15 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNDE TRAFİK MAĞDURLARI EN ÖNDE!
07 Aralık 2015 Pazartesi Bu yazı 19576 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Genel manada engellileri tanımlarken bunu, önce doğuştan engelli olanlar ve sonradan engelli olanlar olarak ikiye ayırabiliriz.

        Sonradan engelliliğin kaynağını da savaşlar, iş kazaları, terörden kaynaklanan mağduriyetler ve trafik kazaları olarak sıralanabilir.

        Yurdumuzda meydana gelen 170 bin yaralamalı Trafik kazalarında, tedavi sonrası yaklaşık % 15’ i geçici sakatlık yaşamaktadır. Bunun da % 5 i ise daimi sakat kalmakta, koltuk değnekleri veya tekerlekli sandalye’ ye mahkûm olmaktadır.

        Yine yılda yaklaşık 8. 000 kişi ömür boyu sakat kalmaktadır. Yani engelliler sınıfına dâhil olmaktadır. Kendi iş gücünü kaybeden bu insanlar, ömür boyu mağduriyete mahkûm olurken aileleri de bu mağduriyete ortak olarak yaşamakta, ayrıca devletin de büyük bir iş gücü kaybı söz konusu olmaktadır.

        Ayrıca bu olaylar bazen de aile birliğinin dağılması ve boşanmalara kadar varmaktadır. İşte genel manada pek çok yönden mağdur olan bu engelli vatandaşlarımız için;

1 - ) Yerel yönetimler, sokak - cadde - parklarda engellilere yürüyüş yolları ve engelli rampalarını yapmamakta, olanlar ise çok az ve kalitesiz olduğundan, engelliler buralardan gereğince istifade edememektedir.

2 - ) Görme engellilere mahsus kaldırımlardaki yol kılavuz olukları gayrı nizami olarak yapılmakta, yer yer kesintiye uğramakta, direk, telefon - çöp kutularıyla kesişmektedir. Bu işler yapılacağı zaman başlangıçtan itibaren sağlıklı bir şekilde koordine ve projelendirilmelidir. 

3 - ) Şehir içi veya şehirlerarası hizmet veren özel veya resmi araçların hemen hemene hiçbirisinde engellilerin kolayca inip binmesini sağlayacak bir sistem veya platform bulunmamaktadır. Bunun tartışmaları ise yıllardan beri sürmekte, sürekli olarak ötelenmekte ve bir çözüm bulunmamaktadır.

4 - ) Bunların yapılması firmalar için ek bir maliyet değil, insani bir görevdir. Üstelik otobüs firmaları her yıl filo yenilerken, engelliler için bir aparat taktırmamaları, tamamen ticari bir anlayışın ürünüdür.

5 - ) Apartman – Site - Okul ve Hastanelerin giriş - çıkışlarının, mutlaka engelli vatandaşlarımız için düzenlenmesi şarttır. Buraların teknik şartlara uygun ve sürekli bakımlarının yapılması şarttır.

6 - ) Türkiye de 10 binlerce engelli vatandaşımız olmasına rağmen, siyasi partilerimizin hemen hiç birisinin parti programlarında bu hususlar yer almamaktadır.

7 - ) Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak tüm tedbirlerin hükümetçe zorunlu ve belirlenen bir süre içerisinde, 81 ilde  gerek yerel yönetimlerde ve gerekse ulaştırma sektöründe ele alınmasını ve çözümlenmesi beklenilmektedir.

8 - ) Engelli vatandaşlarımızın birçoğu vasıflı insanlardır. Bunlar arasında, doktor, mühendis, avukat, öğretmen veya bir meslek sahibi vs. çoktur. Bu değerli ve eli kalem tutan, bilgi birikimi olan tüm engellilerin ayrıcalıkla ve öncelikle kamu ve özel sektörde istihdam edilmeleri ailelerine yük edilmemeleri gerekmektedir.

9 - ) Engelli vatandaşlara tanınan özel araçların, vergi indiriminden yararlanarak  getirilip, sağlam insanlar tarafından kullanılması ve uzak akrabaların yardımcı gösterilmesi, hem ahlaken etik değil ve hem de hukuken bir suçtur.

10 - ) Araç park yerlerinde engelliler için ayrılmış olan yerlere park eden engelli olmayan insanlar ve kaldırım kenarındaki engelli rampalarının önüne araç park edenler, engelli vatandaşların haklarını gasp ettiklerini bilmelidir.

        Şurası unutulmamalıdır ki, şahsi çıkar ve menfaatin uğrunda gasp ettiğin o engellinin kul hakkının helâlliğini nasıl alacaksın? Zannediyor musun ki bir gün bunun hesabı sorulmaz!     

        Ortalama % 85’ i bilgisizlik sonucu oluşan bu yurdun yolarındaki katliam gibi kazaların sonucu, % 5’ i bir ömür boyu sürecek olan engelliliğin önlenmesine engel olanlar! 

        Zamanı itibariyle bu olumsuzlukların bertaraf edilmesini sağlayacak olan yaptırımların uygulatılmasından başka hiçbir beklentisi olmayanların çabaları önünde engel olanlar!

        Bilesiniz ki acil çözüm gerektiren bu olumsuzluğun, bugün için engelsiz olan sizlerin veya en yakınınızın da başına gelmeyeceğinin hiçbir garantisi yoktur!

        Zira bugünden sağlam olan herkesin, yarına potansiyel bir engelli adayı olduğunun hiçbir zaman unutmaması, ona göre de vaktiyken olumlu ve kesin çözümün getirilmesi hususunda çaba sarf edilmesi gerekir diye düşünüyorum!

*   *   *

* (Engel bedende değil zihindedir!)

  * (En büyük engel, engel olmaktır!)

    * (Engelli olmak, engel değildir!)

      * (Ne oldum değil, ne olacağım demelidir!)

        * (Engelli insanlara saygı, insanlığa saygıdır!)

          * (Engelli olmak ayıp değildir!)

            * (Engelliye engel olan, insan değildir!)

              * (Asıl engelliler, onları görmeyenlerdir!)

                                  05. Aralık. 2015 – Cumartesi / 14. 30 – KIRLANGIÇOĞLU OKTAY.   


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Mehmet YESİLYURT  -  09-12-2015 - 15:50
Konunun önemi bu kadar güzel açıklanabilirdi.Teşekkür ediyorum.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net