27 Mayıs 2020 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Belediye Personeline Bayram Ziyareti
Belediye Personeline Bayram Ziyareti
Türkyılmaz, sokak hayvanlarını besledi
Türkyılmaz, sokak hayvanlarını besledi
3 ton bandrolsüz şarap ele geçirildi
3 ton bandrolsüz şarap ele geçirildi
Sağlık çalışanları aileleriyle görüntülü bayramlaştı
Sağlık çalışanları aileleriyle görüntülü bayramlaştı
  YAZARLARIMIZ
HAYDİ SİYASET KONUŞALIM
10 Aralık 2015 Perşembe Bu yazı 19905 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Rahmetli Süleyman DEMİREL, 1994 yılında Yenimahalle de bulunan Süleyman Demirel Lisesi’nin açılışı için Kırıkkale ye gelmişti. Herkes yollara dizilmiş sadece televizyonlarda gördüğü Cumhurbaşkanının geçişini izliyordu ve yediden yetmişe herkes elleri patlarcasına alkışlıyor, Demirel elinde meşhur fötr şapkası makam aracı üzerinden halkı selamlayarak geçiyordu.  O zamanlar herkes siyasetçilere gönülden bağlıydı. Söz verirler ama, verdikleri sözün çoğunu daha kürsüden inmeden unuturlardı. Halkta bu duruma alışık olduğu için pek umursamazdı. Ne vaatler verirlerdi ama; Kendine has üslubu ile Türk siyasi hayatında unutulmaz bir yer edinen rahmetli Süleyman Demirel seçim vaatlerinde de tartışmasız bir numara oldu. 1991 seçimlerinde “kim ne veriyorsa beş lira fazlasını vereceğim” sözü hala unutulmayan Demirel, ekonomiyi 500 günde düzlüğe çıkarma sözü verdi. Yüzde 27 oyla iktidar oldu ancak sözlerini yerine getiremedi.

Süleyman Demirel’in ekonomi kurmayı olarak siyasete adım atan Tansu Çiller’de vaatlerin de Demirel kadar ustaydı.  DYP-SHP hükümetinde ekonomiden sorumlu devlet bakanı olan Çiller herkese biri ev biri araba olmak üzere iki anahtar vaat etti. ‘Her mahallede yüz trilyoner olacak’ dedi, bunu `her köylüye traktör` sözü takip etti. Demirel sonrasında Başbakanlık koltuğuna oturdu ama verdiği sözleri yerine getirmedi. Şimdi ki gençler hatırlamaz ama kumar masasında burnu kırılan Başbakanımız bile oldu bizim.  Sonuç olarak verilen sözlerin hiç biri tutulmadı. Aslında kimsenin de umurunda değildi verilen sözler. Önemli olan benim partim iktidar olsun yeter mantığı idi. Futbol takımı gibi parti tutardı büyüklerimiz. Siyasetçi ne diyorsa doğru odur gözü ile bakılıyordu. Öyle bir  saplantı haline gelmişti ki durum Rahmetli Ecevit vefat ettikten sonra bile hala Ecevit e oy verdiğini söyleyen amcalar görmüştüm.

Türkiye de siyaset  trajikomik bir şekilde devam ederken yıllar geçti bizler büyüdük ama küçüklüğümden hatırladığım Kırıkkale nin sorunları hala çözülmedi. Mesela bir Yeşil Vadi Projesi var ki bunu 2 kuşak çok rahat biliyor. Her gelen siyasetçi Yeşil Vadi Projesinin öneminden bahseder oyları toplar sonra çeker giderdi. Geçenlerde Kırıkkale ye giderken Irmak Kasabası ile Kırıkkale OSB arasında kalan ırmak boyunda Yeşil Vadi Projesi 1. Etap Alanı tabelasını gördüm. Umarım o tabela orada yıllanıp kalmaz. Yeşil Vadi  kimsenin sümen altı edemeyeceği Kırıkkale siyasetçileri adına (parti ayırmaksızın) koskoca başarısız bir örnek. Eğer memleketimizi seviyorsak hiçbir şey eskisi gibi olmasın, söz verenden verdiği sözün hesabını soralım.  Kırıkkale sokaklarında dolaştığımda gençlerin gözlerinde ki umutsuz ve gelecekten endişe duyan o bakışların beni nasıl üzdüğünü size anlatamam. Kırıkkale gibi tarım ve sanayi de çok büyük atılımlara imza atacak bir şehri siyasi hesaplara kurban vermeyelim. Eğer memleketimizi siyasi hesaplara kurban edenler varsa biz onları siyasetin çöplüğüne gönderelim.

Uyuşturucu temin etmek suçundan cezaevinde bulunan Deniz SEKİ savcının özel izni ile bir dizi filminde konuk oyuncu olarak oynamış. Bunu okuyunca 2005 yılındaki bir olay geldi aklıma. Beraber okuduğum bir dostum ölümlü bir trafik kazasından dolayı hüküm giydi ve cezaevine girdi. Kendisini cezaevinde ziyaret etmek için cezaevi yönetimi savcıdan özel izin almam gerektiğini söyledi. Bende güzel bir şekilde giyindim, çıktım savcının karşısına kelimelerimi tane tane özenle seçerek izin istedim. Sağolsun savcı bey yüzüme bile bakmadan olmaz dedi, tekrar ısrar edince olmaz dedim ya kardeşim diye ses tonunu yükseltti.

         Anayasa`nın 10. Maddesi şöyle der: Kanun önünde Eşitlik Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.

         Şimdi oturduğum masamda o günler geldi aklıma da bir yanda uyuşturucu temin etmek suçundan hüküm giymiş koskoca Deniz SEKİ ve ona tanınan imtiyaz, diğer tarafta kader kurbanı olmuş bir dostumu ziyaret edip moral vermek isteyen ben.

         Aslında söylemek istediğim çok şey var ama, Fuzuli demiş ya “Söylesem Tesiri Yok, Sussam Gönül Razı Değil” aynen öyle işte.

 

 Yorumu size bırakıyorum.

  Dua ile kalın dostlar…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ali Dursun  -  10-12-2015 - 22:56
Yazınızi okuyunca dedim ki bak deniz seki için izi verilmiş ne güzel değil mi?Kimse şimdi fikrinden dolayı hapiste yatmıyor değil mi?Siz o zaman siyasetçi söz veriyor tutmuyorsa şimdi tutuyor mu?Uzağı gitmeye gerek yok Demirel zamanında,Ecevit zamanınds,Erbakan zamaninda.Özal zamanında Kırıkkale çok geriydi de şimdi çok ileri mi oldu.O zamanlar MKE-Tüpraşta çalışan işçi memur sayısi kaç şimdi kaç. Siyasetçiler söz verir ama tutmaz dün böyleydi ama bugün dünden daha fazla maalesef.Demirel Tansu Çillerin önünü kesip başbakanlığı başkasına vermeseydi.Tansu çiller Demirel dahil çoğu siyasetçiyi egale eder siyaset sahnesinden silerdi.Sevmesemde çoğu siyasetçiden daha milliyetçi daha çok vatanseverdi.Bırakın toprağı kardak kayalıkları için bile harekete geçmişti.
kırık kalem  -  10-12-2015 - 15:39
yerel üstü bir yazı olmuş
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sevda Vapur
Nusret Kılıç
Erol Serkan Kılıç
Musa Hacıbaloğlu
Gülüş Teke
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Mayıs 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net