15 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
SORUMLUSU KİM?
26 Kasım 2015 Perşembe Bu yazı 20583 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

        Adeta bir kavram kargaşası yaşanıyor günümüzde. Kimin haklı – kimin suçlu olduğunun tam ve net bir şekilde anlaşılamadığı gibi, kim mes’ ûl yani sorumlu – kim değil, bir türlü doğru dürüst açığa çıkmıyor! Neticenin netleşmesi için de gün akşam oluyor.

        Geçtiğimiz hafta başında şehrimiz Millet Caddesi İstasyon mevkiinde bir trafik kazası oldu! Bu kaza ile ilgili spekülasyonlar halk arasında devam ediyor. Yok, fren patlamış - yok çok süratliymiş – yok ikinci servisi yapıyormuş veya ikincisini yetiştirmek için sürat yapmış – yok kavşaktan yeşilde geçeceğim diye hızlanmış, vesaire – vesaire…

        Durum ve şekil ne olursa olsun, ortada bir kaza var ve sonucu ne olursa olsun, bu olayın bir başlangıcı söz konusudur. Üretilen senaryolardan hangisi gerçek ve geçerli olursa olsun, şu anda (yazıyı hazırladığım zaman diliminde), yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren bir yavrumuz var! Bu vesileyle ağır yaralı olarak yatan yavrumuza Cenabı Allahtan acil şifalar, endişeli ailesine geçmiş olsun dileklerini iletmeyi bir borç bilirim. 

        Tekrar ediyorum; hiçbir kuvvet ve kişi, durum ve şart ne olursa olsun, herhangi bir başkasının yaşam hakkı üzerinde kumar oynama hak ve yetkisine sahip değildir! Hele ki topluma toplu olarak hizmet etmek üzere yola çıkanların bunu çok daha iyi bilmeleri gerekir.

        Bir konu ile ilgili olarak, kurallar – kaideler – kanunlar ihdas edilip uygulamaya konuluyor. Ama bizler işimize geldiği gibi hareket etme alışkanlığından bir türlü vaz geçemediğimiz için, yapılması gerekenleri sulandırmakta gecikmiyoruz. İşin içine birde ahbap – çavuş ilişkisi girdimi gerisi geliyor.

Ondan sonra da ne oldu – kaza oldu! Olur, tabii başka ne olmasını bekliyorsun ki!

        Burada kazanın analizini yapacak değilim. Ama ortada bir gerçek varsa o da, bu ve benzeri olaylar olmadan önce, bu ve benzerlerinin ilgili mevzuatlarının incelenerek, ondan sonra oluşan olayın değerlendirmesinin yapılması gerekir düşüncesindeyim.

        Yani bir aracın Okul veya İşyeri servisi olabilmesiyle ilgili ayrıntıdan başlayıp, sürücüsünün yeterlilik şartlarına kadar her şeyin incelenmesi ve sonucun ona göre değerlendirilmesi gerekir. Bu konunun ayrıntılı detayına girmiyorum.

        Burada bir tekerlemeyi zikretmeden geçemeyeceğim: ‘’Bu yel böyle eserse, bu makas ta böyle keserse, ne sakal koyar ve nede bıyık!’’ İşte o misal bu olayda inşallah sorumlular gerekli dersi alırlar da, hiç değilse tekerrürünü önlemiş olurlar.

        Bu sorumlular da kim derseniz eğer, Servisçiler Odasından başlar, Belediyeden, Milli Eğitim ve TÜV’ den Emniyete dayanır! Bunun gerekçelerini de bilmiyorlarsa öğrensinler! Hiç kimse vatandaşın kanı üzerinden kazanç sağlayamaz!

*

        Yine trafikle ilgili bir diğer durumu burada zikretmeden geçemeyeceğim. Bu haber de ‘’Kale Haber Gazetesi’’ nde müteaddit kereler gündeme geldi. Şahsen ‘’İş Güvenliği Uzmanı’’ falan da değilim. Ama ‘’görünen köy kılavuz istemez’’ diye bir atasözümüz vardır. İşte bu açıdan ve vatandaş sorumluluğuyla yazıyorum, kimsenin burnu kanamasın istiyorum.

        Geçtiğimiz haftalarda inşaatı başlayan, kırktan fazla ilin geçiş güzergâhı üzerindeki, adı ‘’ölüm kavşağı’’ na çıkmış olan şu meşhur ‘’Terminal – Podyum Kavşağı’’ ndan bahsediyorum.

        Geceli – gündüzlü on binlerce aracın geçmiş olduğu, yaklaşık yüz elli metrelik yol mesafesi üzerinde yirmi dört saat, gerek kazı - gerek kaynak ve gerekse sair türden çalışma yapılıyor.

