15 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
UMUT VURGUNU!
25 Aralık 2015 Cuma Bu yazı 21055 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 

          ((‘’Milli Piyangonun yılbaşı özel çekilişinde büyük ikramiye 10 milyar, toplam ikramiye 67 milyar’’. ‘’Milli Piyangonun yılbaşı özel çekilişi güldür güldür geliyor’’. ‘’Milli Piyangodan sizde payınızı alın’’. ‘’10 milyarı düşünüyorum heyecanlanıyorum’’. ‘’Mutluyuz, 1989’ u bekliyoruz’’. ‘’Krallar gibi yaşayabilirim’’.

          Evet, daha neler, neler, neler. Hergün binlere, yüzbinlere, milyonlara hitap eden yayın aracılığıyla, değişik spotlarla bu ve benzeri mesajlar verildi.

          Ekrandan seslenen ses, ‘’Büyük ikramiye 10 milyar!’’ işaret eden el adeta gözümüzün içine girercesine bir hareketle ‘’Size de çıkabilir’’.

          Doğru, elbette birilerine çıkacak. Ve çıkacak olan da bugün belli olacak. Ama denildiği gibi mutlu olabilecek mi bakalım?

          Bu yayınlamalar doğrultusunda, günümüz insanının ekonomik sıkıntıları biraz daha depreşecek. Kişilerce, mevcut şartlardaki maddi bunalıma bir çare bir çıkış yolu aranmakta, bunun sonucunda da toto’ ya, loto’ ya, piyango’ ya sarılınmakta. Çıkmayınca da pek tabiî ki hüsrana uğramakta.

          Dağıtılacağı açıklanan 10 milyar için tahminen 150 milyar liralık satış yapıldığı ve hâsılatın çok yüksek olduğu bildiriliyor. Kimin parası kimin cebine? Sonuçta kaç kişi kazanacak, kaçı mutlu olacak? Kaç kişi ise sükutu hayale uğrayacak!...

          Aynı şekilde ay geçmiyor ki loto’ ya bakıyorsunuz, birkaç haftanın devreden sermayesi, biranda milyar duvarına dayanıvermiş.

          Herkesin elinde bir kolon ve bir kalem, yok şunlar kazanır, yok şunlar kaybeder.

          İşin aslına bakarsak, sonuçta kaybeden bizleriz, bizler! ‘’Mal sahibi, Mülk sahibi, hani bunun ilk sahibi?’’ demiş. O hesap ‘’Mal da yalan, Mülk de yalan, ama var birazda sen oyalan!...’’

          Evet, her geçen gün mânâ cephesinden koparak, madde çukuruna koşar adım ilerleyen bizler, milâdi takvimden bir seneyi daha, şöyle veya böyle tamamlamış olduk.

          ‘’Görelim Mevlâm neyler, neylerse güzel eyler’’ dileğiyle cümlenize iyi seneler.))

 

*****FOTO*****

 

          Yukarıda çift parantez içinde aktarmış olduğum yazı:

Bu yazımı okuyan okuyucularım öyle sanıyorum ki, ilk etapta benim yılları veya rakamları karıştırdığımı zannedecekler. Çünkü bu yılbaşının büyük ikramiye tutarı elli küsur trilyon lira!

          Aslına bakılırsa rakamların enflasyon farkından kaynaklanan o astronomik yüksekliğinin dışında, aradan geçen neredeyse yarım ömürlük zaman dışında değişen bir şey yok!

          Evet sayın okuyucularım, yukarıdaki satırları kaleme alıp, yayımlanalı aradan tam 27 sene geçmiş bulunuyor (02 Ocak 1989 tarihli Kırıkkale deki mahalli gazetede). O yılların Türkiye sinden ve Kırıkkale sinden günümüze bir bakış aktarmak istedim aslında.

          İşte o günlerin Türkiye ve Kırıkkale sine yönelik nice yazılarım, sebebi anlaşılamayan bir vefasızlığın kurbanı olarak, ne yazık ki elimde bulunamamaktadır! Bu da bir dostun hatırası olarak yakın zamanda elime geçmiş bulunuyor! Diğer yazılarımın da eğer temini mümkün olursa şayet, onları da yine konularına göre sizlerle bu günün şartları içerisinde paylaşmaktan şeref duyarım. Ama beni bundan mahrum bırakanlara da, onun ayıbı yeter sanırım!

          Geçmişten geleceğe olan yolculuğumuzda, bu piyango denen nesnenin neme nem bir şey olduğunu da aktarmadan geçemeyeceğim. Zira hafızamdaki izleri doğrultusunda bu zamana kadar, yarım asrı geçen bir süre toplamında, piyango – toto – loto şanslısı olup ta onun hayrını – bereketini ve mutluluğunu yaşamış bir kimseye ne şahit oldum ve ne de duydum!

          Buna karşılık bu zamana kadar piyangodan büyük ikramiye çıkıp ta yolunu şaşıranlardan tutun da, yuvasını yıkanlara, kafayı yiyenlere ve hatta yaşı icabı aldığı parayla tuvalet yaptıranlara kadar sayılamayacak insan gelip geçti.

