20 Mart 2019 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Reflektör Tak Görünür Ol
Reflektör Tak Görünür Ol
Köy Köy Geziyoruz
Köy Köy Geziyoruz
Öztürk bizlerin sesi olmuştur
Öztürk bizlerin sesi olmuştur
Saygılı’ya destek istediler
Saygılı’ya destek istediler
  YAZARLARIMIZ
DERSİMİZ TARİH Ruslar gazımızı keserse ne olur?
04 Aralık 2015 Cuma Bu yazı 12576 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Son günlerde sınırlarımızı ihlal eden rus uçağının düşürülmesinin ardından en çok konuşulan şeylerden birisi bu. Hatta sosyal medyada donmamıza onbeş gün kaldı falan diye yazan eyyamcılarda var. Sanki anamızdan doğalgazla doğmuşuz, gaz da sonsuza kadar tükenmeyecek bir enerji kanağı.  Ya kardeşim ne var ne oluyoruz? Hani asla temenni etmeyiz ama  farzedelim işler ters gitti Ruslar gaz vanalarını kapattılar.Bu kadar çaresiz miyiz? Kimi neyle korkutuyorsunuz?

İşte ben bugün bu ruh hali içerisindekilere bizi hatırlatmak istiyorum. 20. yüzyılın başları, Osmanlı devletinin yıkılıp T.C. devletinin kurulduğu yıllar. Ülke nüfusu 18 milyon. Yani neredeyse şimdiki İstanbul kadar. Yani ülke bomboş.  Bitmek tükenmek bilmeyen savaşlardan yorgun bitkin... İşte bu nüfusun yapısıyla alakalı rahmetli annemden çok dinlediğim bir hikaye var. Nereli olursanız olun eminim sizlerinde benzeri pek çok öykünüz var. Ben deyim bizim köy siz deyin bizim köy.Efendim o yıllar zor yıllar.Köyde öyle bir zaman gelmiş ki akıl baliğ erkek nüfusu kalmamış. Çanakkaleye gitmiş dönmemiş, Yemen’e gitmiş dönmemiş Trablusgarb’a  gitmiş dönmemiş. Köyde sadece 100 yaşına yakın bir macir dede kalmış erkek olarak. Nerenin muhaciri olduğu bilinmez. Rus işgalinden kaçıp Doğu Anadolu tarafından gelen mi yoksa batıdan Bulgaristan tarafından gelen mi bilinmez. Ama kendi şivesince Türkçe konuşan yaşlı bir dede. İşte o günlerde köyde bir cenaze zuhur etmiş. Kadınlar cenazeyi yıkadıktan sonra sala okusun diye elbirliği ile dedeyi minareye çıkarmışlar. Kendileride omuzlamışlar cenazeyi mezarlığa götürmek için. Dede sala okurken bir bakmış kadınların gücü yetmiyor iki adımda bir yere bırakıyorlar cenazeyi. Başlamış minareden yırtınmaya: Essaleten tüncinaa, karılar,karılaar, davunlara(taun, veba)gelesiz, tahtalara gelesiz ,mevtayı yere goydiz; diye... Ekonomik şartların konusunu açmıyorum bile.