        Ama tüm bu çalışmalar tamamen açık alanda gerçekleştiriliyor. Ne bir bariyer, ne bir perde paravan ve ne de koruyucu bir önlem görmek mümkün değil! Dostlar alış – verişte görsün kabilinden sözüm ona bir güvenlik bandı gerilmiş o kadar! Hani yani yok demesinler diye!

        İşin ilgili – bilgili ve dahi yetkilileri. Yani İş Güvenliği Uzmanı değiliz dediysek, kusura bakmayın da, bu kadarını bilmek için uzman olmak gerektiğini bilmiyorum!

        ‘’Araba devrildikten sonra yol gösteren çok olurmuş!’’ derler ya o misal olmadan. Çünkü demiştim demekten nefret ederim. Önümüz kış, yarınlarda bunun yağmuru – çamuru, karı – kışı var. Maazallah ufacık bir kaza zuhur ederse eğer, trafiğiydi ilk yardımıydı derken, orada oluşacak araç kuyruğunun bir ucu Köprübaşına öbür ucu da Hasandede ye dayanır! Şehir içi trafiğinde oluşacak curcunada cabası.

        Kavşaktaki çalışmada elektrikler kesik olduğundan dolayı sinyalizasyon sistemi de çalışmıyor. Hal böyle olunca trafiğin koordinasyonunu yürütmek üzere 24 saat trafik polisi bulunması zorunlu hale gelmiş oluyor.

        Daha önce sinyalizasyonla yönlendirilen burada, böyle bir durumda sürekli olarak trafik ekibi konuşlandırılması, İl Emniyet Trafik kadrosunun personel yeterliliği açısından hangi ölçüde mümkün olur bu tartışılır. Fakat netice itibariyle sağlıklı bir trafik akışının sağlanması bakımından, makul ve objektif bir çözüm şarttır.

        Kazasız, sağlıklı ve huzurlu nice günler dileklerimle saygılar sunarım.

*   *   *

* (UNUTMA! Uyulan her trafik kuralının bir sebebi,

                        uyulmayanın da bir bedeli vardır!)

   * (Karayolu kural yolu, uymayanın hazin sonu!)

      * (Trafikte bir hata yüz doğru götürür!)

* (Görünmez kaza dediğin, senin görmediğindir!)

   * (Son cümleniz ‘’bana bir şey olmaz’’ olmasın!)

      * (Kazanın büyüğü ihmalin küçüğü ile başlar!)

*   *   *   *   *

                     24. Kasım. 2015 Salı / 23. 30 – KIRLANGIÇOĞLU OKTAY.

          


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Adil Yıldırım  -  27-11-2015 - 21:08
Oktay Bey, Kıymetli Ağabeyim; yazılarınızı zevkle okuyorum… Günlük ve toplumsal olaylara bakış açınızla, şehrimizin problemlerine olan yaklaşımınız takdire değer. Hayatla ilgili tecrübelerinize, bilgi birikiminizi katarak, akıcı bir üslûpla okuyucuya sunmanız fevkalâde… Allah zihninizi açık, kaleminizi güçlü kılsın… Selâm ve saygılarımı sunuyorum.
İsa  -  26-11-2015 - 23:25
Farklı konulara deği iyorsunu bu da güzel oluyor.Bir konuda takılıp kalmıyorsunuz.Halkın kültürü ne okuduları ile ilgilidir.Türkler 10 yılda bir kitap okuyorlarmış ortalama olarak bu istatistığı ben yapmadım.Şimdi trafik olayında maalesef sürücülerin geneli trafik kuralına uymuyor.Dikkat burada polis ayırımı da yapmıyorum maalesef polislerimizinde geneli uymuyor.Örnek yaya geçitine geliyorum karşıdan bir polis arabası geliyor özellikle yaya geçitinde bekliyorum ne yapacak diye kapanı aşıyor beklemeden geçiyor aslında yol trafik kuralına göre benim.Bu sadece polis değil genel olarak böyle.Ama tek tük de olsa trafik kurallarına uyanları da görüyorum.Onlara teşekkür ederim.Uymayanlara da bu kurallara uyun ki yarında uymuyanları görünce homurdanmayın.Birde anayollarda üst ve alt geçit ya hic yok ya da çok az.Podyumun orası,Nokta Camiini orası vb.gibi.Şehir içi yarış yeri değil maşallah azami hız 50 km yazıyor.Bakıyorsunuz 80-90 hatta 100 km hızla gidiliyor.Bu kuralları iki ya da üç kez ihlal edenin ehliyeti alınmalı derim bence.İlla ki trafik kurallarına ehliyet alınana kadar mı uyulacak yoksa bu bir hayat tarzımı olacak.Böyle giderse bir kişi ehliyet almak için en az iki ya da üc yıl trafik kuralına uyup uymadığı denetlenir ehliyet ondan sonra verilirse kimse şaşmasın.Nedeni trafik kurallarına bu şekilde uyum sağlanması olur benden söylemesi
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net