17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI MI?
12 Aralık 2015 Cumartesi Bu yazı 25315 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İnsanoğlu bazen lafının nereye gideceğini bilmeden tabirimi mazur görün “küüütt” diye konuşuyor ve o sözü söyledikten sonra artık geri almakta olmadığından ezilip gidiyor o sözün altında.

            Aslında beni tanıyanlar bilir ve belki de kendimin çok nadir sevdiğim özelliklerimden birdir bu özelliğim. Kimseyi hadsizce eleştirmek ve haddim olmadan kişilerin bazı özellikleri ile ileri geri konuşmak âdetim de değildir yapamamaya da özen gösteririm.

            Ancak bazı olgular da var ki bunu olduğu gibi söylemezseniz anlamsızlaşıyor sığ kalıyor.

            Uzak doğunun insanları sıcaktır, sevimlidir. Gerçekten çıtı pıtıdır. Belki ben gençliğimde siyah kuşak seviyesine kadar yıllarca Taek Won do sporu ile uğraşmam nedeniyle veya belki de şükürler olsun kutsal topraklara her gittiğimizde uzak doğudan gelen hacıların samimi ibadetlerini gördüğümden o insanlara karşı özel bir muhabbetim vardır. Böyle düşünmemde belki de yıllar önce görevdeyken müşterek bir NATO tatbikatında karargâhta bir aya yakın birlikte görev yaptığım Amerikalı Astsubayın Japon kökenli olmasındandır bilemiyorum.

            Ancak işte her insan bir olmuyor. Her toplumda güzel çirkin olduğu gibi iyi de kötü de olabiliyor.

 Gazeteleri okuduğumuzda gözlerimize inanmakta zorlandık. Kuzey Kore’nin bir lideri var. Hani hepiniz bilirsiniz. Haberler de izlemişisinizdir bu liderlerin nasıl ve hangi karakterde olduğunu ve ülkelerinde neler de yaptığını. Bildiğinizi düşünerek çok detaya girmiyorum.

Bu Kuzey Koreli lider açıklama yapıyor dünya kamuoyuna ve açıklamaları aklıselim haber bültenlerinde haber olmamasına rağmen yinede dikkate alınmalı bu adamın açıklamaları denilenler tarafından yayınlanıyor.

Söz konusu lider kendilerinin Atom bombasına ve hidrojen bombasına sahip olduğunu ve bunları her hangi bir savaşta kullanmaya hazır olduklarını dünyanın gözlerinin içine bakarak söylüyor.

            Şimdi buna ne dersiniz?

            Bu lideri dikkate almak mı daha akıllıca olan veya bu adamı dikkate almadan hayata devam mı etmek güzel olanı bilemedim.

            Böyle bir şeyin olması acaba bir veya ikinci dünya savaşı gibi mi olur? Asla yani üçüncü dünya savaşı olursa bu kitlesel ölümlerin öyle ufak tefek olmayacağı kesindir. Hatta dünya nüfusunun önemli bir kısmı bu gibi liderlerin elini atom bombasının veya hidrojen bombasının düğmesine basması ile yok olacaktır.

            Aslında bu Kuzey Koreli lider tek değil.

            Bir Rus yetkili Türkiye’ye savaş açmayı çok rahat söyleyebiliyor. Bunun NATO ile savaşmak olduğunu bilmiyor mu? Veya NATO ile savaşmanın üçüncü dünya savaşı olduğunu bilmiyor mu?

            Peki Rus uçağının düşürülmesi ile ülkesinin hava sahasını koruyan bir Türkiye’ye karşı kendince gaz kısarak görülmemiş ambargo uygulayarak düşmanca tavır sergileyen ülkeye ne demeli. Tarihi dostluk, dindaşlık, ortak çıkarlar düşünülerek düne kadar Amerika’ya karşı onu savunan Türkiye’ye bunu nasıl yaptığını anlamak mümkün değil. Bunu yapması üçüncü dünya savaşı demek değil midir?

            Aslında bunu yani üçüncü dünya savaşını düşündürecek o kadar çok olay var ki. Galiba zor olan Polayanacılık oynamak ve “yok canım olmaz savaş mavaş” demektir.