İşte bu savaş artığı nesil 80 milyonluk Türkiye’nin mimarıdır. Doğurmuş,yedirmiş, içirmiş,ısıtmış, giydirmiş,okutmuş. Sağdan soldan sataşan iç ve dış düşmanlara rağmen geliştirmiş adam etmiş. Allah (CC) hepsine gani gani rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun. Bugün içerisinde yaşadığımız bu güzel ülke o kahramanların bize mirasıdır.Bizde onların torunlarıız evvelAllah. Gazımızı değil gırtlağımızı kesseniz haklı davamızdan dönmeyiz. Bir daha sınırlarımızı ihlale yeltenenlerde bunu böylece bilsinler. Bir sürü alternatifimiz var Elhamdülillah. Ruslar keserse başka ülkelerden temin ederiz. Temin edemezsekte Allah(cc)ın izniyle çöpümüzü yakar ısınırız.                                         


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
sema kılıç  -  17-12-2015 - 20:31
Öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim.Yazımı savaş girmeden 180 şehit vermiş çoğunluğu devletiyle barışık insanların yaşadığı bir şehirde doğup büyümüş bir anne ve ev hanımı hassasiyetiyle yazdığımı belirtmek isterim. Her kış temcit pilavı gibi ruslar kesiyor iran kısıyor haberlerinden gına geldi artık. Burada asıl önemli olan bizim arge çalışmalarına hız kazandırarak alternatif enerji kaynakları bularak dışa bağımlılıktan bir an önce kurtulmamız gerektiği konusunda hemfikiriz. kötü komşu insanı hacet sahibi yapar diye bir deyimimiz var ya hani! inşallah bu olaylar farkın da lığımızı artırır.En kısa zamanda özellikle enerji konusunda dışa bağımlı olmaktan kurtuluruz. Bir de ben tezekten falan bahsetmedim. 21. yy dayız.Afrika ülkesi de değiliz.Cenabı Allah\'ın cennet ülkemize bahşettiği güneş rüzgar hep yenilenebilir enerji kaynakları. Bu kaynakları günlük hayatımızda daha çok kullanabileceğimiz projeleri geliştirebilecek bilim adamlarımıza destek olalım sahip çıkalım.Sonuçta bütün güzel şeylerin gerçekleştirilmesi bir hayalle başladı değil mi?
İsa  -  16-12-2015 - 23:02
Yorum yazmayayım diyorum bakıyorum yazıya hayal aleminde bir yazı.Biz geçmiste şunu yaptıkta bunu yaptık.Bırakın geçmişi çoğu malımız ithal.Doğal olmazsa tezek yakanlar elektrik olmazsa herhalde idare lambası yakacaklar herhalde.Hemen hemen herşeyi ithal edersen dış ülkelere bağımlısın demektir.Daha pkk ile mücadelede kaç tane şehidi oldu Türkiyenin değil Kırıkkalenin.Türkiye şehit ve sivil insan olarak kaç kişi hayatını kaybetti .Yazı ve yorum yazmak kolay.Hem bu hayatını kaybedenleri hemde oranın halkının psikolojisini bir düşünün.Suriyelileri getirdikte ne oldu.Adam doktor aç kalmamak için inşaatta ara işinde yok pahasına çalışıyor.Birkaç aile birlikte bir evde kalıyor.Tabii ki ev denirse.Aynı şekilde Iraklılarda,Afganlılarda öyle.Türkiyenin uçak elektronoğini kim yapıyor,tankıni kim yapıyor.Türkiyenin Tankı,uçagı, vb.gibi nerede yapılıyor.Türkiyenin ağır sanayi ne kadar gelişmiş.Türkiye kaç tane yapay uydu yapmış ve uzaya gondermis.Keşke Türkiye şimdi bile ağır sanayisini kursa bu bile büyük başarıdır.Tabii ki kurarsak ,kurtururlarsa.....Bir kere bütün milliyetciligi ayaklar altına alan kim.TC yi kaldıran kim.Türk diye bir Irk yok diyen kimler,Ne Mutlu Türküm Diyene yi kaldıran kim ya da kimler.Tabii şehitler gelecek daha çok gelecek diyenler ki ya da kimler.Evet bu Vatan bizim ama her zaman söylediğim gibi güçlü ordu güçlüdevlet.Rusya silah gücü ile bizimkini karşılaştırma mantığına hiç girmem.Bir diğer yazıda Türkiye ile savaş Nato ile savaş olur.Bu da üçüncü dünya savaşı demis.Rusya Türkiye ile savaşmaz,savaşamaz demiyorum.Nato da Rusya savaş açmaz.Çünkü Abd ,Rusya ve koalisyon güçleri surede birlikte Işidi ,ÖSO ve Türkmenleri bombalıyor.Peki kimi destekliyor PYD yi bu PYD deye her türlü silah veriyorlar mı veriyorlar.Türkiyeyi de Işide düşman ettiler mi ettiler.Şimdi Türkiyeyi de kara hareketi yapsın,Suriyeye girsin diye uğraşıyorlar mı ugraşıyorlar.Kısacası Türkiyenin çevresi artık ateş çemberi ve Turkiye uçak düşermesi nedeni ile Ruslar ne diyor tazminat ve özür beyan edin dedikten sonra SS 300 ve SS 400 füzelerini nereye getirdi Akdenize.Peki Ermenistana da füze yerleştirdi mi?En iyisi ben burda keseyim de gelmiş geçmiş bütün şehitlerimize Allahtan Rahmet Dilerim.Kederli ailelerine ve yakınlarına başsağlığı ve sabırlar dilerim.İnşallah şehitlerimiz son bulur.Ülkemiz huzura ve istikrara kavuşur.İnşaallah..........
