23 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
İsyana Kulak Verin
İsyana Kulak Verin
 Bin 407 Çift Evet Dedi
Bin 407 Çift Evet Dedi
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
  YAZARLARIMIZ
EMEKLİ EVİ HAYIRLI OLSUN!
18 Aralık 2015 Cuma Bu yazı 21164 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

  Aynı zamanda bir Cumhuriyet ve de emekli şehri olan Kırıkkale’ mizde önceki gün hizmete sunulmuş olan ‘’EMEKLİ EVİ’’ şehrimiz emeklilerine hayırlı ve uğurlu olsun!

        Daha önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından, yurdumuzda 6 ilde pilot çalışma olarak uygulanan, bunlardan birisi de şehrimizde gerçekleştirilmiş olan ‘’GÜN IŞIĞI YAŞLI HİZMET MERKEZİ’’ açılmıştı.

        Başlangıç yılları itibariyle kimlik kaydıyla üye olunarak bir kulüp gibi giriş yapılan mevcut yer, kısa zaman içinde 300 üyeye ulaşarak, diğer iller içerisinde rekor seviyeye ulaşmıştı. Kırıkkale’ deki bu olumlu çalışma, bakanlık nezdinde İl Müdürlüğü personeline takdir olarak yansımıştı.

        Aradan geçen zaman zarfında bu oluşum diğer illerdeki arz – talep dengesizliğinden, yani yeterli üye çoğunluğu olmamasından dolayı, bu defa bakanlık buraların külfet haline geldiği gerekçesiyle kapatılmalarına karar verilmişti.

         Bunun üzerine kayıtlı üyeler olarak o dönemdeki İl Müdürüne bir heyet şeklinde gidildi. Buranın gerekliliği ve ne derece geçerli olduğu, alınan kararın diğer iller için uygun olabileceğini ama Kırıkkale için bunun söz konusu olamayacağı, sunulmuş olan bu hizmetin devam etmesi gerektiği, Kırıkkale emeklisinin bundan mahrum edilemeyeceğini münasip bir dille ifade etmiştik.

        Bizim bu girişimimiz bakanlığa iletilmek suretiyle ve geçici bir çözüm olarak ta hali hazırdaki durum sağlanmıştı. O günlerde nezih bir ortamı olan lokâlde, isteyen üye mevcut kütüphaneden yararlanmak suretiyle kitabını okuyor, isteyen televizyonu seyrediyor, isteyen bilgisayar başında internette araştırma yapıyordu. Yani gayet iyi belli bir seviye ve ortam mevcuttu.

        İşte kapatıldı – kapatılıyor, açıldı – açılacak hengâmesinin gündeme gelmesiyle bu defa da işin ciddiyeti kayboldu. Başlangıçta bilgisayarı ve internetine kadar tekmil teknolojik imkânlar emeklinin hizmetine sunulmuşken, bu defa işin cılkı çıkmış, lokâl tabir caizse yolgeçen hanına dönmüş, giren – çıkan, gelen – giden belirsiz bir hal almış, adeta mahalle kahvesi olmuştu.

        Bu ciddiyetsizlik ortamından dolayı bir kısım üye arkadaş ta buraya gelmekten soğumuş, mevcut yer amacından uzaklaşmaya başlamış oldu. Tabii bu arada lokâlde ne bilgisayar kaldı ne de internet.

        Hâlihazırdaki durumun devamı süresinde mevcut yerde yaklaşık bir yıl kadar önce tertiplenen toplantıya Belediye Başkanı Sayın Mehmet SAYGILI davet edilerek, mevcut yerin yetersiz olduğu, daha uygun bir duruma getirilerek emeklilerimizin hizmetine sunulmasının uygun olacağı, bunun sağlanmasının sevabının da kendisine olacağı ifade edildi. 

