunuz” der. Biri çıkar size zam verirsek sizden daha düşük maaş alanlara haksızlık olmaz mı “ der. Biri çıkar “şükredin halinize dışarıda bu paraya çalışacak çok kişi var” der.

Öğretmen’de kalkar bunlara “oy” verir. Sonra da Mustafa Kemal’in “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Sözünü bir kez daha düşün.

Her şeye ve herkese rağmen gerçekten peygamberimizle meslektaş olma şuuru ile hareket eden bütün meslektaşlarımın “Öğretmenler günü’nü” kutluyorum.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Mehmet  -  24-11-2015 - 21:27
Öğretmenler!Yeni nesil sizlerin olacaktır derken Mustafa Kemal Atatürk öğretmenleri nesli yetiştirirken haksızlığa,hukuksuzlaga vb.gibi önce siz karşı duracak neslide buna göre yetiştireceksiniz.Çok okuyacak ve okutacaksınız bilimde ,fende ,teknoloji de hem kendinizi yenileyecek hemde okuttuğunüz nesile bunu ögreteceksiniz ki Türkiye İnsanı aydınlansın.Sadece ders kitapları okumakla bunlar olur mu?Nesilde sadece ders kitapları okuyor .Sonuç duyumlarla hareket oluyor maalesef.Zamanın gazeteleride araştırmaktan çok hazır olan siyasi laflarla dolu.Adamların gazetelerinde bilimde var,edebiyatta,fende ,teknoloji de bizim gazetelerde ne var.24Kasım öğretmenler günü kutlu olsun.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Ömer Dede Kılıç
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net