28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
İNSAN BİR KERE ÖLÜR
27 Kasım 2015 Cuma Bu yazı 29348 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

En başta ve defaten dilimizde tüy bitecek kadar tekraren ve yüksek sesle dile getirdik. Hatta öyle çok ve yüksek söyledik ki Halep’ten, Şam’dan duyulsun istedik. Biz büyük ülkeyiz ve büyük ülkelerin ufukları da büyük olur, hayalleri de büyük olur, vizyonları da büyük olur.

            Bu vizyon ile bu ufuk ile dedik ki biz büyük ülkeyiz ve bunun gereğini büyük gibi yapmalıyız. Nihayetinde politikaları oluştururken büyük ülkenin gerektirildiğini yaptık. En başta komşuda canlar yanarken, acılar çekilirken bizler düne kadar oraların koruyucusu kollayıcısı olarak oralara sessiz kalmayız, kalamayız ve kalmamalıyız dedik.

            Çekingen politika ile sessiz ve bana dokunmayan yılan bin yaşasın sözleri ile ne sorumluluktan kaçılır, ne büyük ülke olunur, nede dünya üzerinde sizi kaile alan olur. Hatta ebedi alemde bile komşusu can çekişirken görmemezlikten gelmenin faturası da ağır olur.

            Suriye ile ilgili politikada ülkenin bir kısmının sözcüleri olan siyasi partiler sessiz kalalım dediler. Bu iktidar tarafından kabul görmedi. Biz aktif olmalıyız ki komşunun bir acısı varsa parmağına bir diken batmışsa o dikeni tutup çıkaralım ve rahatlatalım, zira onun acı ile inlemesi bizim kulaklarımızı sağır eder biz im vicdanımız elvermez dediler.

            Muhalefet kendince haklıydı aslında. Ortadoğu bir bataklık olmuş maalesef. Medeniyetlerin doğduğu, dinlerin beşiği olan coğrafya maalesef haçlın zihniyetlilerin ve haçlı yandaşlarının oyunları ile bataklığa dönmüş durumda. Bu bataklık içine gireni alıyor yutuyor. Bu anlamada çekingen veya başka değimle pasif politika izlemek muhalefet ve onun gibi düşünenler açısından haklı görünüyor.

            Ama birde insani ve ahlaki değer ve tarihi değerleri ele alacak olursak işte o zamanda akan sular duruyor. İşte o zaman tarihi kökenleri ile orada yıllarca hüküm sürmüş ataların torunları olarak sessiz kalmamız olmazdı.

            Dini değerler anlamında da koşunun acısına sessiz kalmazı olmazdı.

            Değişen dünyada söz sahibi olup, bu coğrafyada bizde varız demek için diyebilmek için yine sessiz kalmamız olamazdı.

            Tüm bunlardan dolayı biz Suriye’de sessiz kalamazdık.

            İşte bu politika ekseninde dün bir uçak o bölgedeki Türkmenleri bombalarken sınır ihlali yapmış, defaten ikaz edilmiş ve ardından da düşürülmüştür. Bu uçağın Rus uçağı olduğu da açıklamalar ile anlaşılmıştır.

            Şimdi bir uçak düşmüş ve bir ülkenin milli serveti gitmiş, pilotların akıbetleri henüz belli olmamakla beraber öldükleri yolunda bilgiler varken bizim sevinmemiz ve iyi olmuş dememiz mümkün değil. Ama bazı iç hainler gibi de savaş çıkacak aha bittik şimdi Rusya saldıracak çığırtkanlığına da katılmıyorum.

            İnsan bir kere ölür. Verecek iki canımız yok. Bir tek canımız var ve o vatan için olacaksa, millet için olacaksa, devlet için, bayrak için, ezan için olacaksa, çocuklarımızın geleceği için olacaksa feda olsun. Bunun ötesi var mı?

            Biz o bölgede soydaşlarımıza, bizden yardım bekleyenlere, sessiz mi kalmalıydık. Savaşa tabi ki hayır. Tabi ki gereksiz canların yitmesine hayır ama büyüksek (ki büyüğüz) gereğini yapmak durumundayız. Zaten paralel yapı zihniyeti zamanında o bölgeye gidecek yardımı tır durdurmak gibi faaliyetlerle engelleyerek bölgede ki mazlumların palazlanmasına mani olmuştur. Bari şimdi o gariplerin çığlıklarına kulaklarımızı kapatmayalım. Gözümüzü yummayalım. Sessiz kaldıkça ve kafamızı kuma sokarsak sanıyor musunuz ki bela bizden uzak olacak.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Vedat  -  29-11-2015 - 16:14
Doğru ve yalanlar kısa zamanda ortaya çıkıveriyor.burada galiba haklıyken haksız çıkmamak ve haklı olduğumuzu kanıtlamamız lazım. Zira günümüzde haklı olan değil çığırtkan olan kazanıyor. Uçak düşürülmüş neden çünkü ihlal yapmış uyarılmış kaile almayınca gereği yapılmış. Ya bi bakıyorsunuz sanki ihlali yapan biziz masumu bombalayan biziz suçsuz Türkmen\'leri katleden biziz. İçteki hainler ile dıştaki düşmanlar birleşmiş saldırıya geçiyor.
Halukbaral  -  29-11-2015 - 08:44
Bu yazı ile gerçekleri bir ke öz daha görürken Mustafa savaş hoca harika özetlemiş işte olay bu
Haluk barakl  -  29-11-2015 - 08:43
Rusya, Afganistan da kendi yanlısı bir hükumeti iş başına getirdi, Karışıklıkları bahane eden hükumet Rusyayı yardıma çağırdı. Rusya Afganistan\'ı işgal etti. Kısa zaman sonra kendini yardıma çağıran kişiyi harcadı. Sonra ABD\'nin operasyonları başladı. Sonuç gözümüzün önünde. Aynı oyunu Suriye de oynuyor. Esad güya Rusyayı yardıma çağırdı diyerek, Suriye içinde istediği gibi at oynatıyor. Ama eski Türkiye olmadığı gibi, eski dünya yok artık. Türkiye ve Türkiye hükumeti üzerinde yapılan \"Türkiye daişi destekliyor\" - \"hırsız Tayip\" - \"hain RTE\" - (17.25 Aralık) - (Gezi kalkışması) v.s. iftira ve yalanlar yeni dünyada kamu oyu yaratamıyor. Doğru ve yalanlar kısa zamanda ortaya çıkıveriyor.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net