          Onların hepsi de akşam züğürt yatıp sabah milyoner olarak kalkmanın hayalini kurdular. Mutlaka safiyane ve iyi niyetli duygularla hareket ettiklerine inanıyorum. Ama ister tabiatın kanunu deyin, ister ilahi adalet deyin, neticede adı ne olursa olsun, bu kabil işlerin hayır getirmediği bir gerçek var ortada.

          Bu işin mali portresi ise, düşüncelerin çok daha ötelerine gidiyor. Yani vatandaşın cebinden çekilen paralardan geriye tabir caizse devede kulak bir bölümü dağıtılıyor. Eskideki 10 milyarlık ikramiyenin dağıtımına yaklaşık 150 milyar toplanmasını günümüzün 50 küsur trilyonuna adapte edersek, bu demektir ki yaklaşık 1, 5 katrilyon para toplanacaktır!

          Evet, eskiden de dediğimiz gibi, bu para kimin parası? Bu para bizim paramız! Bu para aslında umut fakirlerinin parası. Bu para alın teriyle bir şeyler elde etmek yerine, akşamdan sabaha köşeyi dönmek isteyenlerin parası. Velhasıl senin – benim – onun – hepimizin parası!

          Kısmetse haftaya bu günün sabahında (01 Ocak / Cuma), birilerinin / birilerimizin bu günkü durumu ile o sabahki hali değişecek. Değişmesine değişecekte acaba gelecek o kişilere ne getirecek! Hatırlayabildiklerimden aktarmaya çalıştıklarım çerçevesinde neyle karşılaşacaklar?

          O nedenledir ki biz yine ‘’Görelim Mevlâm neyler, neylerse güzel eyler’’ diyelim. 

* İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan korkulur!

24. Aralık. 2015 – Perşembe / 03. 00 – KIRLANGIÇOĞLU OKTAY.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
OKTAY KIRLANGIÇ  -  04-01-2016 - 12:41
SAYIN ALİ DURSUN BEY: GEÇMİŞ ZAMANI İTİBARİYLE YAŞANTINIZDAN KESİTLER VERDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. BİZLER TOPLUMDA YAŞADIKLARIMIZIN ÖRNEKLERİNİ AÇIKLAMAK SURETİYLE, BİZDEN SONRAKİLERİN GELECEĞİNE YÖN VERMEK ZORUNDA OLAN KİMSELERİZ. MEVCUT SONRAKİLERDE BUNLARDAN DERS ALMAK SURETİYLE TECRÜBE EDİNMELİDİRLER. ANCAK GÜNÜMÜZDE GÖRDÜKLERİMİZ NE YAZIK Kİ BUNUNLA ÖRTÜŞMEMEKTEDİR. BÜYÜKLERİN GÖRDÜKLERİ VE YAŞADIKLARIYLA İLGİLİ VERDİKLERİ BİLGİLER, POPÇULARIN - TOPÇULARIN - ÇÖPÇATAN PROGRAMLARININ ONDA BİRİ REYTİNG YAPMIYOR, OKUYUCU ORANINA ULAŞMIYORSA BURADA BİR ÇARPIKLIK VAR DEMEKTİR! AMA YİNEDE BİZLER KARINCANIN KÂBE YOLCULUĞU MİSALİ, YAZMAYA VE SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ. ZİRA BİLDİĞİNİ ÖĞRETMEMENİN BİR VEBALİ VARDIR. PAZARTESİ YILBAŞI YAZISINI OKUMANIZ DİLEĞİYLE ALLAH\' A EMANET OLUN.
Ali Dursun  -  31-12-2015 - 22:43
Evet,,loto,toto,süper loto,on numara,milli piyongo,kazı kazan,at yarışı gibi şans oyunlarını oynatanlar kendilerine dönen paranın cüzi bir kısmını dağıtirlar.Bunlardan biride zamanında değil epey zaman bu oyunları oynuyanlardan biriydim.Rahmetli babam oğlum bu şans oyunlarına vr gazetelere verdiğin parayla bir ev alırdın derdi.Şimdi o zaman aldığım beşin üzerinde gazeteyi ve bu şans oyunlarını bıraktım.Ve buralara verdiğim paralari ev almada değerlendirdim.Düşünün at yarışı cüzi bir parayla başlar ve katlanarak gider.Milli piyango 9,19,29 Çekilis.Kisacası oynuyana hergün kumar.Evet birileri bu şans oyunlarında para kazanıyorda huzuru ne oluyor kayboluyor.Burada gazete derken bütçene zarar vermeyecek şekilde gazete alacaksın.Ama şimdi çogu kişi internetten okuyor gazeteyi.Gazete almayı gerekli görmüyor.Zaten okuyan bi millette değiliz.Ama siz ve bizler ne dersek diyelim bu çark böyle deniyor.Yılbaşında şans oyunlari oynayan ,bilet alan artıyor.Umut buralarda araniyor.Bazılari inda siyasette aradigi gibi.Ne demiştiniz halkin okudugu o halkın ne oldugunu nelere. Değer verdiğini gösteriyor.Gelişen Turkiye. Ve Kırıkkale olmasıninı yaninda7 kimsenin işsiz aşsız olmadıgi ülke olmasi dilegiyle .Mutlu ,huzurlu,barış ve iyiliklerle ,adaletli bir yeni yil olur inşallah.....
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net