        Sayın Başkan ifadesinde; bizlerin çoğunun babasının arkadaşı olduğumuzu ve şahsen de tanıdığını, bu şekildeki bir hizmetin projelerinden olduğunu, Hüseyin Kâhya Parkı içinde şu anki yerde böyle bir mekân inşaası düşündüğünü ifade etti. Bu müjdesi de o günlerin mahalli basınına yansıdı. Bilindiği ve hatırlanacağı üzere daha önceki Belediye Başkanı aynı yerde emekliler için çadır yaptırmış ve içine de soba kurdurtmuştu!

        Şehrimizin nüfus toplamı 200 bin civarında ve bunun içinde SSK, Bağ – Kur ve Emekli Sandığından emekli olanların toplamı da 48. 700 civarında bulunuyor. Yani fiili nüfusun yaklaşık  1 / 4 ini emekliler teşkil ediyor.

        Hizmet edenden ve taş üstüne taş koyandan ALLAH RAZI OLSUN derken. Yukarıda net’ e yakın verdiğim rakamlar doğrultusunda, bırakın 40 – 45 bin’ leri, hâlihazırda zaten 300 kayıtlı GÜN IŞIĞI üyesi olan bir topluluğa verilmiş olan söze istinaden yapılana bakıyoruz!

        İnşaat sitili olarak Kırıkkale Konaklarını andırması, geçmiş kültürümüzü hatırlatması bakımından takdire şayan bir düşünce. Keza Anadolu motiflerinden oluşan yastık ve minderlerle döşenen iç mekân, gerçekten Türkmen usullerine uygun düşmüş.

        Ancak plan olarak tasarlanan ve gerçekleştirilen ise biraz anormal duruyor. Zira iki katlı yerin zemin giriş sağ tarafı tamamen ocaklık yapılmış. Sol kısımdaki duvarda boydan boya divan tabir edilen oturma yerinin alacağı max. 15 kişi.

        Ortadan döner merdivenle çıkılan üst kattaki durum da aşağıdakinin aynı şekilde, çepeçevre max. 25 kişinin ancak oturabileceği kadar. Ortaya konulan sehpaların etrafındaki hasır çay ocağı sandalyelerini de sayarsak, 50 kişinin bile sığması söz konusu değil! 

        GÜN IŞIĞI’ nın bulunduğu mevcut yerde hemen hemene 60 – 70 kişinin rahatlıkla bulunması ve konum itibariyle olumsuzluğundan yeni ve modern bir yerin oluşması arzu edilirken, parkın içine gerçekleştirilen bu yerin durumu tartışılır.

        Oysaki sağlı sollu ve derinlemesine en azından üçer – beşer metre daha geniş tutulabilirdi. Hep alışılmışın ötesine çıkılıp, bir kat zemin altına inilerek, hijyen kuralları dahilinde bir tarafa lavabo teşkilatı, diğer tarafa da zemin katta mevcut yerin yarısını işgal eden ocaklık tesis edilmek suretiyle, yukarının oturum alanı en azından geniş tutulmuş olabilirdi!

        Ama nedense bizim toplum olarak fikir teatisinde bulunma gibi bir alışkanlığımız olmadığından, genelde ben yaptım oldu hastalığına müptelalığımızdan olacak, bu ve benzeri olumsuzlukları, maalesef hemen her yerde görmemiz mümkün!

        Ha, bu arada yarınlarda oranın müdavimleri listesine, yazlık park zamanında olduğu üzere tespihçisi – yüksükçüsü – bastacısı, ne bileyim ben daha kimleri orayı mekân edinirlerse, artık orasını da bilemem!

        Her şeye rağmen Sayın Saygılı baba dostlarının hatırasına hürmeten söz vermiş ve yapmış olduğu bu hizmetten dolayı takdir edilmelidir. Ne kadar de eksiklikler veya aksaklılar olsa da, yine de taşa üstüne taş koyandan Allah razı olsun. Hizmet ettiğini iddia edip ihanet edenler değil, gerçek manada hizmet edenler varolsun. Hep tenkit değil, yerinde de takdir etmek gerekir diye düşünüyorum.

        Bu vesileyle tüm emeklilerimize, ömürlerinin son deminde sağlıklı ve huzurlu bir gelecek diliyorum efendim.

  

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net