            Allah aklıselim liderler ve o liderlere destek olacak halk nasip etsin. Yoksa aklı bir karış havada olan liderler taş devrinden başlatırlar bu dünyayı.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
A.Emin YALÇINKAYA  -  24-12-2015 - 13:47
Degerli yazar yazılarınızı takip edip çeşitli şekillerde de yorumlar yaptıgımı biliyorsunuz sizin yazılarınıza yorum yaparken diğer yorumları pek okumam ama ismim geçince yazmak durumunda kaldım ,sizi takip eden kişiler sizin dediğiniz gibi okuyor ama anlamıyor hesabından soyadıma bakıyor isme bakıyor ama yanlış yorumluyorlar birincisi ben bu kişileri düşündüğü Ahmet YALÇINKAYA değilim bunu belirtmek istedim. selam ve sevgilerimle
Fazlı  -  19-12-2015 - 15:10
Sayın yorumcumuza ilgi ve açıklaması için sonsuz teşekkürler
Doktor  -  19-12-2015 - 00:17
Yazmayacaktım ama yorumları görünce katılmadan edemedim. Bizler Kırıkkaleliyiz, Kırıkkale ağzı ile konuşmamız ve konuştuğumuz gibi yazmamız normal. Kimseye edebiyat döktürecek halimiz yok bu yaştan sonra. okuduğum kadarıyla yazarımızın yazıları genelde zincirleme birbirinin devamı gibi yazılar. Dikkat ettim Suya sabuna bazen dokunuyor bazen dokunmuyor. her yazıda vurgulamak istediği konu soya sabuna dokunacaksa dokunuyor. yoksa dolaydan mesajı veriyor. Ama genellikle belirli bir seviyede yazılar. Ayrıca Ahmet Emin Yalçınkaya beyefendinin yorumlarındaki üslubu pek yakıştıramadım. Kırıkkalemizden yetişme büyük bir bürokratın birilerini küçümseyen yorum yapmayacağını düşünüyorum. Ahmet bey\'in engin bilgi tecrübesi değildir bunlar. Sanırım birisi Aymet Yalçınkaya beyefendinin isim benzerliğini rumuz olarak kullanıyor da olabilir. Saygılarımla
Fazlı  -  18-12-2015 - 09:44
Benim yazılara yapılan yorumlara verdiğim değer sanırım eski yorumlar gözden geçirildiğinde hada güzel anlaşılır. Yazıyı okuma olur mu? Bakın işte nasıl anlaşılıyor. Ya okuma, ya okuduğunu anlama sorunu derken ya okuma sorunu ya okuduğunu anlama sorunu demek istediğimi herhalde herkes anlamıştır değil mi Sayın Ali Dursun. Yoksa ben ( kusura bakmayın mütevazi olamayacağım) 14 adet kitabı rafta hatıra olsun diye mi yazdım okumayacaksa. selam saygılar
Ali Dursun  -  17-12-2015 - 21:52
A.Emin Yalçınkaya\"nın Allah Aklı Selim liderler Nasip Etsin ve Liderlere Yardımcı Olacak Halk Nasip Etsin neresi yanlış bunun.Yorumlarınızdan A.Emin Yalçınkayayı tanıdığınız anlaşılıyor ama yorumlarınıza tahammül edemiyorsunuz gördüğüm kadarıyla.Ha şunu diyebilirsiniz bu %49 da senin akrabaların içinde olan var mı yok mü?diye sorun bakalım ..Birde diyorsunuz ki yazıyı okuma.Ne güzel yazınızı okumuş yorum yapmış.Okumasa yoruma da gerek duymazdı.Zaten ben yazı yazanların yazıları ne kadar okuyor bakıyorum.Spor yazıları yazan arkadaşın yazıları okunuyor.Siyasi konuların değil.Tabii ki edebiyay,tarih,bilim vb.gibi yazılarda pek Spor kadar okunmuyor.Bu Edebiyat,,bilim,Tarih ,kültür gibi yazıları belirli kişilerin araştıci ve meraklı kişiler takip ediyor gibi geliyor bana.Bu konularda da bu gazete de yazan kişi-kişiler belli.Yalnız Mehmed Aksu hoca neden yazmıyor.Anlamadım.Aynı zamanda kendisi de bir şaiir.Bu gazete de bazı şiirlerini yayınlamış olur.
A.EMİN YALÇINKAYA  -  17-12-2015 - 19:55