a.vural  -  16-12-2015 - 19:58
sayın Mehmet Gencer bey önce sevgi saygı ve hurmetlerimle sağlık, sıhhat, afiyet dilerim ben yorumumda 1- rus uçağının düşürülmesini doğru buluyorum 2-suriyeli muslumanların ülkemizde eksiği olmasına rağmen iş ve aş verilmesini doğru buluyorum 3-eğer rusya uçağı duşurulduğu için rusya Türkiyemize savaş açarsa bu savaşdada Türkiyenin rusyayı yeneceğini duşunuyorum çunku örnek ortada rusları afganlılar perişan etti bir de bizim karşımızda ne olacalarını duşunsunler 4 - doğal gazı da keserlerse kessinler Türkiye olarak her turlu guçluğu gögusleyecek birirkime sahibiz saygı ve sevgilerle
Mehmet Gençer  -  15-12-2015 - 18:54
Sayın A.Vural merhaba. Bu yazıya yazdığın yorumda, Rusya ile savaşa girersek Türkiye kazanır Rusya efsanesi biter yazmışsın. Aferin. ALLAH cc. Kur\'anda, onların gözleri var görmezler, kulakları var duymazlar diye buyuruyor.Her halde senin gibi insanlar için bu ayeti göndermiş çünkü. Rusyanın askeri gücü ile Türkiyeninkine bir bak. Türkiyenin elinde bir tane dahi füze yok. Rusyanın elinde 3000 km. mesafeli her türlü füze var. İki buçuk milyon suriyeliye bakıyoruz yazmışsın. Gelenlerin % 98 arap ve müslüman Sudi Arabistan ve katar gibi müslüman ülkeler kaç tane suriyeli aldılar. Türkiye üzerinde oynan oyunları ve Türkiyedeki ortaklarını malesef göremiyorsunuz. Hatay, Urfa, G.Antep, Antalyadaki yol boylarındaki fuhuş yapan, hırsızlık yapan ahlak yoksunu,kültürü farklı dilencilik yapan acınacak durumdaki vatanını savunmadan korkarak kaçan suriyelileri bizler besliyoruz. Bizim çocuklarımız boş gezerken iş yerlerinde %1 suriyeli çalıştırma zorunluluğu getirdik. Suriyeyi başımıza bela ettik. Erdoğan bir gecede kardeşim dediği esad ile düşman olarak Türkiyeyi pisliğin içine soktu. Suriye uçağımızı düşürdü AKP ne yaptı. AKP var gaile yok yazmışsın.Doğru yazmışsın.AKP çözüm süreci diyerek PKK ya o kadar tavizler verdiki, şimdi aylardır Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Mardin vb. gibi illere giremiyor. AKP nin başı olan zat Türklüğü ayaklar altına alıyor her yerden Türk kelimesini sildiriyor, sen ne mutlu Türküm demişsin. AKP de Türklük yoktur hatırlatırım.Yazacak o kadar çok şey varki buraya sığmaz. Seneler önce telefon numaramı yazarak yüz yüze konuşalım çağrısı yapmıştım aramamıştın. Tekrar çağrı yapıyorum. Demokratik bir şekilde yüz yüze konuşalım çaylar benden. Kur\'anda Araf suresinde, Hz. Musa yarabbi içimizdeki beyinsizler yüzünden bizleride helak edermisin ALLAH\'ım diye sesleniyor. ALLAH cc. evet diyor. Çünkü siz o beyinsizlere anlatarak müdahale etmiyorsunuz diye buyuruyor. saygı ve sevgilerle.
