28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
DÜŞMANLA HAİNİN YAPIŞMASI
08 Aralık 2015 Salı Bu yazı 24233 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Daha önce de ele aldığımız ama bazı şeyleri tekrar yazmak zorunda hissettiğimiz sınırımızı ihlal ettiği ve ülkemizin içinde gezinmesi hakkını kendinde gören Rus uçağının düşürülmesi olayına tekrar değinmek zorundayız.

            Yazıda yazıp yorumlarda ve sohbetlerde dile getirdiğimiz konu aklın yolu birdir dercesine Başbakan tarafından da dile getirildi. Ukrayna bizden Rusya’ya karşı yardım istese ve sınırımı koru deseydi ve bizde gidip Ukrayna semalarında uçsaydık, canımız çektiğinde de Rusya topraklarına girip çıksaydık bu durum Rusya’nın çok mu hoşuna gidecekti.

            Kaldı ki 1983 yılında Rusya bırakın savaş uçağını sivil bir uçak sınır ihlali yaptı diye düşürmüş ve iki yüz elliye yakın sivil hayatını kaybetmişti. 

            Biz meyve satıp, doğalgaz alıyor muşuz. Bu nedenle ticari ilişkilerimizin olduğu bir ülkeye karşı uçak düşürmek gibi dostane olmayan yaklaşımı sergilememiz gerekiyormuş. Evet, doğru kabul edelim. Peki; Rusya Ukrayna sınırından faraza bizim yapacağımız bir tecavüzü sinesine çeler miydi?

             Pek çoğumuz hatırlarız veya hemen herkes duymuştur “içimizdeki İrlandalılar “sözünü. Milli takımımız 2000 yılında yapılacak olan Avrupa Futbol Şampiyonasına katılabilmek için İrlanda’yla Play-Off maçı oynayacaktır. Maçtan önce bazı yazarlar Mustafa Denizli ve takım hakkında eleştirel yazılar kaleme alıp, kantarın topuzunu da biraz kaçırınca, berabere kalarak tur atladığımız İrlanda maçı sonrası  kameralar karşısına geçen Mustafa Denizli maçla ilgili değerlendirmelerde bulunurken:“Mühim olan içimizdeki İrlandalıları yenmek” diyerek içimizdeki İrlandalılara gönderme de bulunuyordu. Böylece uzun süre kamuoyunu meşgul edecek olan İrlanda polemiği de başlamış oluyordu. İşte o gün bu gündür,  ulusal ya da uluslar arası bir meselede  kendi çıkarları için karşısındakine muhalif olanlar için hep “İçimizdeki İrlandalılar” sözünü kullanırız.

            Bu uçak olayında dışarıda İran, Kuzey Kore,Yunanistan gibi birkaç ülke Rus uçağının sınır ihlali yapmadığını savundu. Hatta sınır ihlali konusuna bile pek girmeden uçağın düşürülmesine karşı çıktı.

            Hadi onlar milletler arası çıkar nedeniyle Rusya’ya yaranmak için Türkiye haksız dedi ona tamam. Peki, bizim içimizdeki İrlandalılara ne demeli. Kraldan çok kralcı olup adeta hükümeti, devleti, silahlı Kuvvetleri topa tutarcasına Rus yanlısı görüntü verdiler.  

            Kimse savaş istemiyor. Kimse bu uçağın düşürülmesine de “oh olsun” demedi, demezde. Kaldı ki orada bir pilot hayatını kaybetmiş. Kaldı ki dost bir ülke ile ilişkiler sıkıntılı duruma girmiş. Yani aklı başında kimse bundan ne siyasi ne insani olarak mutluluk duymaz. Ama konu millet, devlet, bayrak, bağımsızlık, ezan olunca bize yapılanı da hoş görmemiz mümkün değil.

            Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve hükümeti ve Akparti’yi eleştirirken kutuplaştırma ile suçlayanlar aslında yanılıyor. Bakın bir Rus uçağının sınır ihlali yapması ile kimler birleşti.

            Rusya, Orta doğuda bizimle sürekli liderlik kavgası yapma gayretinde olan komşu, Aklının ne kadar yerinde olduğu tartışılan uzaklardaki bir ülkenin başkanı, ebedi düşmanımız olmaktan zevk duyan bir komşu ülkenin başbakanı ve İçimdeki İrlandalılar. Paralel yapı olmak üzere malum medya ve hükümet kötü bilinsin de devlet ne olursa olsun diyenler.

            Çoğumuz fıkrayı bilir de açık anlatmak uygun değil. Düşman ile hain karışmış durumda. Boşuna hainler “karıştırmayın haa” diye zıplasın dursun. Yapışmış hainlerle düşmanlar.  Bir birine girmiş vurulacak ile ülküce diliyle dövülecekler. Yazıklar olsun düşmandan önce düşmanlık edenlere.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net