Sayın Yazar devlette yapmış oldugum görev ve sorumluluklarımdan bahsederken hak ve hakkaniyete verdiğiniz deger için teşekkür ederim bu da benim sizin yazınıza karşılık vatan için ne yapılır elden gelirin güzel bir örneği olsa gerek, siz askeri üniforma altında vazife yaparken bizlerde namuslu devlet memurları olarak devletin farklı cephelerini korumakla görevli oldugumuzun idraki içindeydik,sizlerin yazmış oldugu yazıya veya yazılara gelirsek bugüne kadar eleştirilerimizi hep seviyeli bir düzeyde tuttugumu bilirsiniz kişilere ve kuruluşlara saygıdan ödün vermediğim gibi eleştiri hakkımı da her zaman için dogruyu yapanın yanında yanlış yapanında karşısında oldugumu bilirsiniz siyaset kavramında saygı denen bir şey vardır bana yorumumuma cevap yazan beyfendinin uslubu ne sizi nede beni tanıdıgı nede siyaset bildiğini gösteriyor ara sıra internernette gördüğü şeylere kendince yorum yaptıgını zanneden bu Ahmet Rasim isimli veya rumuzlu beyfendi hem sizin yazınızı okumadıgı gibi anlamamış da kendince nasıl anlamışsa artık sokak agzı ile yazmış oldugu yorumdan anlıyorum ki güzide memleketim Kırıkkale\'nin Cumhuriyet meydanında emekli amcalardan duydugu kadar bir siyaset bilğisi var ayrıca hem size karşı hem şahsıma karşı hemde oy veren halka karşı saygısız ,kendini ifade etmek için bana da yazı yazmamı öneren bu beyfendiyi yaptıgı yorumdan dolayı kınıyorum,önce siyaset bilğisi olarak bizim seviyemize gelirse uygun bir yerde ve zeminde kendisine siyaset nasıl yapılır anlatırız. Selamlar
Ahmet Rasim  -  17-12-2015 - 12:16
Sayın Yalçınkaya; sizin üst düzey devlet bürokratı olduğunuz dönemleri biliyor ve hizmetlerinizi takdir ediyoruz. Madem %49 luk zümreyi beğenmiyorsunuz. Bir halt olmaz diyorsunuz. Ortalığı kan gölüne çevirmekten bahsediyorsunuz. Yazarın yazılarını beğenmiyorsunuz. Eminim siz daha iyi yazılar yazarsınız, Bu konularda birde siz yazı yazın doğrular neymiş onu görelim, eleştirelim.%49 luk zümreyi bi halt yerine koymamak seçmene dolayısıyla halka hakarettir, bu şekilde bir hitap kabul edilir değil, İsteyen istediğine oy verir. Siz böyle söylerseniz bir kişi de çıkar diğerlerinden bir halt olmaz der. Kan gölüne çevirme cümlenize katılmıyorum. 90\'lı yıllardan günümüze kaç şehit vermişiz yıl yıl. kaç gazi gelmiş bir araştırın bakalım. ona göre eleştirin. Bana kalırsa ortadoğu son 90 yılın en karışık dönemini yaşıyor. Bu karışıklıkta kimlerin ülkeyi yönetebilecek kapasitede olduklarını görüyoruz. Sizinde yazılarınızı bekler, saygılar sunarım.
Fazli  -  17-12-2015 - 10:02
Sayın Yalcinkaya siz üniversite mezunu devlette müdürlük başkanlık yapmış yıllardır bu devlete üst bürokrat olarak hizmet etmiş birisiniz. Ama kusura bakmayın ya okuma ya okuduğunu anlama yada ne olursa olsun taraflı düşünüp sabit fikirli olma sorununuz var. Bi kere ben ülkemin sorunlarına duyarlıyım ve o şekilde rlimden geleni yapıyorum. İkinci iktidar partisi 49 değil 49.5 aldı. Üçüncü iktidari eleştirip muhalefeti yüceltme huyundan vaz gecin ki dogruyu bulun. Ben yıllarca Akpatide görev yaptım bi tarafımın olması normal ama konuları ben kim olursa olsun tahlil efip eleştiririm. Yazılarımı doğru tahlil edin edin ki mesnetsiz eleştirmeyin. Geriye doğru okuyun bi yazıları. Selamlar
A.EMİN YALÇINKAYA  -  16-12-2015 - 11:46
Sayın Yazar yazınızda suya sabuna dokunmayan konulardan bahsediyorsunuz oysaki memleketimizde şu an yaşanan olaylardan hiç bahsetmiyor istikrar diyerek iktidara gelmiş ama memleketi kan gölüne çevrilmesine sebep olan bir partinin mensubu gibi davranıyorsunuz , şehitlerimizin her gelişinde yaşadıgımız öfke bunlara sebep olanlara karşı katmer katmer büyürken size kendi yazınızla cevap vermek istiyorum ALLAH AKLISELİM LİDERLER VE O LİDERLERE DESTEK OLACAK HALK NASİP ETSİN yoksa bu %49 luk zümre ile hiç bir şey olmaz,daha çok şehit ve gazi gelir bizde aglamaya dizimizi dövmeye devam ederiz.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net