a.vural  -  15-12-2015 - 13:28
rus uçağı sınırımızı ihlal etmiştir ve cezası kesilmiştir haydi rusya sıkıysa vanayıda kapatsın kapatamaz açlıktan öluyorlar kapatırlarsada kapatsınlar ne yapalım bu kışı da yorgana sarılır geçiririz yazında Allah kerim zaten rusya bizimlede savaşırsa yuzde doksan Türkiye kazanır ve rusya efsanesi biter Türkiye güçlü bir devlettir bakın bir anda ikimilyonbeşyüzbin suriyeliye bakıyoruz yediriyoruz içiriyoruz ekonomimiz taş gibi sapasağlam duruyor akp var gaile yok inşallah muhalefette dış sıyasetde iktidarı desteklerse Türkiye bu krizlerden alnının akı ile çıkar DIŞ SİYASET KORKALARIN İŞİ DEĞİLDİR DIŞ SİYASET VATANINI SEVEN KAHRAMANLARIN İŞİDİR ŞU ANDADA KAHRAMANLAR İŞ BAŞINDADIR NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Mehmet Gençer  -  12-12-2015 - 20:43
Sema hanım. Elbette Rusyaya boyun bükemeyiz. Bırakın Rusyayaı hiç bir ülkeye boyun bükmemeliyiz. Önemli olan rus uçağının neden düşürüldüğüdür. Eğer rus uçağı olduğunu bilseydik başka olurdu diye açıklamalara ne demelidir. Elbette rusya ile savaşa girmeyelim.Yunanistan adalarımızı işgal ederken ses çıkartmayanlar, Yunan uçakları ihlal ederken ses çıkartmayanlar neden 8 dakikalık bir ihlalden dolayı, rus uçağını düşürme ihtiyacını duymuşlardır. Bu olayı hamasetle geçiştirmek doğru değildir. Olayı çok farklı yönleriyle değerlendirmekte fayda vardır. Örneğin, PKK ya destek verdiği açık olan ve Türkiyeden toprak isteyen büyük kürdistan hayalini açıkça ilan eden barzaninin peşmergelerine eğitim vermeyi nasıl izah edeceksiniz. Eğitilen o peşmergeler yarın PKK yanında bize silah sıkmayacakmıdır. Konu oldukça geniş. Tek yönüyle değerlendirmemek lazımdır. Türkiye doğalgaz konusunda elbette Rusyaya mecbur değildir ve boyun bükmemelidir ancak izlenen politikada kahramanlık söylemleri ile Türkiye bir oldu bitti ile savaşa sokulmamalıdır. Güney doğumuzun Suriyeden bir farkı kalmamışken, PKK nın dış güçlerle, PYD ile Barzani ile ve diğer bağlantıları ile Suriyede yaşananlar ile dış güçlerin Akdenize, İrana, Kafkaslara yığdıkları silah ve askeri güçleri iyi değerlendirmek gerekir. Ülkeyi yönetenlerin kaprisleri yüzünden bu devlet ve millet sıkıntıya girmemelidir. Bence, birinci dünya savaşına neden girdiğimiz ve ikinci dünya savaşına neden girmediğimiz konuları iyi irdelenmelidir ve daha sonra kahramanlık yazıları yazılmalıdır. Saygılarımla.
sema kılıç  -  07-12-2015 - 17:45
yorumunuz için teşekkür ederim hocam.bu gün Ruslar yarın diğerleri.Eğer şimdi tavrımızı koymazsak ne olacak. Yol geçen hanımı ülkemiz.
Fazlı  -  07-12-2015 - 09:32
Çok doğru ve gerçekçi olmuş. Yeter yahu kesecekler kestiler kesiyorlar keserlerse kesinler. Tabiki kolay değil kış günü ve sadece ısınmada değil mesele.tezek yakıp halledemeyiz konuyu ama bu kadarda korkmanın anlamı da yok. Gaz, ham petrol, atık kimya vs. için Rusya’ya yılda 25 milyar dolar ödüyoruz. Rusya’ya sattıklarımızdan aldığımız para ise 5.9 milyar dolar. Aradaki 19 milyar dolarlık fark doğrudan Rusların cebine gitmekte. Kaybedecek kim? Elinize sağlık.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
bahattin akyön
Seyfettin Çetiner
Kırlangıçoğlu Oktay
İsmail Tekpınar
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Mart 2019 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net