19 Ekim 2018 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Bir Milyon Öğrenci Sinema ile Buluşuyor
Bir Milyon Öğrenci Sinema ile Buluşuyor
Öztürk’ten Çiftçilere ve Taşıma Sektörüne Müjdeli Haber
Öztürk’ten Çiftçilere ve Taşıma Sektörüne Müjdeli Haber
Ticaret Borsası’ndan enflasyon mücadelesi
Ticaret Borsası’ndan enflasyon mücadelesi
Hedef Galibiyet
Hedef Galibiyet
  YAZARLARIMIZ
YILDIZLARIMIZ ÜŞÜMESİN
02 Aralık 2015 Çarşamba Bu yazı 12451 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Havalar git gide soğuyor.Soğuk kış geceleri kapımızda.Hepimiz çoktan belki de kış için hazırlıklarımızı yapmışızdır. Peki ya dışarıda kalanlar, onlar ne yapacak bu kış?

Bu ülkede kışın, soğuğun içinde yapayalnız bir başına kalan çocuklarımız ne yapacak bu kış?Hayatlarının en güzel çağlarındayken, oyun oynaması, arkadaşlarıyla gülüp, şakalaşması gereken dönemlerindeyken,ailelerinin yüzünden sokaklara terk edilmiş çocuklarımız ne yapacak bu kış? Ailelerinin yaptığı yanlışların cezalarını çeken ve çekmek zorunda bırakılan o hayatlara ne olacak?

Her konuda eğitim şart efendim!Bir hatanın kurbanı olan, aile kurumu ne demek bunun bilincinde olmayan hayatların kurbanı çocuklar, çocuklarımız olmamalı…Sevgiye, ilgiye tam muhtaç bir anında,karanlık hayatları yetmezmiş gibi bir de sokağın karanlığıyla karşılaşan yürekleri düşündünüz mü hiç sizler? Bir de o soğuk kış gecelerinde ortadaki sersefil hallerini… Sırf aileleri yüzünden, geçimsizlik, şiddet ve kavganın içindeki o sesler kulaklarından gitmediği için kurtuluş yolunu kaçmakta bulan o canları hiç düşünebildik mi acaba?Belki bir gün evden bir gece yarısı son kez evine ve ailesine bakıp içinden ölümü özledim anne, yaşamak isterken delicesine deyip gizlice sokağa fırlayan çocukların feryat dolu acı, dram dolu hayatlarını anlayabiliyor muyuz acaba? Bir çocuğun hayal dünyası kim bilir nelerle doluyken hayalleri alınıp atılan hayatları,yaşam mücadelesi kelimesine o kadar uzakken küçücük yaşlarda büyüyen bedenleri…Böyle bir tablo içerisinde yaşamaları ne kadar acı.Yaşamak kelimesi onlara ne ifade edebilir ki,sokaktaki onlarca tehlike karşısında? Hırpalanmış,sevgisizliğine susturulmuş,dövülmüş çocuklarımız onlar.Yüreklerinde tonlarca acı taşıdıkları yetmezmiş gibi bir de etraftaki insanlar tarafından hırpalanmış, dövülmüş, psikolojisi bozuk insanların yaptığı onlarca işkenceler.Yazarken utandığımı ve ağladığımı söylemek isterim.Yaşamak gerekmiyor bazen, biraz düşünmek düşünebilmek yeterli aslında insansak eğer.Bizler sıcak sobalarımız,kaloriferlerimiz karşısında bile üşürken bazen,düşünün bir de onların hallerini.Onlar bizim geleceğimiz oysa.Açmak isteyen bir tomurcuk güller onlar.Yaşamak isterken yaşamdan uzak,soğuktan ve soğuk hayatlarda solup giden çocuklarımız.Kaybolan çocuklarımız!Bir tas çorbaya,bir anne sıcaklığıyla başlarının okşanmasına hasretler…Çıplaklar,üstleri başları yok,ayakları şiş,yara bere içinde,çöpten ne bulurlarsa onları yemek durumunda kalan çocuklarımız.Bu hayattan kurtulamayan,güven duygusunu yitiren canlarımız.Böyle hayat karşısında isyan eden,tiner ve balli çeken çocukluklar.Hani balık verdiğimiz ama tutmasını öğretemediğimiz bir milletin çocukları.

Bizler bu muyuz peki? Yeri geldiğinde yolda bir kedi, köpek gördüğümüzde yüreklerimiz kabar kabar oluyor üzülüyoruz da neden bu çocuklarımız için tam anlamıyla elimizi bir türlü taşın altına koymuyoruz? Bizler bu olmamalıyız. O çocukları yolda gördüğümüzde para vermekle yardım etmiş olmuyoruz. Yanlış yapmalarına bu şekilde yine kendilerine zarar vermelerine fırsat vermiş oluyoruz. Doğru olan bu değil!Köpek, kedi besleyen insanlarıma da sesleniyorum. Kediye köpeğe olan ilginiz, insanlığınız neden insanlar için böyle? Bir topluma insan kazandırmakla da sizler isim yapabilirsiniz. Sevginizi kötülükler karşısında kısırlaştırmayın lütfen!Kısaca demek istiyorum ki, bizim ülkemizde ve tüm dünyada çocuklarımızın bir yıldız misali kayıp, yok olup düşmesine müsaade etmeyelim.Çocuklarımızı bu enkazdan kurtaralım lütfen.Üşüyorum,üşüyorum hem soğuktan,hem yalnızlığımdan üşüyorum. Elimi uzatacak gücüm yok bana el uzatır mısınız?


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
sedat  -  02-12-2015 - 18:17
mükemmel yazıyosunuz
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kırlangıçoğlu Oktay
Şevket ÖZSOY
Fazlı GÜVENTÜRK
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2018 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net