27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
SOSYAL MEDYA HIYANETİ
02 Aralık 2015 Çarşamba Bu yazı 29021 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hıyanet etmek haramdır. Münafıklık alametidir. Hıyanetin zıddı emanettir, emin olmaktır. 
            Hıyanet, birine kendini emin tanıttıktan sonra, o emniyeti bozacak iş yapmak demektir. Mümin, herkesin malını, canını emniyet ettiği kimsedir. Emanet ve hıyanet, malda olduğu gibi, sözde de olur.

            Hadis-i şerifte, (Meşveret edilen kimse emindir) buyruldu. Yani onun doğruyu söyleyeceğine ve sorulanı başkalarından gizleyeceğine emanet olunur, güvenilir. Onun, doğru söylemesi vaciptir. İnsan, malını, emniyet ettiği kimseye bıraktığı gibi, doğru söyleyeceğine emin olduğu kimse ile istişare eder, danışır. Âl-i İmran suresi,

            Bundan başka, aklı, fikri kuvvetli, ileriyi gören, hatta sıhhati yerinde olması lazımdır. Meşveret olunan kimsenin, bilmediğini veya bildiğinin aksini söylemesi günahtır. Hata ile söylemesi günah olmaz. Yukarıdaki şartları taşımayan biri ile meşveret edilirse, her iki tarafa günah olur. Din ve dünya işlerinde bilmeyerek fetva verene, melekler lanet eder. Bir kimse zararlı olduğunu bilerek bir emir verse, hıyanet etmiş olur. 

Şimdi tüm bunların ışığında günümüze gelecek olursak; belli de ilk göreceğimiz şey konu ile ilgili olarak pek çok kişinin bu hıyanet konusuna biraz duyarsız kalmasıdır.

Bakıyorsunuz doğruyu söylemesi gereken kişiler toplumun her kesiminde ve her meslek grubunda biraz konuya esnek yaklaşıyor.

Siyasetçiler liderleri istişare yaptıklarında doğruyu söylemeyerek ihanete imza atarken hiç yüzleri kızarmıyor.

Sadece alt siyasetçiler mi? Elbette hayır. Görüyoruz ki lider seviyesinde olanlar da halka yanlış bilgiyi doğru gibi vererek bir bakıma halkın hakkına tecavüz edip hıyanette bulunuyorlar. Bunun en sıcak örneği galiba Diyarbakır’da öldürülen baro başkanın hemen ardından daha cenaze bile olay yerindeyken bazı liderlerin açıklamalarıdır. Bu açıklamada bölücü terör örgütü nerdeyse masum gösterilip, olayı devlete yıkma gayretini nereye koyak lazımdır. Bu bir nevi iahnet değil midir? Bu olayı araştırıp liderlerin doğru bilgiye ulaşmasını sağlamakla görevli olanların istişarelerinin neticesi hainlik, hıyanet veya emanet bilgiye ihanet değil midir?

Bunu medyada daha fazla görüyoruz. Medyada bile bile olayların çarpıtılmasını esefle takip ediyoruz. Rus uçağının düşürülmesinde birlik ve beraberlik içinde olması gereken vatanseverlilik örneği göstermesi gereken medya ve onun kelli felli yorumcuları neredeyse sınır ihlali yapanları masum göstermedi mi? On saniyeden ne olur anlayışı ile halkın kafasını karıştırmak hıyanet değil midir? Neden halka on saniyede o uçaklar ülkenin yarısına kadar gelir bu nedenle saniyeler önemlidir gerçeği anlatılmadı.

İnsanlar bu hıyaneti bazen de sosyal medyanın arkasına sığınarak yapabiliyor. Adam gibi karşısına çıkıp “itim” diyemeyenler medyayı kullanarak delikanlılık yapabiliyor. Oysa gerçekler nasıl olsa suyu yüzüne er geç çıkar. Sosyal medya üzerinden yapılan bu yayın ve yaklaşımlar hıyanetin ağababası değil midir?

Erkeklik veya adamlık yerel yönetimlere veya devlete perde gerisinden yazı yazmakla olmuyor. Çıkıp mert ve yiğitçe şunda şunda yanlışsınız demekle olur. Ben bunları birazda etek giyip polise taş atanlara benzetiyorum. Kimse kimliğimi anlamaz bahanesiyle yapılan devlete, yöneticiye, eşine, çocuklarına hatta kendine hıyanettir. Bu hıyanetinde dinde diyanette yeri yoktur.

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net