19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
MUHASEBE VE SON YAZI
27 Aralık 2015 Pazar Bu yazı 24455 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bazen öyle şeylere üzülüp öyle şeylere de seviniyoruz ki kendimizi muhasebe ettiğimiz zaman kalbimiz bile bu duruma şaşırıyor. Bir yıl geçti, bir yaş daha yaşlandık, ihtiyarlık zor ona bir adım daha attık diye sevinmekten neredeyse zil takıp oynayacak hatta bazılarımız oynar duruma geliyor. Evet; bir yıl daha geçti. Neyi nasıl yaşadığımızı şahsi olarak ve sonra da dünyada yaşayan yedi milyar üç yüz bin insan dan biri olarak bir yıl nasıl geçti diye muhasebe yapma fırsatı geldi.

            Ben yazılarımı bazıları kaybolsa da bir şeklinde saklamayı uygun bulduğum için kitaplaştırmayı uygun buldum. Diğer konularda yazdığım kitapla beraber bu yılın son yazısı ile on dört kitap oldu. Elbette kitap bastırmak çok maliyetli bir iş bu nedenle dijital ortamda olan kitaplarımız bir hatıra olarak kalacaktır.

            Yazıları toparlamak bir yıl içinde neler olduğunu hatırlamak içinde bir vesika olduğundan kimine göre beş kuruş etmez ama bana göre çok değerlidir.

            Yeni yıla bir nevi geçmiş yılın muhasebesini yaparak girmek gerektiğine inananlardanım. Ülkemizde ve yöremizde öyle olaylar oldu ki yine tek tek yazsak galiba ciltler olur. Bu nedenle bu son yazının yer aldığı ocakta başlamış olduğumuz yazı ile bir muhasebe yılını kapatalım istedik.

            Bir kimse hangi topluluğa benzemeye çalışırsa onlardandır Hadisi şerifi ile yılbaşını bir dinin mensuplarına benzemeden yaşamak için bir yıl içinde Rabbimin nasip etmesiyle gitmiş olduğumuz umrelerde beraberimizde gidenlere “bırakın hurmayı hediyeyi. Siz yanında gelirken dört halifenin özelliklerini getirin. Bırakın hediyeler orada kalsın.” Dediğimiz özellikleri buraya yazdık. Bakalım biz kime benzemeye çalışıyoruz bunun muhasebesini yapalım istedik.

            Hz. Ebu Bekir: Sevgili Peygamber Efendimiz (sav) ile peygamberliğinden önce de arkadaş olan Hz. Ebu Bekir, onun tebliği üzerine Müslüman olan ilk insanlardan biridir. birçok kişinin İslam dinini yaşamasına vesile olmuştur. Hz. Muhammed (sav) hastalandığında, Müslümanlara imamlık yapma görevini Hz. Ebu Bekir'e vermiştir. Hz. Ebu Bekir, güçlü imanı, dehası ve üstün devlet adamı vasfıyla İslam Birliği'ni muhafaza etmiş ve kendisinden sonra gelenlere güçlü bir devlet bırakmıştır.

            Hz. Ömer’in: Kuran ahlakı ve adaletin uygulanması konusundaki çabalarıyla tanınır. Adaleti uygularken herkese eşit davranmış; soyluluk, zenginlik, akrabalık, makam gibi unsurların adaleti engellemesine kesinlikle izin vermemiştir.  İdaresi altındaki topraklarda adaletin katıksız bir biçimde uygulanması için her türlü önlemi almıştır. Onun iktidarı döneminde sosyal adalet tam anlamıyla egemen olmuştur. Her zaman halkına karşı büyük bir sorumluluk duygusuyla hareket etmiştir. 

            Hz. Osman: Yüksek ahlaki meziyetlere sahiptir. Vahiy kâtipliği yaptı. Üstün ahlakı, güzel konuşmasıyla dikkat çekti. Ayrıca çok güzel bir hitabete sahipti.  Ezberi çok kuvvetli idi ve Yüce Kuran'ı ezberledi. Hz. Osman'ın İslam dinine yaptığı en büyük hizmetlerden biri Kuran'ın çoğaltılmasıdır. Zamanında, şive farklılıklarından dolayı ayetlerinin farklı okunması üzerine bir kurul oluşturularak Kuran çoğaltılmıştır.

            Hz. Ali: Hz. Muhammed (sav)'in yanında büyümüş, onun eğitiminden geçerek yetişmiştir. Öne çıkan üç önemli özelliği cesaret,  ilim ve güzel konuşmadır. 
Onun, İslam toplumunun en âlim kişilerinden biri olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Sevgili Peygamber Efendimiz (sav)'in ifadesiyle Hz. Ali "İlim beldesinin Kapısı”dır. Dini konular üzerinde yüksek bir ilim düzeyine erişmiştir. Okul kurmuş, Eğitime büyük önem vermiştir.

            Evet hadi düşünüp muhasebe yapalım. Hangi topluluğun yaptığını hangi şahsın yaptığını yaptık, yapıyoruz yapacağız bu yılbaşında.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Orhan Sevim  -  30-12-2015 - 17:38
Peygamber Efendimiz bu konuda“Bir kimse, Muharrem ayının ilk gününün akşamı olan Hicri yılbaşında: \"Ey Allah´ım! Sen Ebedî ve Kadîmsin [Kendinden evvel hiçbir varlık olmayan], varlığı, hayatı devamlı olan, kullarına keremi ziyade, merhameti, nimetler bağışlaması sonsuz, yalnız Sensin Allahım!”Diye niyazda bulunurdu. illa bir şey yapacaksanız bu duayı edin.
HAYATİ KALIP  -  29-12-2015 - 19:41
Müslümanlar, en azından gecenin belli bir bölümünde, geçen yılın muhasebesini yapabilir, gelecek yıl için Allah’a dua edebilirler. Böyle bir durumda yılbaşı dinen olumlu bir geceye dönüşebilir. Sonuç olarak dinen sakıncalı olan yılbaşını kutlamak değildir. Yılbaşında sergilenen içki içme, zina yapma, kumar oynama, israf etme gibi eylemler ise diğer günlerde olduğu gibi bu günde de kaçınılması gereken eylemlerdir.
Semiha   -  29-12-2015 - 19:41
Yılbaşı münasebetiyle Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde milyonlarca çam fidanı Noel hurafesi uğruna kesilip yok edilmektedir. Hıristiyan ülkelerde olduğu gibi, Müslüman ülkelerde de bu cinayetler işlenmemeli. Hıristiyanlara benzememek için yılbaşı gecesi hindi yememeli! Yenirse mekruh olur. Birkaç gün sonra yenebilir. Kumar oynamak, tombala çekmek gibi oyunlar ise zaten her zaman caiz değildir. Bu gece, gayrı müslimlere benzemek gayesiyle çeşitli yiyecek, içecek almak da caiz olmaz. Her zaman ne alınıyorsa onları almakta mahzur yoktur. Bu geceye ayrı bir önem vermemelidir.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net