19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
YA SUCU YA ODUNCU
22 Aralık 2015 Salı Bu yazı 28732 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hayatımıza pek çok alanda insanlar giriyor. Ne mahallenin bakkalı bir tane, ne simit aldığımız simitçi tek, ne toplu taşıma aracının şoförü yalnız bir tane. Hastane, pastane, kahvehane, iş arkadaşı, yol arkadaşı, cami cemaati de tek değil. Yani hayatımızdaki her alandan insanlar tek olmadığı için içlerinde iyisi de kötüsü de olacak ve bu normaldir.

            Ülke siyaseti yapan insanlara yani bizleri bizim adımıza yönetecek insanlara geldiğimizde de durum aynıdır. İyisi kötüsünün olması normaldir. Burada bize düşen iyi bakkalı, iyi manavı, iyi doktoru, iyi arkadaşı seçmeye çalıştığımız gibi iyi siyasetçiyi de seçmeye çalışmak. Ha bunda her zaman başarılı olur muyuz? Elbette hayır. İnsan çok yakınını seçmekte bile yanılabiliyor kaldı ki siyasetçide yanılması normaldir.

            Evet, bu girişten sonra gelelim beyni sığ olanlara.

            Ülkemiz kaynayan bir kazanın kenarındadır. Kazanın içinde Ortadoğu var. Maalesef Müslüman ülkeler var. Az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkeler var. Bu kazanın içinde kaynayan bunların yanında o kazana atılmayı bekleyen, kazanın şimdilik kapağına yapışmış içine düşmekten şimdilik yırtmış parası çok olup veya bir oduncu ülkenin eteğine tutunmuş henüz kazana atılma sırası gelememiş ama kendisinin kazana hiç atılmayacağını sanıp bekleyen ülkeler var.

            Kazana odun atan, ateşini harlayan, zaman zaman çok kaynamasın kıvamında olsun diye odunları hafif geri çekip sonra tekrar süren Avrupa’sı, Amerika’sı, Rusya’sı var.

            Birde bu kazana düşmemek için kendi çabası ile kenarda durmaya çalışan ama kazanın sıcaklığını hisseden ve o kazan oduncuları tarafından ucu çivili sopa ile kazana itilen ülke var, Türkiye’m var.

            Kimisinin düşüncesi gibi idraki de sığ olduğundan o kazanı seyredelim, gidip kenarda uzaktan yanan ateşte sadece ısınalım dileyenler var.

            Oysa siz isteseniz de istemesiniz de o kazanın üstündesiniz. Ya aşağı atlayıp odun taşıyanlardan olacaksınız yâda bu ateşin sönmesi için karınca misali su taşıyacaksınız. Bizim kültürümüzde düşene bir tekeme de ben vurayım anlayışı yoktur. Bu nedenle kim mazlum ise biz onun yanındayız. Ayrıca bu kazandaki insanların bakmayın zaman zaman odunculara yalakalık olsun diye onlara şirin gözükmeye çalıştıklarına tek umudu biziz.

            Kaldı ki biz odun değil çıra taşısak bile oduncular bizi kendilerinden görmek yerine kazandaki hindi gibi görüyorlar.

            İşte bu durumda ülkemizi yönetenlerin birlik içinde olması ve bizim tek görevimiz olan söndürme görevini yerine getirmemizi sağlaması lazımdır. İçlerinde ülkemizi oduncuların ekranlarına çıkıp suçlayanlar olacak mı? Elbette olacak. Ülke ülke gezip bizi şikâyet edenler olacak mı? Kandil mandil dolanıp nasıl karıştırırım da ayağını kaydırırım bu ülkenin diyenler olacak mı? E tabi olacak. Ülkeye terör ile diz çöktürmeye çalışan gafiller veya devlet içinde farklı yapılanma ile devlet içinde devlet olmaya çalışan hainler olacak mı? Tabi tabi onlarda olacak. Hain her yerde her zaman hainliğini gösterecek doğal olarak onun mayası o. Bize düşen başka bir şey işte iyi ve kötüyü iyi seçmek ve gerektiğinde o kötünün ağzının payını vermek.

            Bu sığ zihniyetli insanlardan etrafınızda da var değil mi? Kazanın etrafından başka yere gitmenize imkan yok. Oduncu olmakta bizim mayamızda yok ve zaten  olmana izin vermiyorlar vermiyorlaaaarrr. Buradasın. Anla artık. Ya su taşıyıp söndüreceksin etrafına barışı getirmek için güçlü olup, yiğit olup, dik durup, düşmana korku verip, hala etrafında kazana düşmeyenleri organize edip barış suyu taşıtacaksın. Ya düşeceksin kazana. Oyunda başka rolün yok anla artık.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Fazlı  -  24-12-2015 - 08:39
Sema Hanım, Ülkü Hanım Çok teşekkür ederim. Aslında her ikinizde yazarsınız ve benim nasıl kısaltıp, nasıl sadeleştirerek yazdığımı anlıyorsunuz düşüncelerimi. Yoksa bu konu da destan yazılır biliyorsunuz. Tekrar teşekkürler.
sema kılıç   -  23-12-2015 - 17:48
güzel bir yazı olmuş hocam.Çok doğru tesbitler de bulunmuşsunuz.Bu günlerde tebbet suresini çok okuyarak cehenneme odun taşıyan ebu leheb ve karısı gibilerin yaktığı fitne ateşini söndürelim sağduyulu davranarak ülkemize uzanan hain elleri kurutalım inşallah.
ÜLKÜ  -  22-12-2015 - 11:53
Çok güzel bir yazı olmuş efendim, kaleminize sağlık.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net